Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Malé indukční senzory s velkou spínací vzdáleností

číslo 5/2005

Malé indukční senzory s velkou spínací vzdáleností

Indukční senzory řady IE jsou používány k detekci polohy dílů v automatizační technice, např. u manipulátorů a robotů. Velká spínací vzdálenost umožňuje lépe je chránit před mechanickým poškozením. Tyto senzory pracují spolehlivě v širokém rozsahu teplot (0 až +60 °C). V provedení M8 mají spínací vzdálenosti 3 mm při vazební a 5 mm při nevazební montáži. V praxi to odpovídá trojnásobné hodnotě spínací vzdálenosti v porovnání s běžnými senzory téhož výrobce.

Obr. 1.

Senzory jsou dodávány se třemi variantami elektrického připojení: s 2m nebo 30cm kabelem s pláštěm z PVC s tlakově zalitou konektorovou zástrčkou nebo s konektorovou zástrčkou přímo na senzoru – v posledním případě jsou pouzdro senzoru a zástrčka tlakově odlity z mosazi jako jeden kus, čímž vzniká kompaktní a robustní provedení. Všechny senzory jsou opatřeny propojovacími konektory M8 s vestavěnou dobře viditelnou čtyřbodovou LED, která indikuje sepnutí. Délka senzorů s kabelem je pouze 35 mm, délka senzorů s konektorem je pouze o pět milimetrů větší; lze je tedy použít i v místech s omezeným prostorem. Krytí senzorů je IP67 III.

Inovovaný koncový stupeň senzorů umožňuje uživateli vybrat si mezi dvouvodičovým nebo třívodičovým zapojením. Výstup je tranzistorový, PNP. Spínací frekvence je podle provedení do 700 nebo 1 000 Hz.

Napájecí napětí je 10 až 36 V DC; proudový odběr při 24V napájení je do 10 mA. Spínače mají ochranu proti zkratu a jsou odolné proti přepólování a přetížení.

ifm electronic, spol. s r. o., http://www.ifm-electronic.cz, e-mail: info.cz@ifm-electronic.com