Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Malé frézovací centrum Fanuc Robodrill obsluhované robotem

Společnost Fanuc Czech uspořádala v březnu 2014 akci OpenDay ve svém sídle v Praze 8. Svým zákazníkům a novinářům představila, jak může malé frézovací centrum Fanuc Robodrill série D pracovat v součinnosti s robotem Fanuc R-1000iA. Robot zakládal z boku do frézovacího centra polotovary a vyjímal hotové obrobky (obr. 1a). V provozech je mnohdy pro úsporu prostoru robot instalován pro zakládání shora (obr. 1b).

 
Přesné a rychlé frézovací centrum Robodrill je dodáváno od roku 2003 a dosud se jej prodalo již 100 000 kusů. Nyní je vybaveno novým řídicím systémem CNC typu Fanuc řady 30i, 31i nebo 32i. Výkonnost frézovacího centra byla zlepšena použitím velmi rychlého procesoru CNC. Díky vysokému výpočetnímu výkonu může řídicí systém provádět komplexní CNC výpočty, např. pro pětiosé obrábění, řízení v několika osách a několika kanálech a také pro vysokorychlostní a velmi přesné obrábění. Všechny funkce lze vykonávat bez dodatečných speciálních hardwarových doplňků. Sběrnice CNC zajišťuje rychlý a spolehlivý přenos dat i v nepříznivých průmyslových podmínkách. Vznikne-li chyba během přenosu dat, je automaticky detekována a korigována pomocí speciálně navrženého obvodu ECC (Error Correcting Code).
 
Zlepšeno a zrychleno bylo také řízení servopohonů použitím sběrnice FSSB (Fanuc Serial Servo Bus) a rychlejšího obvodu pro řízení servopohonů DSP. Použitá servokarta s obvody vysoké integrace je navržena pro řízení až 24 os. Deska s plošnými spoji CNC je osazena zákaznickými obvody LSI a přizpůsobena displeji, a díky tomu má řídicí systém CNC tloušťku pouze 60 mm.
 
Zákazník může zvolit Robodrill ve standardním provedení nebo ve verzi se zvýšeným výkonem – ta má vysokorychlostní vřeteno s větším krouticím momentem až 10 N·m a s rychlou akcelerací. Vybrat si může také z několika variant vřeteníku, které se liší jmenovitým výkonem (11 až 26 kW), krouticím momentem (35 až 820 N·m) a maximálním počtem otáček (10 000 nebo 24 000 min–1). Uživatel může instalovat přídavný otočný stůl DDR nebo DDR-T, přímo poháněný synchronním motorem a vybavený senzorem polohy typu αiCZ. Vhodným tvarováním krytů a velkým průtokem chladiva je zlepšen odvod třísek z pracovního prostoru, a proto je možné prodloužit servisní cyklus.
(ev)
 

Obr. 1. Zakládání obrobků do frézovacího centra Robodrill robotem Fanuc: a) zakládání z boku, b) zakládání shora