Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

M-2000IA/1700L – nejsilnější robot na světě

Průmyslové roboty mají velkou sílu. Společnost Fanuc však představila robot, který předčil všechny ostatní: nejsilnější robot na světě se jmenuje M-2000iA/1700L (obr. 1).

 
Nový přírůstek sortimentu japonského výrobce robotů je po nejpřesnějším robotu na světě dalším strojem od společnosti Fanuc, který je v určitém ohledu ve svém oboru nejlepší. Jeho nosnost je až 1,7 t. Může tedy zvedat a transportovat např. karoserie velkých vozů nebo i celé automobily, a proto najde využití v automobilovém průmyslu.
 
Jeho užitečné zatížení je o 189 % větší než u předchozího typu, robotu M-2000iA/900L. Jeho robotické rameno má také velký horizontální dosah: 4 683 mm. Vykonává jednoduché i složité úkoly a pracuje i na velkém pracovním prostoru s velkou přesností. Šestiosý robot má navíc vynikající vertikální zdvih, až 6 200 mm.
 
Robot, který zajišťuje automatickou manipulaci s těžkými předměty, je mnohem bezpečnější než manuálně řízený jeřáb, zabraňuje poškození přepravovaných polotovarů a kromě toho dokáže snížit provozní náklady.
 
Roboty Fanuc mají na trhu průmyslových robotů velký podíl a patří mezi nejvyspělejší na světě. Kromě manipulace s těžkými materiály dokážou plnit různé druhy úkolů, od svařování až po přesné obrábění lodních šroubů supertankerů.
 
Velkou výhodou je mimo jiné jejich dlouhá životnost a spolehlivost. Veškeré komponenty robotů ze série M2000 prošly rozsáhlými testy, které jsou zárukou nejvyšší kvality. Robot M-2000iA/1700L je proto schopen nepřetržitě pracovat tisíce hodin.
 
Robotické rameno a zápěstí robotu M-2000iA/1700L odolávají prachu i vodě (třída krytí je IP67). Robot je proto vhodný i do drsného provozního prostředí. Robot je vybaven kvalitním vzduchovým chlazením motorů, tudíž umožňuje realizovat intenzivní pracovní cykly. Díky štíhlému designu ramena má robot i přes svou velikost dobrý přístup do úzkých prostorů.

Obr. 1. Průmyslový robot M-2000iA/1700L s nosností 1,7 t