Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Litoměřická firma Hennlich bojuje s koronavirem ve světě

Strojírenská firma Hennlich nabízí pro boj proti šíření epidemií zařízení původně určená pro průmysl: mlžná děla a zvlhčovací rámy se využívají např. ke snižování prašnosti ve stavebnictví, těžebním průmyslu nebo v hutnictví a při dopravě prašných materiálů. Po doplnění o dezinfekci mohou dezinfikovat ulice i osoby procházející do rizikových prostor. 

Do boje proti čínskému koronaviru způsobujícímu onemocnění covid-19 se zapojila také mlžná děla vyrobená společností Hennlich v Litoměřicích. Zařízení, která původně sloužila k potlačení prašnosti v průmyslu, se nyní používají pro plošné dezinfikování ulic měst v Jižní Americe, konkrétně peruánského hlavního města Limy a chilského hlavního města Santiaga (obr. 1). Využívat by je postupně měla i další města.

Obrovskou výhodou mlžných děl je, že vyrábějí mlhovinu s velmi drobnými kapénkami. To zaručuje rovnoměrnou a důkladnou dezinfekci velkých ploch.

V jihoamerických městech instalují mlžná děla na automobily či přívěsy. Zařízení se pak doplňuje o generátor, nádrž na dezinfekci a přídavné čerpadlo. K dezinfikování ulic se využívají mlžná děla s dosahem 30 m. Děla lze modifikovat i k dezinfikování tunelů, včetně tunelů metra. K dispozici jsou i mlžná děla s dosahem až 100 m. Z Litoměřic se do Jižní Ameriky mlžná děla dostala díky místnímu distributorovi firmy Hennlich.

Strojírenská firma Hennlich pro boj proti šíření čínského koronaviru rovněž zkonstruo­vala speciální dezinfekční rámy určené pro uzavřené prostory s výskytem velkého množství lidí, jako jsou např. letištní haly, úřady, nádraží nebo obchodní centra (obr. 2). „Dlouhodobě dodáváme různé typy trysek a čerpadel, které využívají firmy v průmyslu. Jednou z možností využití je např. vlhčení vzduchu. Stejný princip i techniku lze využít také při rozprašování dezinfekce. Předpokládáme, že ve veřejných budovách nebo tam, kde bude vysoká koncentrace lidí, bude v souvislosti s koronavirovou epidemií nutnost zvýšené dezinfekce lidí a nepůjde o krátkodobé opatření. Využitím dezinfekčních rámů se celý proces dezinfekce zrychlí a optimalizuje,“ sdělil Martin Pavliska, vedoucí divize Hydro-Tech společnosti Hennlich.

Technicky je zařízení sestaveno z vysokotlakého čerpadla, nádoby na dezinfekci, rozvodů a speciálních trysek na rámu. Vzhledem k relativně jednoduché konstrukci lze systém instalovat rychle a velmi jednoduše.

Firma Hennlich je v současné době schopna dodávat zařízení v průběhu dvou až tří týdnů.

[Tiskové zprávy společnosti HENNLICH s. r. o., duben a květen 2020.]

(ed)

Obr. 1. V Limě a Santiagu se rozhodli bojovat proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 plošnou dezinfekcí ulic s pomocí mlžných děl Hennlich (https://youtu.be/-6x_Uy2dFe0, https://youtu.be/yILDIqSoMFQ)

Obr. 2. Rámy ke zvlhčování vzduchu je možné v případě epidemie snadno uzpůsobit pro dezinfikování při vstupu do obchodních center, nádraží nebo úřadů