Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Lineární pohybové jednotky, motorizované, ale i ty s ručním pohonem, zažívají v posledních několika letech obrovský rozmach. V technických zařízeních je možné je najít doslova na každém kroku. I díky tomu mohly tyto jednotky projít tak výrazným vývojem. Lehká, jednoduchá konstrukce, snadná montáž, cenová dostupnost a velká spolehlivost vedou k jejich masivnímu používání ve všech průmyslových odvětvích, kde postupně vytlačují klasické pneumatické mechanismy. Pozadu nezůstává ani společnost igus® z Kolína nad Rýnem (www.igus.cz), která na český trh prostřednictvím společnosti HENNLICH již mnoho let dodává lineární posuvné stoly a lineární pohybové jednotky. V poslední době rozšířila svou nabídku o produktovou řadu drilin E. Jde o kompletní lineární posuvné stoly a lineární pohybové jednotky (aktuátory) obsahující převodový mechanismus (pohybový šroub nebo ozubený řemen), pohon a příslušenství.
Manuální lineární posuvné stoly a aktuátory
Velmi rozšířené a žádané jsou lineární posuvné stoly (obr. 1) a aktuátory s ručním pohonem.
Rotační pohyb na lineární se u lineárních posuvných stolů převádí pomocí pohybového šroubu. K dispozici jsou šrouby s trapézovým závitem s obvyklým stoupáním nebo s vícechodým závitem s velkým stoupáním na jednu otáčku. Šrouby se vyrábějí z různých materiálů: z běžné nebo korozivzdorné oceli a nebo z hliníkových slitin.
Aktuátory s ozubeným řemenem jsou určeny pro delší a rychlejší zdvihy. Ozubené řemeny se také vyrábějí z různých materiálů. Jde např. o neopren, který je vhodný pro běžné, méně náročné použití, nebo speciální materiál TPUKF2 pro lineární pohony, které pracují v mrazu do -30 °C.
Lineární posuvné stoly a aktuátory s ozubeným řemenem jsou dodávány v délkách podle individuálního přání zákazníka a na výběr je pět konstrukčních provedení a třicet různých velikostí.
Elektrické pohony
Všechny lineární posuvné stoly a aktuátory lze pohánět též elektromotory (obr. 2, obr. 3). V běžné technické praxi se nejvíce používají krokové a stejnosměrné motory nebo servomotory. Motory se připojují přírubou a pružnou spojkou. Příruba umožňuje připojit motor na tělo pohybové jednotky. Pro své posuvné stoly a aktuátory firma nabízí své sériově vyráběné příruby. „Ani nestandardní motor však není problém. Jsou-li k dispozici připojovací rozměry motoru, upravíme standardní přírubu pro tento typ,“ říká Ing. Tomáš Vlk, product manager divize Lin-tech v sortimentu firmy igus firmy Hennlich.
Krokové a stejnosměrné motory
Novinkou posledních dvou let jsou krokové a stejnosměrné motory. Stejnosměrné motory jsou k dispozici ve čtyřech velikostech a s napájecím napětím 12 nebo 24 V DC. Paleta krokových motorů je o poznání širší – ne co do rozměrové řady (též čtyři velikosti), ale co do provedení. Motory lze k ovládací jednotce připojit buď typizovanými konektory, nebo volnými vodiči s připojením do svorek. Dále jsou k dispozici krokové motory s brzdou (vhodné pro vertikální pohyb) nebo se zpětnou vazbou (snímač polohy) pro detekci nebo odměřování pozice. Napájecí napětí krokových motorů je 24 nebo 48 V DC a mají krytí IP65 (verze s konektory).
Příslušenství
Firma igus k produktové řadě drylin E dodává též velmi bohaté příslušenství. Jde především o indukční koncové spínače, napájecí a ovládací kabely včetně kabelové konfekce, redukční desky a podložky, energetické řetězy a flexibilní kabely.
Na webu
Kompletní návrh celého mechanismu včetně jeho 3D modelu lze vytvořit on-line pomocí přehledného webového konfigurátoru, který je volně přístupný na webových stránkách www.igus.cz nebo www.igus.de. Kromě toho, že je zde možné během několika málo minut navrhnout celý systém, lze o něj také dalším jedním kliknutím projevit zájem nebo ho přímo objednat.
Více informací zájemci naleznou na webových stránkách www.hennlich.cz
Ing. Tomáš Vlk, HENNLICH s. r. o.
Obr. 1. Lineární posuvný stůl SAW
Obr. 2. Lineární posuvný stůl SLW-1040
Obr. 3. Lineární pohybová jednotka (aktuátor) ZLW-1660