Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Lineární elektrické pohony pro velká zatížení

číslo 8-9/2005

Lineární elektrické pohony pro velká zatížení

Firma Hoerbiger-Origa rozšířila úspěšnou řadu elektrických lineárních pohonů pro velmi velká zatížení o řemenový lineární pohon OSP-E BHD II s integrovaným vedením s kuličkovými pouzdry. Kompaktní, modulová konstrukce a výjimečné provozní vlastnosti tohoto pohonu otevírají nové možnosti v pohybových úkolech průmyslové automatizace.

Vysoký výkon

Elektrický lineární pohon OSP-E BHD II (Belt Heavy Duty, obr. 1) s vnitřním kuličkovým vedením udrží největší zátěže 3 000 až 15 000 N. Při pojezdové rychlosti až 5 m·s–1 (po dohodě až 10 m·s–1) dosahuje elektrický lineární pohon přesnosti pojezdu ±0,05 mm·m–1. Díky vhodně zvolenému elektrickému motoru lze přesně zastavit kdykoliv a kdekoliv po délce zdvihu (až 5 700 mm, na přání až 9 600 mm). Maximální dovolené zrychlení až 50 m·s–2 umožňuje řešit dosud neuskutečnitelné úlohy.

Obr. 1.

Obr. 1. Elektrický lineární pohon OSP-E32BHD II

Společně s již zavedenou řadou OSP-E BHD s kladkovým vedením tvoří pohony OSP-E BHD II páteř stavebnicového systému Origa System Plus (OSP). Obě uvedené varianty pohonu jsou vyráběny z profilů ze slitiny hliníku o rozměrech 42 × 93, 56 × 116 a 87 × 175 mm. Díky identickým rozměrům jsou oba pohony snadno zaměnitelné.

Veškerá ložiska a funkční prvky pohonů jsou uzavřené, což se projevuje nejen čistým provozem a dokonalým estetickým vzhledem pohonů, ale především dokonalou ochranou vnitřních prvků pohonu před prachem a jinými nečistotami. Pohony řad OSP-E BHD proto dobře snášejí provoz v těžkých podmínkách. K zajištění co nejkompaktnějších rozměrů má jednotka BHD velmi nízký nosič a dutou hnací hřídel vhodnou pro blízké spojení motorů a převodovek.

Integrovaná planetová převodovka

Pro úlohy vyžadující převod do pomala nabízí firma Hoerbiger-Origa variantu pohonu s nově vyvinutou planetovou převodovkou, která je plně integrována v pouzdru na straně hnacího kola. Převodovka má standardně tři převodové poměry (3 : 1, 5 : 1 a 10 : 1), vykazuje velmi malý odpor a vyznačuje se velmi kompaktní a tuhou konstrukcí. Ke stanovení správného převodového poměru je k dispozici speciální software. V bohatém příslušenství nechybí ani kompletní systémové řešení se širokým výběrem motorů a ovládacího zařízení, které uspokojí individuální potřeby každého zákazníka.

Obr. 2.

Obr. 2. Víceosý systém Multiaxis

Víceosý systém

Návrh a instalaci pohybových mechanismů s několika ovládanými osami (např. podle obr. 2) zjednodušuje široký výběr víceosých spojovacích prvků, jako jsou např. adaptéry, profilové spojovací prvky a hřídele společně s modulovými montážními prvky systému OSP, které jsou použitelné se všemi vyráběnými lineární pohony značky Hoerbiger-Origa.

Verze se dvěma unášeči

Díky velmi přizpůsobivé konstrukci pohonu lze realizovat i jeho verzi se dvěma unášeči (obr. 3). Pohyb unášečů je dokonale synchronizován. Takový pohon je vhodný např. k ovládání posuvných dveří. V této oblasti elektrické i pneumatické pohony od firmy Hoerbiger-Origa splňují podmínky směrnice 2003/10/EC.

Vlastnosti a výhody

Shrňme na závěr vlastnosti elektrických lineárních pohonů obou řad, zavedené kladkové OSP-E BHD a nejnovější kuličkové OSP-E BHD II. Jsou následující:

 • integrované válečkové vedení a vedení s kuličkovými pouzdry (BHD II),
 • kompletní sestava motoru a ovládacího zařízení,
 • nabídka integrované planetové převodovky,
 • široký výběr spojovacích prvků pro víceosé sestavy,
 • široký výběr doplňků a montážních prvků,
 • možnost speciálních provedení.
Obr. 3.

Obr. 3. Elektrický lineární pohon se dvěma unášeči OSP-E32BHD-BP2

Uvedené vlastnosti přinášejí uživateli tyto výhody:

 • přesné ovládání dráhy a polohy břemena,
 • velký výkon,
 • velké pracovní rychlosti a zrychlení,
 • velká nosnost,
 • snadná instalace a údržba,
 • snadné řešení víceosých sestav.

Příklady použití

Typicky se lineární elektrické pohony OSP-E BHD a BHD II uplatní v těchto zařízeních, popř. oblastech:

 • manipulátory s těžkými břemeny,
 • posuvné a zvedací dopravníky,
 • portálové manipulační systémy,
 • rychlé řezání a vratné pohyby,
 • víceosé úlohy v průmyslu všeobecně.

Martin Sedlák,
Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.

Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.
Olomoucká 87
627 00 Brno
tel.: 548 426 811, 548 213 233–5
fax: 548 426 813, 548 213 238
e-mail: brno@fluidbohemia.cz
http://www.fluidbohemia.cz