Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Levný převodník 10/100 Ethernet – RS-232

číslo 3/2005

Levný převodník 10/100 Ethernet – RS-232

Přenos dat po Ethernetu je dnes již běžnou alternativou k přenosu dat sériovými linkami RS-232 nebo RS-485. Proto také existuje mnoho převodníků z Ethernetu na linku RS-232. Využívají je např. čtečky čárových kódů, měřicí přístroje, maticové přepínače kamer atd.

Převodníky Ethernet – RS-232 jsou většinou vybaveny i dalšími funkcemi (možnost volby různých protokolů, webový sever, rozhraní RS-485, pomocné vstupy a výstupy, oddělené napájení), které sice rozšiřují možnosti využití, ale také zvyšují cenu.

Obr. 1.

Obr. 1. Převodník 10/100 Ethernet – RS-232

Společnost Papouch, s. r. o., od loňského podzimu dodává na trh jednoduchý a levný převodník Ethernet – RS-232 pod názvem Gnome (obr. 1). Tento rozměrově malý „skřítek„ umožňuje jednoduché připojení přístrojů s rozhraním RS-232 na Ethernet nebo prodloužení sériové linky přes internet třeba na druhý konec světa.

Součástí dodávky je také „virtuální sériový port„, tedy software, který v operačním systému Windows vytvoří nový sériový port přesměrovaný přes Ethernet na modul Gnome. Zapojení konektoru pro linku RS-232 na modulu Gnome je shodné s konektorem na počítači typu PC. Lze tedy snadno použít i programy, které komunikují pouze přes sériový port, a rovněž přístroje s rozhraním RS-232 se připojují stejným kabelem, který byl zamýšlen k počítači.

Do výroby je připraven i modul Gnome12, který může být napájen i napětím 12 V (rozsah napájení 4,5 až 30 V), a je tedy ideálním řešením pro přenos dat v oboru zabezpečovací techniky.

Tab. 1. Základní vlastnosti modulu Gnome
Připojení k síti 10/100Base-T Ethernet konektorem RJ45
Linka RS-232 vyvedena na konektor D-Sub 9 male
Rychlost RS-232: 300 bd až 400 kBd
Použité signály: RXD, TXD, RTS, CTS, DTR, GND
Řízení toku dat: RTS/CTS nebo Xon/Xoff nebo bez řízení
Zabezpečení proti neoprávněnému přístupu
Možnost napájení připojených zařízení ze signálu DTR
Napájení modulu napětím 4 až 6 V dodaným adaptérem
Indikace napájení, přenosu dat, připojení a aktivity sítě

Signály RTS a CTS jsou využity k řízení toku dat, signál DTR má vždy kladné napětí a může být použit k napájení připojených zařízení s malým odběrem. Typickým příkladem je čidlo teploty TM: Po jeho připojení k modulu Gnome vznikne teploměr, který posílá hodnotu změřené teploty ve stupních Celsia po Ethernetu přímo na nastavenou IP adresu.

Modul lze konfigurovat přes vnitřní webové rozhraní, kde se interaktivně nastaví požadované parametry, nebo po sériové lince. Nastavení je chráněno heslem. Modul Gnome zvládne i protokol DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) takže IP adresa mu může být přidělována automaticky. Na přání může být dodán převodník Gnome s kryptováním dat. Napájení a funkci indikují kontrolky.

Převodníky Gnome je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací. Pro větší odběratele a školy je připraven zajímavý cenový program.

Další informace o převodníku Gnome a dalších datových převodnících lze získat také na veletrhu Amper 2005 (stánek 3 A 27).

Ing. Pavel Poucha, Papouch, s. r. o.

Papouch s. r. o.
Soběslavská 15
Praha 3
tel.: 267 314 268-9
http://www.papouch.com