Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Lednová novinka ABB – AC500 PM595

Firma ABB v lednu uvedla na trh nejvýkonnější procesorový modul řady AC500. Novinka s typovým označením PM595 obsahuje víceprocesorový systém s výkonem, který bez problémů zvládá řídit nejnáročnější zařízení. PLC by mělo najít využití především v oborech automatizace a telekomunikací.

 
Procesorový modul PM595, nazývaný také Machinery Controller, je navržen s ohledem na robustní a výpočtově náročné aplikace. Modul PM595 obsahuje kromě hlavního procesoru 1,3 GHz další čtyři 32bitové procesory RISC a také vestavěný procesor s funkcí double-precision pro přesnější výpočty s plovoucí desetinnou čárkou. Dále uživateli nabízí 16 MB paměťového prostoru a mnoho možností pro připojení komunikačních modulů. PLC zvládá i extrémně složité úlohy s velkou přesností koordinace pohybu v desítkách os zároveň. Velká výpočetní kapacita mu umožňuje řešit složité matematické operace, např. trigonometrické operace v reálném čase nebo náročnější kinematické výpočty. V této verzi je navíc zabudováno pokročilé komunikační rozhraní a PLC může být vybaveno i procesorem pro řízení bezpečnostních úloh (safety PLC).
 
„S rozvojem nových, chytřejších a rychlejších strojů se řízení a navrhování aplikací stávají mnohem složitějšími, rostou požadavky na uživatelsky přístupnější ovládání a rozvoj způsobů komunikace,“ vysvětluje manažer výroby ABB Wangelis Porikis. „Výpočetní kapacita, vybavení a mnoho komunikačních protokolů nového PLC AC500 PM595 mu dávají obrovskou flexibilitu, a to především pro návrháře systémů.“ Nejdůležitější vlastností pro navrhování nových řídicích projektů v dnešní době je propojitelnost – možnost dosavadních systémů komunikovat s novými. PLC je vybaveno celkem čtyřmi nezávislými rozhraními Ethernet společně s integrovaným síťovým přepínačem (switch). Dva z těchto portů jsou zcela programovatelné, např. EtherCAT nebo Profinet, a dovolují PLC připojit se ke dvěma různým sítím najednou, popř. být i jejich řídicí jednotkou. Další porty podporují protokoly TCP/IP a CAN s protokolem CANopen. Rovněž jsou zde i dva sériové porty RS-232 a RS-485. Tento modulární automat podporuje také rozšíření možností komunikace pomocí přídavného modulu.
 
Nové PLC AC500 s procesorovým modulem PM595 je plně kompatibilní se všemi rozšiřujícími moduly řady AC500. To poskytuje neomezenou flexibilitu pro úlohy průmyslového řízení a dohledu. Uživatelé také mohou realizovat bezpečnostní úlohy jednoduchým připojením safety PLC na druhý port modulární sestavy. Modul PM595 je velmi robustní – používá permanentní paměť MRAM a pasivní chlazení, což je velká výhoda při návrhu umístění řídicí jednotky. Alternativní variantou je verze XC neboli eXtreme Conditions, která je navržena pro práci při nízkých či vysokých teplotách, nízkém tlaku, velké vlhkosti, v solné mlze, v prostředí s výskytem nebezpečných plynů a je odolná proti otřesům a vibracím. Tyto vlastnosti mohu mít pozitivní vliv na snížení nákladů při budování nového systému, protože není třeba speciální rozváděč s klimatizovanou skříní, a ušetřit lze také za prostředky pro zvýšení odolnosti proti otřesům, elektromagnetickému rušení atd.
 
Další předností nového výrobku je kompatibilita s programovacím prostředím ABB – Automation Builder. V tomto prostředí je k dispozici integrovaná sada funkcí pro logické řízení, řízení polohy a pohybu, bezpečnostní úlohy a správu souvisejících komponent. To umožňuje snížit složitost softwaru i pořizovací cenu a zkrátit dobu návrhu nového projektu. Všechny projekty požadující konfiguraci, programování, ladění a spravování jsou dostupné prostřednictvím jednoho společného intuitivního prostředí. Možnosti využití PLC s novým procesorovým modulem od firmy ABB jsou rozsáhlé. Je vhodné především pro řídicí systémy většího rozsahu, má stejný výpočetní výkon jako průmyslové PC, ale s mnohem větší odolností. PM595 může řídit pohyb až v 64 pohybových osách, a to v cyklu v jednotkách milisekund. Rozmanité komunikační protokoly a zabezpečení PM595 ocení uživatelé v úlohách řízení na dálku nebo SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Přirozená robustnost a možnost snadno zvýšit bezpečnost dělají z nového PLC od ABB ideální programovatelný automat pro nejsložitější úlohy, od bezúdržbových systémů, jako jsou větrné turbíny nebo dálkové řízení uzlů SCADA v pouštních či arktických podmínkách, až po úlohy s maximální bezpečností, řízení jeřábů, těžebních strojů nebo automaticky vedená vozidla.
 
Více informací na www.abb.com/plc.
Josef Černý
 

Obr. 1. PLC AC500 s novým procesorovým modulem PM595 s velkým výpočetním výkonem, vhodné i pro náročné úlohy