Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Kybernetická bezpečnost – téma sílící s růstem digitalizace

Větší propojení průmyslových podniků s sebou přináší otázku jejich zabezpečení proti vnějším hrozbám. Množství kyberútoků roste a cílem jsou stále častěji i malé a střední podniky. Více než 80 % z nich uvedlo, že problémy s kybernetickou bezpečností by měly vážný negativní dopad na jejich podnikání. Z toho 57 % konstatuje, že by s největší pravděpodobností zkrachovaly nebo ukončily podnikání.

Jaké jsou současné a budoucí úkoly v oblasti kybernetické bezpečnosti, nastíní seminář, který se uskuteční jako součást doprovodného programu veletrhu Amper 2024. Organizátorem akce je CyberSecurityHub.cz ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno.

V dnešní digitální éře jsou kybernetická napadení stále častější a závažnější hrozbou nejen pro jednotlivce, ale i pro organizace a firmy. Existuje několik důvodů, proč jsou tato napadení vůbec možná, a mnohé z nich souvisejí s různými aspekty současného digitálního světa. Jsou to:

  • Rostoucí digitalizace. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou kybernetická napadení stále častější, je rostoucí digitalizace. Většina činností podniku v současné době spadá pod IT (Information Technology) a informace o nich jsou mnohdy dostupné online. To dává kyberzločincům širší pole působnosti a větší možnosti pro útoky.
  • Nepředvídatelný vývoj nových technologií. Vývoj nových technologií pro práci s daty a informacemi neustále pokračuje, což vytváří nové bezpečnostní hrozby a problémy. Obrana proti kybernetickým hrozbám musí být proto flexibilní a schopná rychle reagovat na nové útoky.
  • Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost. Kvalifikovaných odborníků na kybernetickou bezpečnost je nedostatek, a přitom poptávka po nich stále roste. Tato situace vytváří mezeru, kterou kyber­zločinci mohou využít. Nedostatek odborníků znamená, že organizace nemají dostatečné zdroje na ochranu před útoky.
  • Omezené finanční zdroje. Kybernetická bezpečnost vyžaduje finanční investice do hardwaru, softwaru a školení personálu. Některé menší organizace a firmy nemusí mít dostatek finančních prostředků na zajištění řádné ochrany. To z nich dělá snazší cíle pro kybernetické útoky.
  • Nedostatečná osvěta a vědomosti. Mnoha lidem a organizacím může chybět základní povědomí o kybernetických hrozbách a bezpečnostních opatřeních. To znamená, že jednotlivci mohou podcenit rizika a organizace nemusí využívat dostatečná bezpečnostní opatření.
  • Sociální inženýrství. Kybernetičtí zločinci často využívají techniky sociálního inženýrství, aby získali přístup k citlivým informacím. Tato forma útoku závisí na manipulaci s lidským chováním a ne vždy je možné jí zcela zamezit technickými prostředky.
  • Neustále se měnící taktiky kyberzločinců. Kyberzločinci jsou flexibilní a neustále mění své taktiky a strategie, což ztěžuje zachycení a odhalení jejich útoků.

Celkově lze říci, že kybernetická bezpečnost je komplexní a neustále se vyvíjející oblast, která vyžaduje pozornost a opatření na mnoha úrovních. Bez ohledu na důvody, proč jsou kybernetická napadení možná, je důležité, abychom byli ostražití, vzdělaní a aktivně se snažili chránit své aktivity a citlivé informace. Bezpečnostní vědomosti a opatření jsou pro zajištění naší digitální bezpečnosti zásadní.

Více informací o chystaném semináři zájemci najdou na www.ic40.cz.

 

Lukáš Smelík, Industry Cluster 4.0, z. s.