Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Dne 15. března 2010 byl zahájen bezplatný pilotní běh e-learningového kurzu Elefantc. Tímto dnem byl spuštěn centrální server projektu a zahájena výuka, ale do kurzu je možné „přistoupit“ i později, kdykoliv v jeho průběhu, až do konce roku 2010. Podrobné informace jsou na webových stránkách
http://elefantc.cvut.cz. Zde se lze registrovat a získat potřebné kontakty. Kurz je zaměřen na široký obor automatizace a telematiky. Je určen zejména pracovníkům, kteří v tomto oboru již déle pracují či podnikají a zajímají se o nové technické prostředky a přístupy, ale i o hlubší teoretické základy. Může být využit i pro účely rekvalifikace nebo jako doplněk látky středoškolského či vysokoškolského studia, tedy k „revitalizaci“ odborných znalostí absolventů. Kurzu se mohou zúčastnit individuální zájemci (např. učitelé odborných škol, jednotliví zaměstnanci) i skupiny účastníků (např. kolektivy zaměstnanců z firem).
Kurz je uspořádán v rámci programu Leonardo da Vinci, za podpory Evropské komise. Program koordinuje katedra telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze. Projekt s názvem E-Learning for Acquiring New Types of Skills – Continued (ELefANTC) je mezinárodní. Jeho hlavním výstupem je mnohojazyčný e-learningový produkt (kurz) pro celoživotní vzdělávání v oboru automatizace a telematiky. Díky účasti zahraničních partnerů je kurz (včetně doprovodných nástrojů) vyvíjen v jazyce českém, slovenském, anglickém, německém, francouzském, španělském, polském a slovinském.
E-learningový kurz je členěn do patnácti výukových modulů a je doplněn osmijazyčným multimediálním slovníkem klíčových termínů. Každý modul obsahuje dílčí testy pro jednotlivé pasáže a souhrnný kontrolní test s individuálním vyhodnocením. Studium je řízeno skupinou tutorů. Účastníci kurzu se na ně mohou obracet se svými dotazy nebo s žádostmi o konzultace (především prostřednictvím elektronické komunikace). Kurz je zakončen závěrečným testem. Účastníci, kteří mají zájem o získání oficiálního certifikátu, absolvují závěrečný test v prostorách školicího střediska (pro účastníky studující kurz v češtině je školicí středisko v Praze na ČVUT FEL). Hlavním tutorem kurzu je doc. Ing. Jaroslav Svoboda, CSc.
Mezi patnáct tematických modulů patří: automatizace, řídicí systémy, senzory, aktory, identifikační systémy, digitální komunikační sítě (rádiová a satelitní komunikace, GSM a NGN), projektování automatizovaných systémů s PLC, kombinační a sekvenční logika, hybridní systémy, simulace a modelování reálných procesů, fuzzy logika, umělá inteligence v automatizaci, spolehlivost technických systémů, případové studie a příklady a vývojové trendy v řídicích systémech.
Z výčtu je patrná jak šíře oboru automatizace a telematika, tak i snaha pokrýt v kurzu celý základní obor aplikované automatizace. Byla by iluze si myslet, že lze zvládnout detailní znalosti oboru v celé jeho šíři, stát se „odborníkem pro veškerou automatizaci“. Cílem kurzu je především poskytnout dostatečný přehled nutný pro orientaci v oboru a pro další specializované studium. Kurz je určen za podklad pro zaměření specializovaného studia nebo pro specializaci výuky na odborných školách. Z textu lze vybrat jen potřebné pasáže. Rovněž se lze při studiu omezit jen na určité moduly. Celkový přehled je užitečný pro to, aby absolventi kurzu byli schopni se samostatně orientovat a rozhodovat, aby mohli být kvalifikovanými a nezávislými hodnotiteli a oponenty ve výběrových řízeních, která se ve firmách pravidelně uskutečňují (
http://elefantc.cvut.cz).
[Tisková informace ČVUT.]
(Šm)