Konference Eurosensors XVI v Praze – call for papers
Eurosensors XVI – The 16th European Conference on Solid-State Transducers se uskuteční v Praze od 15. do 18. září 2002. Od svého vzniku v roce 1987 je tato akce jediným evropským konferenčním fórem pokrývajícím celý obor senzoriky i příbuzné oblasti s důrazem kladeným zejména na senzory, akční členy a mikrosystémy založené na využití polovodičových materiálů a výrobních technologií (solid-state). Koná se pravidelně jednou za rok postupně v různých evropských městech s cílem umožnit pravidelná setkání odborníků v senzorice a především usnadnit navazování kontaktů mezi výzkumnými a vývojovými pracovišti a průmyslem (více např. v článku Senzory na evropské úrovni, Automa, 7, 2001, č. 5, s. 52-53). Prezentace na konferencích jsou ústní i posterové, uvedené přehledovými přednáškami vyzvaných významných odborníků. Souběžně s přednáškovým programem je organizována výstavka produktů a služeb tematicky svázaných s náplní konference. Jako vyzvané budou v Praze předneseny přednášky:
- MEMS components for wireless communications (H. A. C. Tilmans, Imec Leuven, Belgie);
- Resonant microsensors (J. Cernosek, Auburn University + Sandia lab, USA);
- Recent developments in sensor interfaces (S. Kawahito, Shizuoka University, Japan).
Pořadatelé dále zvou k přihlášce příspěvků na témata:
- New materials and their characterization, modelling.
- Innovative processing methods, micromachining.
- Reliability and testability, interconnecting and packaging.
- Magnetic sensors.
- Physical sensors (non-magnetic).
- Chemical sensors.
- Biosensors.
- Signal processing, interfaces, calibration and standards.
- System architecture, intelligent sensor systems.
- Applications.
Uzávěrka příjmu abstraktů příspěvků je 28. 2. 2002. Pořadatelem konference Eurosensors XVI je Fakulta elektrotechnická ČVUT. Podrobné informace jsou k dispozici na http://www.eurosensors.cz
(ed)
Měřicí technika pro kontrolu jakosti
Česká metrologická společnost pořádá ve dnech 3 a 4. dubna 2002 v Plzni jedenáctý mezinárodní seminář Měřicí technika pro kontrolu jakosti. Cílem semináře je seznámit účastníky se současnou měřicí technikou používanou při kontrole jakosti výrobků a výrobních procesů ve strojírenství, elektrotechnice, metalurgii a v opravárenských organizacích. Seminář je spojen s rozsáhlou výstavkou měřicí, kontrolní a zkušební techniky pro měření geometrických i negeometrických veličin, pro zkoušky materiálu, systémy pro řízení a kontrolu technologických procesů, informační systémy řízení jakosti a metrologie, kalibrace pracovních měřidel atd.
Tato akce je určena pracovníkům útvarů řízení jakosti, technické kontroly a metrologie, zkušebním technikům, technologům, konstruktérům měřidel, vývojovým pracovníkům a učitelům vysokých a středních škol příslušného zaměření.
Bližší informace o semináři i o dalších akcích České metrologické společnosti podá sekretariát ČMS, paní Ivana Vidimová, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1, tel. a fax 02/21 08 22 54, e-mail cms-zk@csvts.cz.
Úplná nabídka akcí ČMS je k dispozici i na internetové adrese www.csvts.cz/cms
(ČMS)
Doprovodný program jarních technických veletrhů
Tradiční jarní komplex technických výstavních akcí Pragotherm/Frigotherm 2002 a Pragoregula/Elexpo 2002 pořádá společnost Incheba Praha spol. s r. o. na pražském Výstavišti od 26. do 28. března 2002. Do finále spěje i příprava jejich doprovodného programu.
Pro vystavovatele jsou připraveny soutěže exponátů o ocenění Grand Prix Pragotherm/Frigotherm 2002 a Grand Prix Pragoregula/Elexpo 2002 (m.pragrova@incheba.cz).
Doprovodný program Pragotherm/Frigotherm 2002 nabízí odborníkům setkání na témata:
Dopady privatizace energetiky v souvislosti s částečným otevřením trhu s elektřinou v ČR (19. až 20. 3. 2002, Asociace energetických manažerů – AEM; www.energ.cz/aem);
Diskusní seminář o možnostech rozvoje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) a obnovitelných zdrojů v ČR (26. 3. 2002, IH Parkhotel, Praha 7, Český svaz zaměstnavatelů v energetice – ČSZE, Teplárenské sdružení ČR).
Také širší veřejnosti jsou určeny akce:
Duhová energie – představení nového produktu ČEZ, a. s. (26. až 28. 3. 2002, www.duhovaenergie.cz);
Tepelná čerpadla (26. až 28. 3. 2002, Svaz chladicí a klimatizační techniky, tel. 02/83 87 08 07, svazchkt@netforce.cz);
Obnovitelné zdroje energie v praxi (27. 3. 2002, seminář, Česká asociace pro obnovitelné energie).
K veletrhu Pragoregula/Elexpo 2002 jsou Ústavem přístrojové a řídicí techniky Fakulty strojní ČVUT pro odborníky připraveny:
odborná konference (26. 3. 2002) nabídne mj. přehledové přednášky k tematice spolehlivosti a bezpečnosti technických systémů, otázkám napodobování chování živých organismů roboty, nových metod seřizování regulačních obvodů a posouzení identifikačních přístupů, průmyslových komunikačních sběrnic a posledních vývojových trendů senzorové techniky;
tutoriály (27. až 28. 3. 2002, čtyři půldenní kursy doplňující znalosti) na témata (1) Vyjadřování přesnosti měření pomocí nejistot, (2) Nové trendy v použití PLC, (3) Adaptivní řídicí systémy (přehled, programová podpora, použití v praxi), (4) Inženýring a internet;
posterový (plakátový) program na výstavní ploše.
Podrobné informace o doprovodném programu veletrhu Pragoregula/Elexpo a přihlášku najdou zájemci na internetové adrese www.pragoregula.cz
(ed)
Systémy s rozloženými parametry na internetu
Na webových adresách www.ldsystems.sk a www.ldscontrol.sk jsou prezentovány výsledky více než třicetiletého výzkumu katedry automatizace a měření SjF STU Bratislava v oblasti systémů s rozloženými parametry. Na stránkách je uveden stručný výklad používaných metod a množství příkladů z různých inženýrských oborů. K dispozici jsou nejen kontakty na odborníky z katedry, ale také zajímavá služba: zájemce má možnost prostřednictvím internetu zadat svůj řízený systém na složitém definičním oboru a definovat požadavky na řízení. Potom Service LDScontrol sestaví a řeší úlohu řízení. Získané řešení spolu s instruktivními animacemi zájemce obdrží opět po internetu. Při řešení jsou používány softwarové systémy Matlab, ANSYS, FEMLAB, Fluent, Modflow, Star-CD atd. Webové stránky jsou ve slovenštině a angličtině.
(ed)
Globální roaming
Výzkumníci z Bellových laboratoří vyvinuli software, který umožní globální roaming v bezdrátových sítích všech typů. COPS (Common Operations – všeobecný provoz) nabídne účastníkům mobilních sítí přístup k hlasovým a datovým službám, informacím a zprávám prostřednictvím roamingu mimo jejich domovskou síť.
Architektura COPS zahrnuje funkci „protokolové brány“, která převádí data z jednotlivých sítí používajících rozličné protokoly do jediného společného jazyka. Díky tomu stačí udržovat jediný účastnický profil – včetně identifikace, autorizace a údajů o poloze –, ke kterému budou mít přístup sítě různých typů.
Globální bezdrátový roaming není v současné době možný, protože bezdrátové sítě různých typů nemohou spolupracovat a elektronicky stanovit polohu účastníků mobilních sítí. Například účastník, jehož provozovatel sítě používá technologii CDMA (Code Division Multiple Access), nemá nyní možnost přístupu k službám, pohybuje-li se v rámci sítě GSM (Global System for Mobile Communications).
Chce-li účastník volat mobilním telefonem či aktivovat služby, jako je hlasová schránka, musí být bezdrátová síť schopna stanovit polohu účastníka, získat jeho profil (se seznamem povolených služeb), potvrdit jeho přístup k službám a ověřit jeho totožnost. Tyto funkce plní domovské lokační registry (HLR – Home Location Register), což jsou databáze údajů o účastnících. Architektura COPS zajišťuje rozhraní pro klíčové funkce HLR. Automaticky překládá uživatelská a signalizační data z buňkových protokolů do protokolu IP a obráceně. Tímto způsobem je vytvořeno několik bran specifických pro různé protokoly, přičemž každá brána umožňuje přístup sítí rozmanitých typů k datům uloženým v příslušném HLR. Jestliže bude registr HLR vytvořen pomocí této softwarové architektury, databáze zákazníků se budou moci aktualizovat automaticky, budou k nim mít přístup sítě různých typů a rychlostní služby přenosu dat.
(Exmise Public Relations.)
Nová verze softwaru Femlab
Femlab (Comsol) je interaktivní prostředí pro modelování a simulaci vědeckých a technických problémů založených na parciálních diferenciálních rovnicích. Umožňuje modelovat jednorozměrná, dvojrozměrná a trojrozměrná pole. Má široké možnosti nejen pro zadávání modelů a řešení rovnic, ale i pro názornou prezentaci výsledků.
Počátkem ledna 2002 dala společnost Comsol uživatelům k dispozici verzi Femlab 2.2, která obsahuje nový modul pro trojrozměrná elektromagnetická pole, umožňuje použít vyšší řád konečných prvků a tím dosáhnout vyšší přesnosti, má explicitní možnost formulace modelu pomocí koeficientů nebo v obecném tvaru, rozšířené možnosti následného zpracování výsledků (postprocessing, např. vizualizace řešeného problému s různým způsobem vykreslení, včetně animace, vykreslení požadovaných průřezů apod.) a zlepšenou účinnost předzpracování rozsáhlých prostorových geometrických modelů (preprocessing). Femlab 2.2 má dále možnost importovat modely z CAD ve formátu IGES. Při modelování elektromagnetických jevů lze použít vektorových prvků.
Pro prostředí Femlab jsou k dispozici moduly pro řešení mechanických, elektromagnetických a chemických dějů. Velkou výhodou tohoto prostředí je možnost studovat i takové modely, kde současně působí několik fyzikálních jevů (např. teplotní a elektromagnetické pole u elektrických zařízení).
Detaily najdou zájemci na webových stránkách českého zastoupení firmy Comsol, kterým je firma Humusoft (http://www.humusoft.cz), nebo přímo u firmy Comsol (http://www.femlab.com).
(Bk)
Kalibrátory teploty
Společnost Isotermal Technology Limited (Isotech) vyvinula řadu nových vysoce přesných kalibrátorů teploty PLUS Series. Devět typů této řady je určeno pro široký rozsah použití v průmyslu i v laboratořích. Lze jimi kalibrovat teploty v rozsahu –55 až +1 200 °C s nejistotou lepší než ±0,2 %. Jsou k dispozici v přenosné i stolní verzi.
Všechny kalibrátory PLUS Series používají regulátory firmy Eurotherm Limited. Jde o modifikované regulátory typu 2216 s uživatelským rozhraním přizpůsobeným pro trvalý provoz, pozměněným uspořádáním kompenzace studených konců termoelektrických článků, pětibodovou kalibrační křivkou (standardně se používají dva body) a programovatelným rozlišením.
Verze PLUS B je základní verze s regulátorem teploty a displejem zobrazujícím nastavenou teplotu a teplotu v kalibrátoru. Verze PLUS S má navíc vestavěn digitální indikátor, k němuž může být připojen externí snímač teploty (odporový teploměr, termoelektrický článek, analogový vstup 4 až 20 mA). K indikátoru je možné připojit referenční teploměr nebo může být využit pro zobrazování teploty kalibrovaného senzoru.
Kalibrátor má rozhraní pro počítač a dodává se k němu kalibrační software pracující pod Windows. Zařízení lze uzpůsobit pro měření až šestnácti senzorů současně.
E-THERM, a. s., info@etherm.cz, http://www.etherm.cz
Nové zastoupení firmy KSR Heinrich Kübler AG v ČR a SR
Společnost Level Instruments přejímá výhradní zastoupení švýcarské firmy KSR Heinrich Kübler AG pro český a slovenský trh. KSR Heinrich Kübler AG nabízí magnetické plovákové spínače, hladinoměry a magnetické obtokové stavoznaky, které jsou dostupné v nejrůznějším provedení pro široký rozsah aplikací. Firma byla založena v roce 1976, v současné době vyrábí více než 15 000 přístrojů ročně a má síť poboček po celém světě.
V sortimentu jsou přístroje pro tlaky do 40 MPa a teploty od –160 do +400 °C, a to i v provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu. Zákazník má možnost vybrat si ze široké škály materiálů odolných vůči koroznímu působení mnoha chemikálií. Snímače a spínače mají certifikáty mnoha významných zkušeben.
Nové zastoupení nabídne českým zákazníkům sortiment kvalitních švýcarských výrobků za příznivé ceny, a to jak ve standardním provedení, tak uzpůsobených požadavkům zákazníka. Vytvoření skladu v České republice významně zkrátí dodací lhůty standardních přístrojů.
Level Instruments, tel. 069/662 26 18, info@levelin.cz
Potravinářský průtokoměr
Indukční průtokoměr LXP 4 (Lomex Blansko) je určen především jako provozní měřidlo spotřeby tekutých nebo pastovitých médií s obsahem vody, např. piva, mléka, sirupů a limonády, ve stáčírnách, výčepních provozech a restauracích. Lze jej použít i jako stanovené měřidlo ve funkci bytového vodoměru teplé a studené vody v centralizovaném měřicím systému pro měření spotřeby vody v bytech.
Průtokoměr se skládá z indukčního čidla průtoku a procesorové vyhodnocovací jednotky. K vyhodnocovací jednotce lze připojit až čtyři indukční čidla průtoku a jedno čidlo teploty. Konstrukce průtokoměru dovoluje použít zavedený způsob čistění potrubí ve výčepních provozech průchodem molitanové kuličky, a to bez demontáže průtokoměru, neboť měřicí část má hladký kruhový průřez.
Sběrnicovým připojením vyhodnocovacích jednotek k centrální jednotce nebo PC lze vytvořit rozsáhlou komunikační síť centralizovaného sběru dat – dálkový odečet spotřeby SV a TUV z bytů v bytových domech.
Průtokoměr měří v rozsahu 0,3 až 60 litrů za minutu, světlost potrubí je 1/2". Přesnost měření průtoku je ±2 % z měřené hodnoty, nejistota opakovaných měření je ±0,25 %. Všechny materiály, které mohou být ve styku s měřenou kapalinou, jsou atestovány podle evropských potravinářských standardů.
Lomex Blansko, tel.: 0506/41 69 45, www.lomex.cz
|