Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Kontron vítá ratifikaci standardu COM Express mini

Společnost Kontron vítá, že sdružení PICMG (PCI Industrial Manufacturers Group) oficiálně přijalo standard COM Express mini pro desky formátu, jenž byl v podání firmy Kontron nazýván nanoETXexpress. Jde o desky rozměru 84 × 55 mm, vhodné zvláště pro mobilní a přenosná zařízení.

Přijetím nového standardu doplnilo sdružení PICMG sortiment COM Express o desky nejmenšího formátu mini. Protože desky formátu nanoETXexpress jsou na trhu již od roku 2008, mohou uživatelé už od začátku využívat širokou nabídku modulů, vývojových desek a sad, spolehlivé uživatelské příručky pro vývoj vlastních systémů, technickou podporu a služby.

Firma Kontron již od počátku vyvíjela nanoETXexpress s tím, že se časem stane součástí specifikací PICMG. Uživatelé tak mají k dispozici úplnou sadu standardů pro vestavné systémy založené na platformě procesorů x86.

Výška osazení desky je stejná jako u ostatních desek standardu COM Express. Kontron nabízí také desky s redukovanou výškou, vhodné zvláště pro panelové počítače nebo přenosná zařízení typu handheld. Po elektrické stránce obsahuje deska 220pinový konektor. Videosignály jsou přenášeny rozhraním DDI, které je konfigurovatelné jako DisplayPort, DVI/HDMS nebo SDVO, a jednokanálovým LVDS. Volitelně lze použít Embedded DisplayPort (eDP). To umožňuje instalovat dva monitory s odlišným, nezávislým obsahem. Na konektoru jsou dále čtyři kanály PCI Express, z nich je obvykle jeden vyhrazen pro gigabitový Ethernet, dvě rozhraní SATA a až osm USB 2.0, volitelně čtyři USB 3.0. Navíc je pro multimediální systémy k dispozici audiovstup a výstup AC97/HD. Dále jsou k dispozici dva sériové porty, z nichž jeden je možné využít pro CAN. Napájecí napětí je od 4,75 do 20 V DC.

Připomeňme, že malé rozměry nemusí znamenat malý výpočetní výkon: Kontron nedávno uvedl na trh modul COMe-mCT10 s dvoujádrovým procesorem Intel Atom.     

(Bk)