Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Kontron a SYSGO vyvíjejí bezpečnostní platformu pro železnice

Společnosti Kontron a SYSGO společně zahájily vývoj plně integrované bezpečnostní platformy pro kritické železniční aplikace provozované na hardwaru SAFe-VX od společnosti Kontron. Cílem této spolupráce je poskytnout zákazníkům flexibilní a spolehlivé řešení pro certifikované aplikace ve vlakových soupravách a v oblasti železniční signalizace. Kontron poskytne komerčně dostupné hardwarové produkty, které jsou již využívány v mnoha železničních systémech a splňují požadavky na nejvyšší úroveň integrity funkční bezpečnosti elektronických systémů (SIL 4) podle normy IEC 61508. Hardwarová platforma SAFe-VX bude provozována pod operačním systémem reálného času PikeOS od společnosti Sysgo, který je již využíván v systémech certifikovaných podle EN 50128 (SIL 4), a to s jedno- i vícejádrovou architekturou. Mimoto je PikeOS jediný operační systém reálného času s odděleným jádrem (kernel), který má certifikaci podle EAL 3+ Common Criteria pro ochranu proti narušení bezpečnosti.

Několik vývojářů železničních aplikací již používá operační systém PikeOS na komerčně dostupném hardwaru společnosti Kontron. „Naše spolupráce a společný vývoj integrované platformy umožní našim zákazníkům urychlit vývoj vlastních systémů a zjednodušit proces certifikace,“ řekl Robert Negre, viceprezident společnosti Kontron pro segment železničního trhu. Kontron i Sysgo nabízejí certifikační sady s podrobnou produktovou dokumentací.

Společnosti Kontron a Sysgo již identifikovaly několik možností využití, jako autonomní řízení vlaků a aplikace železniční signalizace, pro které bezpečnostní platforma SAFe-VX představuje perfektní řešení. „Kontron i Sysgo mají rozsáhlé zkušenosti s certifikovanými systémy pro železniční trh, které musí splňovat vysoké bezpečnostní požadavky,“ uvedl Markus Jastroch, ředitel marketingové komunikace společnosti Sysgo. „Díky naší společné platformě budeme moci vývojářům nabídnout produkt, který splňuje nejpřísnější požadavky na funkční bezpečnost i celkové zabezpečení.“

[Tisková zpráva Kontron, duben 2019.]

(Hr)

Obr. 1. Oblast drážní dopravy je pro Kontron dlouhodobě jedním z cílových segmentů trhu