Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Odborníci z oblasti automatizace se sešli 20. května 2010 v Ostravě na konferenci Automatizace v těžkém průmyslu 2010, která se konala ve stylových prostorách kongresového sálu Hornického muzea OKD v Ostravě. Téměř osmdesát zástupců státní správy, hutních a těžebních podniků a dodavatelů automatizační techniky diskutovalo o budoucnosti zavádění těchto systémů do výrobních provozů v těžkém průmyslu. Akci pořádalo vydavatelství Trade Media International.
„Vysoký stupeň automatizace výrobních procesů je v současnosti jedním z předpokladů konkurenceschopného a efektivního fungování každého většího podniku. Má přímý pozitivní dopad na produktivitu a kvalitu práce a stále častěji se prosazuje jako důležitá zbraň v konkurenčním boji. To za každého období, ať už hospodářského růstu, stagnace, poklesu či dokonce krize,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Erik Geuss. „Automatizovat a simulovat se dá v dnešní době téměř cokoliv od informačního toku, přes generování rozhodnutí až po vlastní výrobní zařízení a pracoviště. A tudy vede cesta, jak obstát v těžkém boji na poli celosvětové konkurence,“ doplnil Geuss.
Na konferenci se ozvala i kritika smýšlení některých českých manažerů, kteří stále podceňují konkurenci z asijských zemí. „Stále slyším názory, že v Číně nebo Indii nejsou schopni vyrábět v takové kvalitě jako my v Evropě. To se možná týká starých provozů, ale vedle nich je vybudována celá řada nových, které mají špičkové technické vybavení a v souvislosti s nízkou cenou pracovní síly jsou pro nás silnou konkurencí,“ uvedl generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cieńciała. „Například v USA dnes techniky hledají i mezi lékaři nebo umělci, kteří mohou nabídnout odlišný pohled na řešení technických problémů. V současné době si už nevystačíte se schopností vypočítat algoritmickou tabulku,“ apeloval na účastníky Jiří Cieńciała.
Petr Pohorský, Control Engineering Česko
Obr. 1. Pohled do jednacího sálu