Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Konference MESA P2E Europe

Těžko odhadnout, kolik zájemců z České republiky uvažuje o účasti na konferenci MESA P2E, která se bude konat 27. a 28. října 2009 v Utrechtu v Nizozemí. Registrační poplatek i cestovní náklady jsou nemalé – a v době, kdy průmyslové podniky šetří, je těžké výdaje na účast na konferenci zdůvodnit.
 
Pomoci k tomu může program konference, který je dostupný na webové stránce www.mesa.org/conference/2009. Zájemci o systémy MES v něm najdou mnoho zajímavých přednášek. Mezi přednášejícími jsou jak dodavatelé těchto systémů, tak inženýrské firmy, ale i koncoví uživatelé. Zajímavou novinkou jsou výukové sekce: úvod do normy ISA-88, jazyka B2MML nebo doporučení, jak vybírat vhodný systém MES. Příklady realizovaných řešení pocházejí především z oblasti farmaceutické a potravinářské výroby. Za povšimnutí stojí malý podíl projektů z Německa, které je přitom pro systémy MES významným trhem. Avšak o to více vyniknou zajímavé projekty z domácího Nizozemí, Velké Británie, Irska, Francie, Dánska a dalších zemí.
 
Pozornosti lze doporučit také plenární přednášky, z nichž jmenujme alespoň přednášku Measures that Drive Performance o metodách sledování výkonu výrobních zařízení v reálném čase, kterou přednese Peter Martin, viceprezident společnosti Invensys (USA), nebo přednášku The Process Dynamics of Operational Excellence o různých aspektech koncepce Operational Excellence (OpX) a jejích souvislostech s procesním řízením podniku. Přednášející, Alex van Delft z nizozemské firmy Royal DSM NV, zde představí jejich podnikový systém Advanced Manufacturing Program, který podporuje zavádění OpX do praxe.
 
Na stejné webové stránce, www.mesa.org/conference/2009, je také odkaz na podobnou konferenci, jež se bude konat 22. až 23. října 2009 v Moskvě. Zde se účastníci dozvědí o úloze moderních systémů řízení průmyslových podniků v Rusku a o rozvoji trhu se systémy MES v tomto regionu. Příklady projektů budou zejména z oblasti těžby surovin, jejich zpracování, energetiky, ale hovořit se bude také o využití MES ve strojní výrobě. Pro zájemce, kteří se orientují na ruský trh, může být účast na moskevské konferenci neméně zajímavá jako účast na konferenci v Utrechtu.
(Bk)