Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Německo jako tradiční obchodní partner českého strojírenství bylo vybráno za partnerskou zemi letošního padesátého ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. To znamená, že česko-německé vztahy nebyly letos udržovány pouze ve výstavních stáncích. Platformu pro obchodní jednání, ale také pro přenos znalostí poskytla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) na konferenci German Days. Generálními sponzory byly firmy Siemens a Bosch. Zahájení se ujal předseda vlády Mirek Topolánek, který ocenil úzké česko-německé hospodářské vztahy. Formální část programu tvořily také večerní recepce spolkových zemí Bavorska, Severního Porýní-Vestfálska a Saska. Odborný program konference German Days se skládal ze tří dále popsaných odborných fór.
Inovace a výzkum
Na odborném fóru o inovacích a výzkumu vystoupilo 30 řečníků z Německa a České republiky. V Německu tvořily v roce 2005 výdaje na výzkum a vývoj 2,51 % hrubého domácího produktu (HDP) a inovační síla domácích firem je založena na velkém množství modelů integrace. Existují četná výzkumná a inovační centra s vybudovanými inovačními sítěmi a klastry. Právě tyto aktivity představili na odborném fóru zástupci různých společností a zájmových sdružení z Bavorska, Saska a Severního Porýní-Vestfálska.
V České republice se v současnosti infrastruktura pro efektivní inovační aktivity teprve vytváří. Výdaje na výzkum a vývoj v ČR dosahovaly v roce 2005 jen 1,42 % HDP, tedy stále ještě pod průměrem Evropské unie (1,85 %). Více než polovinu z této částky poskytuje soukromý sektor. Technologické centrum AV ČR představilo na konferenci Zelenou knihu výzkumu, vývoje a inovací, která podrobně analyzuje současný stav a pokouší se vyvolat širokou národní odbornou diskusi. Na odborném fóru byla rovněž představena síť Enterprise Europe Network na podporu malých a středních podniků.
Výroba energie a životní prostředí
Druhé odborné fórum konference German Days se zaměřilo na životního prostředí a výrobu energie. Prof. Petr Moos (obr. 1) ve své přednášce upozornil na to, že si Česká republika musí budovat široký soubor energetických zdrojů a že bez jaderné energetiky se české hospodářství nemůže dlouhodobě vyvíjet. Uvedl také zajímavé vize o rozvoji dopravy až do roku 2050.
V centru zájmu však na tomto fóru byly obnovitelné zdroje a efektivní využívání energií. Proto byl tématem kulatého stolu, kterého se zúčastnil ředitel Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt a zástupci z politiky a hospodářství, český zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů.
Vzdělávání
Třetí odborné fórum bylo věnováno praxi ve vzdělávání. Ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky byl uspořádán kulatý stůl na téma Výzvy pro odborné vzdělávání v České republice.
(ev)
Obr. 1. Prof. Petr Moos, děkan Dopravní fakulty ČVUT v Praze