Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Dne 23. ledna 2018 se v Brně konala konference Brno Industry 4.0. Pořadateli byly Regionální hospodářská komora Brno a sdružení Industry Cluster 4.0.
Šlo již o druhý ročník konference, jejímž úkolem je především doporučovat principy chytré výroby a průmyslu 4.0 firmám v brněnském regionu a na jižní Moravě. Mezi přednášejícími byli odborníci z České republiky, Německa i Rakouska.
Radomír Zbožínek, ředitel výzkumného, vývojového a vzdělávacího střediska Intemac z Kuřimi, představil rozšířené funkce a možnosti testovací výrobní buňky 4.0 (viz článek Výrobní buňka 4.0 v Centru výzkumu INTEMAC byla doplněna o funkce rozšířené reality, Automa 2018, č. 1, str. 14, http://bit.ly/2En3tCx) a program Digimat. Digimat (www.intemac.cz/digimat) pomáhá malým a středním výrobním firmám zavádět principy průmyslu 4.0. Expert vybraný v rámci programu Digimat analyzuje procesy ve firmě, navrhne řešení vedoucí k jejich optimalizaci, pomůže vybrat osvědčené dodavatele a integrátory a doporučí grantové příležitosti, které firmu podpoří při realizaci navrženého řešení. Více informací zájemci najdou na www.intemac.cz/digimat.
Rakouský pohled na průmysl 4.0 představil Roland Sommer z Association Industry 4.0 Austria – the Platform for Smart Production. Ve své přednášce uvedl sedm základních charakteristik digitální transformace:
- exponenciální růst v nových oborech,
- rozmazávání hranic mezi obory,
- nástup síťové ekonomiky („vítěz bere všechno“),
- tendence směrem k tzv. beznákladové ekonomice (náklady jsou placeny ze zisku, popř. úspor),
- minimalizace transakčních nákladů (obchodní vztahy peer-to-peer, rovnocenní partneři místo vztahu dodavatel–zákazník),
- přístup ke zdrojům je významnější než jejich vlastnictví (to platí stejně pro materiální i informační zdroje),
- vysoce flexibilní a individualizovaná výroba.
Realizaci digitální transformace však brání mnoho bariér. Mezi ně patří zvláště:
- otázky informační a komunikační bezpečnosti,
- vysoké investiční náklady,
- nejasná návratnost,
- nedostatek kompetentních pracovníků,
- strach ze změn,
- nepředvídatelnost technického vývoje,
- nedostatečná standardizace,
- otázky vlastnictví dat uložených v cloudu a zodpovědnosti za jejich případný únik a zneužití.
Podle Rolanda Sommera je možné principy chytré výroby realizovat jedině ve spolupráci výzkumných, vývojových a průmyslových institucí a firem na regionální, národní i mezinárodní úrovni. Proto má rakouské sdružení Industry 4.0 Austria velký zájem o spolupráci s českými kolegy.
Další přednášky se zabývaly např. otevřenými platformami pro realizaci řídicích systémů, významem kolaborativních robotů nebo vztahem univerzit jako výzkumných a vzdělávacích institucí ke konceptu průmyslu 4.0 Konference byla doplněna výstavkou sponzorů a místem k individuálním obchodním schůzkám.
Petr Bartošík
Foto: Mgr. Oldřich Brýža,
televizní spol. TVF
Obr. 1. Brno Industry 4.0 – pohled do přednáškového sálu
Obr. 2. Součástí akce byly i individuální obchodní schůzky