Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Konektorový systém Gesis

číslo 3/2005

Konektorový systém Gesis

Jen málo oborů lidské činnosti zaznamenalo v posledních několika desetiletích takový rozvoj jako právě elektronika a elektrotechnika. Tento vývoj se odráží i v oboru elektroinstalací.

Obr. 1.

Obr. 1. Univerzální systém Gesis NRG využívající ploché kabely

V 90. letech minulého století přišla německá společnost Wieland s novinkou – konektorovým instalačním systémem Gesis GST. Tento systém se záhy rozšířil po celém světě a v současné době získává stále větší oblibu i v ČR. Dokladem kvality systému je i jeho použití např. v nejvyšší budově světa Petronas Twin Towers v Kuala Lumpuru nebo v budově Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem. V naší republice lze uvést pražskou budovu Motokovu, administrativní centrum River City Prague, Kongresové centrum Praha, halu Sazka Arena a mnoho jiných použití. Systém Gesis umožňuje komplexně řešit celou elektroinstalaci se zajištěnou vazbou na prvky systémů EIB a Gesis RC. Protože o systému Gesis jsme již v minulosti psali (viz např. časopis Elektro, č. 10/2002, str. 37), soustředíme se v dalším textu především na některé novinky.

Nové prvky v kabeláži

Osvědčený a často používaný systém Gesis s plochým kabelem se dočkal dalšího významného rozšíření.

Obr. 2.

Obr. 2. Gesis IP+ s krytím IP65 nebo IP68 najde uplatnění v náročném prostředí: v tunelech, garážích nebo průmyslových budovách

Pro páteřní rozvody a jako alternativa k přípojnicovému systému s malým proudovým zatížením byly vyvinuty ploché kabely systému Gesis NRG o průřezu 5 × 10 mm2 a 5 × 16 mm2 (obr. 1). U obou kabelů lze v kterémkoliv místě vytvářet odbočky prostřednictvím boxů. Boxy umožňují i odbočení kabelů včetně případného umístění jisticích prvků. Při použití uvedených komponent lze vytvořit systém s krytím až IP65. Velkou výhodou oproti přípojnicovému systému je možnost obejít jakoukoliv překážku, aniž je nutné použít spojky a tvarovky. Výhodou jsou i menší požadavky na přesnost zaměření trasy a na úložný systém. V přípojných boxech je použit osvědčený patentovaný systém šroubků se speciálně broušenými hroty, které proniknou izolací a vniknou mezi lanka vodiče, aniž by je poškodily.

Další významnou novinkou je ucelený systém Gesis IP+ (obr. 2). Tento systém konektorů a kabelů osazených konektory s krytím IP65 a IP68 splňuje náročné požadavky při použití v prašném a mokrém prostředí.

Systémy pracující ve vazbě na konektorový systém Gesis

Především jde o zařízení podle standardu EIB. Referencí může být budova Motokovu, kde jsou sběrnice EIB a systém Gesis použity k řízení osvětlení. Místnostmi zde prochází plochý kabel 5 × 2,5 mm2 + 2 × 1,5 mm2. Přímo na kabelu nebo v jeho bezprostřední blízkosti jsou umístěny akční členy Gesis EIB V. Akční členy se svítidlem, popř. akční členy s plochým kabelem, jsou propojeny konektory Gesis. Celá instalace je uložena v podhledech. Akční členy lze díky jejich malé výšce umísťovat i do štěrbin šířky alespoň 35 mm. Kabeláž je umístěna v kovových žlabech. Podobný typ instalace byl použit v hale Sazka Arena.

Obr. 3.

Obr. 3. Gesis EIB RM – v provedení v samostatné skříňce (nahoře) nebo k montáži do rozváděče (dole)

Sortiment výrobků firmy Wieland určených pro EIB je neustále rozšiřován. Důkazem je nová řada Gesis EIB RM (obr. 3). Jde o modulární řešení určené pro montáž do rozváděče nebo do speciálního boxu s konektory.

Prvek EIB RM se skládá z až čtyř volitelných modulů zprostředkovávajících senzorické a ovládací funkce a ze základního prvku pro komunikaci s ostatními zařízeními v systému EIB. Nedělitelnou součástí sestavy je i vlastní zdroj napájecího napětí. Použití vlastního napájecího zdroje má několik nesporných výhod – především může celé zařízení pracovat i při přerušení sběrnice EIB. Není sice schopno komunikovat s ostatními prvky sběrnice a nelze realizovat centrální funkce, ale v rámci zařízení Gesis EIB RM mohou všechny jeho prvky dále vykonávat svoje vlastní funkce podle zadaného programu.

Obr. 4.

Obr. 4. Rádiem ovládaný bezbateriový modul Gesis RC

Volitelné moduly jsou k dispozici v provedeních osm vstupů 12 V, čtyři výstupy 230 V/16 A, dva žaluziové výstupy a dva stmívače 1 až 10 V. Z toho vyplývá, že při vhodném návrhu lze docílit stavu, kdy výpadek sběrnice nemůže nijak ovlivnit kvalitu provozu.

Popsané řešení je také levnější, než je-li každý akční člen či senzor opatřen vlastní komunikační jednotkou.

Nejnovějším systémem je Gesis RC (obr. 4). Tento převratný systém bezdrátové komunikace je vhodný všude tam, kde je nutné měnit prostorové dispozice bez větších stavebních změn. Firma Wieland ve spolupráci s firmou EnOcean vyvinula bezdrátový systém pracující v pásmu 868 MHz, jehož vypínače nevyžadují žádné napájení, žádnou instalační krabici ani žádný přívod. Je možné je kamkoliv připevnit, přilepit nebo přišroubovat. Této novince, která dává volnost architektům a návrhářům interiérů, bude věnován některý z dalších příspěvků.

Michal Bečán,
Schmachtl CZ s. r. o.