Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Komplexní řešení pro automatizaci budov

číslo 8-9/2004

Komplexní řešení pro automatizaci budov

Společnost Schneider Electric se stala jedním z největších světových dodavatelů komplexních řešení pro tzv. inteligentní budovy. Za to vděčí zejména nedávným akvizicím společností Lexel – Electric (strukturované kabeláže, datové sítě, elektromechanické komponenty) a TAC (řídicí systémy pro budovy, zabezpečovací systémy, slaboproudé rozvody). Dále k tomuto postavení společnosti přispělo převzetí firem Infra+ (komponenty pro datové sítě) a Andover Controls (řídicí a zabezpečovací systémy určené zejména pro americký trh).

Komplexní nabídka z jednoho zdroje

Je-li třeba vybavit libovolnou budovu výhradně komponentami výrobkových značek Schneider Electric, zájemce zcela jistě uspěje. Posuďme např. pohledem alespoň část jejich celkové nabídky jednotlivých značek:

  • Merlin Gerin: instalační rozvody pro budovy, domovní vypínače a zásuvky, strukturovaná kabeláž pro větší celky LexCom Office a pro rodinné domy LexCom Home, přenos dat a telefonního i televizního signálu, přenos a rozvod vn (rozváděče SM6, RM6, distribuční stanice Integra) i nn (rozváděče Prisma, rozvodnice Kaedra a Mini Pragma), kompaktní jističe a odpínače Compact, Masterpact a Interpact, modulární přístroje Domae Multi 9, ovládání osvětlení a časové programování (stmívače, spínače apod.),

  • Sarel: rozváděčové systémy,

  • TAC: měření a regulace včetně přístrojového vybavení, slaboproudé rozvody, zabezpečovací systémy, docházkové a přístupové systémy, požární signalizace, okruhy průmyslové televize,

  • Telemecanique: spínací a jisticí přístroje (stykače TeSys), řídicí systémy řad Modicon a Twido, řízení asynchronních motorů (měniče frekvence Altivar), detekce polohy (čidla, spínače, snímače), ovladače řady Harmony, přípojnicové vedení typu Canalis,

  • Thorsman: nosné kabelové žebříky a žlaby,

  • Wibe: systémy pro ukládání kabelových vedení.

V nedávné době tedy u společnosti Schneider Electric došlo k významnému posunu zájmu především do oblasti slaboproudých rozvodů pro budovy a automatizace technického vybavení. Protože lidé v současné době tráví až 90 % pracovního i volného času v uzavřených prostorách, je úsilí o zlepšování vnitřního prostředí v budovách přirozené.

Obr. 1.

Základem je značka TAC

V roce 2004 společnost Schneider Electric na český trh uvedla velmi úspěšně unikátní měřicí a regulační systém TAC Vista. V této oblasti Schneider Electric spolupracuje zejména se sítí systémových integrátorů budov. O správnosti této strategie svědčí první aplikace. Partneři společnosti Schneider Electric již ve svých projektech používají komplexní řídicí systém s jeho podstanicemi pro přímé číslicové řízení (Direct Digital Control – DDC), řídicími centrálami, periferiemi jako ventily, čidla a elektropohony atd.

Systém TAC je ojedinělý svou schopností komunikovat otevřeným protokolem LonWorks. V praxi to znamená, že systémy TAC lze jednoduše, a především bez dalších investic, propojit se systémy od jiných výrobců (v současné době k nim patří asi 4 000 firem). Jedním systémem tak lze ovládat či řídit např. nejen měřicí a regulační systémy včetně měřičů spotřeby médií, elektrickou zabezpečovací a požární signalizaci, průmyslové řídicí systémy, digitální televizní systémy, žaluzie, rolety, výtahy, osvětlení, vytápění, vzduchotechniku a klimatizaci, ale třeba i tiskárny nebo kávovary apod. Podrobnosti o systému TAC lze nalézt např. v [1] a [2].

Co se týče oboru slaboproudé elektrotechniky, může společnost Schneider Electric poskytnout řešení v podobě kartových, požárních a zabezpečovacích systémů TAC I-Net Seven. Logicky pak navazuje nabídka strukturované kabeláže a datových komponent značek LexCom Office a Infra+ (obr. 1).

Obr. 2.

Technologické procesy nestojí stranou

Pro řízení strojů, strojních zařízení a technologických procesů nabízí společnost Schneider Electric systémy řady Modicon značky Telemecanique (obr. 2). Uživatelé internetu jistě znají její koncept Transparent ready, jehož základem jsou webové servery přímo zabudované v řídicích systémech. Úkolem tohoto řešení je především umožnit na dálku diagnostikovat a vizualizovat technologické procesy při jejich bezprostředním řízení programovatelným automatem.

Obě koncepce uplatňované společností Schneider Electric – řízení technologických procesů i řízení budov – je možné propojovat vlastním rozhraním Ethernet (TCP/IP), tj. LonWorks (modul TAC Vista 913). O tom, že to zmíněná společnost myslí v oblasti otevřených systémů vážně, svědčí i skutečnost, že své měniče frekvence typu Altivar nyní standardně vybavuje převodníky pro síť LonWorks. Rozvíjena je také vnitřní integrační strategie BASS (Building Automation Systems Strategy) komplexního řešení technického vybavení budov tak, aby jeho integrátoři spolupracující se společností Schneider Electric byli na českém trhu ještě úspěšnější než doposud.

Kvalitní služby

Společnost Schneider Electric se vedle dodávek kvalitních přístrojů jednotlivých značek a řešení zaměřuje také na služby. Pracovníci jejího servisního střediska jsou připraveni zasáhnout po celých 24 hodin denně a sedm dní v týdnu nejen v České republice, ale i formou mezinárodního servisu po celém světě. Obr. 3. Specializované školicí středisko v Praze nabízí školení o jednotlivých produktech i jejich použití. Mnozí projektanti a zákazníci z průmyslu také využívají informace z extranetů www.aut.schneider-electric.cz (automatizace průmyslu a budov) a www.design.schneider-electric.cz (pro projektanty).

Reference

Významnými referencemi společnosti Schneider Electric CZ, s. r. o., v oblasti průmyslu a stavebnictví z poslední doby jsou např. datové centrum firmy DHL v Praze, továrna firmy Phillips v Hranicích a firmy Toyota v Kolíně, dále objekty firem Linde, Miele, Lego a Barum. Z oblasti energetiky a infrastruktury lze jmenovat dodávky pro jaderné elekrárny (Dukovany, Temelín) a jiné pro ČEZ a dodávky pro společnost Pražská Teplárenská.

Ve světě je možné najít systémy TAC např. v takových stavbách, jako je Hilton Copenhagen Airport hotel v Kodani (obr. 3), ANZ bank v Austrálii a letiště v Bangkoku. Potvrzením kvality systémů TAC je i projekt zabezpečovacího systému pro Rockefellerovo centrum v New Yorku. Mezi další světové reference společnosti Schneider Electric patří např. sítě obchodních domů Carrefour a Tesco, restaurací McDonald aj.

Literatura:

[1] MOTÝL, P.: TAC – řídicí systémy pro budovy. Automa, 2004, roč. 10, č. 4. s. 20–21.

[2] GOLDMANN, J. – MOTÝL, P.: Systémy TAC – LonWorks pro řízení v budovách. Automa, 2004, roč. 10, č. 5. s. 58–59.

Petr Motýl,
Schneider Electric CZ, s. r. o., marketing

Inzerce zpět