Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Komplexní nabídka pro inteligentní budovy

číslo 12/2004

Komplexní nabídka pro inteligentní budovy

Článek informuje o komplexním řešení nabízeném společností Schneider Electric v oblasti tzv. inteligentních budov. Pozornost je přitom věnována zejména systémům strukturované kabeláže LexCom a Infra+ a řídicímu systém pro budovy TAC.

Jeden výrobce – jeden systém pro různé použití

V oblasti strukturované kabeláže nabízí společnost Schneider Electric unikátní řešení:

  • LexCom Home pro menší stavby přibližně velikosti rodinných domů a malých kancelářských budov – unikátní systém s technikou navrženou pro moderní domácnost,

  • LexCom Office pro větší stavby, jako jsou obchodních centra, administrativní a telekomunikační budovy, průmyslové haly apod. – viz dále,

  • Infra+ pro rozsáhlé sítě s náročnými požadavky na komunikaci, např. datová centra, letiště a podobně.

Jako systém pro řízení technického vybavení budov je úspěšně používán řídicí systém TAC Vista, podrobněji popsaný např. v časopise Automa č. 4/2004. Jen si připomeňme, že jde o otevřený řídicí systém s komunikací po sběrnici LonWorks, součást nabídky firmy TAC, jehož výhodou je levná a snadná integrace s ostatními zařízeními. Zvláštní kapitolou jsou průmyslové řídicí systémy pro řízení technologických zařízení, zastoupené v nabídce společnosti Schneider Electric koncepcí Unity.

Co se týče slaboproudých systémů, v roce 2005 bude uveden na trh řídicí systém pro zabezpečovací aplikace (kartové přístupové systémy – EZS, požární systémy – EPS, digitální kamerové systémy – CCTV atd.).

Elektromechanické komponenty pro automatizaci budov

Velmi zajímavou konkurenční výhodu představuje skutečnost, že společnost Schneider Electric poskytuje takřka kompletní sadu elektromechanických komponent pro měření a regulaci, jako jsou rozváděče (např. rozváděče Sarel) a jejich vybavení (např. jističe, stykače, tlačítka atd.) i prvky (např. přepěťové ochrany) a dále měniče frekvence typu Altivar (k dispozici i s rozhraním LonWorks), časová relé, detektory polohy (čidla, spínače, snímače), ovládače (řada Harmony) a přípojnicová vedení (typ Canalis).

Obr. 1.

LexCom Office – ucelená kabelová síť pro profesionální použití

Systém LexCom Office je nejmodernější strukturovaná kabelová síť, využívající pro přenos signálu jak metalické rozvody, tak optické prvky upravené pro co nejjednodušší návrh a montáž (obr. 1).

Strukturované sítě LexCom Office jsou v provozu velmi flexibilní. Jestliže instalace vyžaduje změnu, lze je velmi jednoduše přizpůsobit, rozšířit apod. Všechny jejich komponenty odpovídají otevřeným standardům a je zaručena jejich kompatibilita. Zřetelná struktura a modulární konstrukce velmi zjednodušují instalaci, obsluhu i údržbu. Toto je několik důvodů, proč je síť LexCom Office vhodná nejen pro kanceláře, ale také pro bytové domy, školy, průmyslové firmy, nemocnice a další aplikace vyznačující se potřebou intenzivní a bezpečné komunikace.

Lepší vlastnosti, než požadují normy
Soubor pasivních komponent sítě LexCom Office zahrnuje modulární konektory, propojovací panely a stíněné a nestíněné kabely v kategorii 5e a v kategorii 6 i veškerou optiku. Systém LexCom Office je ověřen nezávislou zkušební laboratoří 3P a splňuje všechny požadavky příslušných norem.

Propojení s dalšími produkty společnosti Schneider Electric
Systém strukturované kabeláže LexCom Office obsahuje také širokou škálu stojanových i nástěnných rozváděčů Sarel s bohatou nabídkou příslušenství pro zjednodušení instalace.

Další výhodou systému LexCom Office je, že společnost Schneider Electric je dodavatelem i několika vzhledových provedení vypínačů a zásuvek a v odpovídajícím designu lze mít i datové zásuvky s konektory LexCom.

Systém LexCom Office lze sladit i s vnitřním interiérem, např. použitím parapetních žlabů nebo sloupků značky Thorsman.

Obr. 2.

„Krokodýlí“ konektor
Konektor označovaný jako „krokodýlí“ je jedinečné řešení modulárního konektoru ukončujícího síťový kabel v propojovacím panelu a datové zásuvce. Pro připojení kabelu stačí běžné kleště pro stáhnutí izolace z kabelu a štípací kleště. Není nutný žádný speciální nástroj. Kabel tedy lze ukončit v zásuvce nebo panelu během půl minuty, tj. mnohem rychleji než ve svorkovnici LSA. „Krokodýlí“ konektor je dodáván v kategorii 5e i 6 ve stíněné (STP) i nestíněné (UTP) verzi.

Komplexní řešení

Systém značky TAC pro řízení technického vybavení budov je ojedinělý díky možnosti komunikovat prostřednictvím otevřeného protokolu LonWorks (obr. 2). V praxi to znamená, že řídicí systémy značky TAC lze jednoduše, a především bez dodatečných investic, propojit se systémy od jiných výrobců (v současné době asi 4 000 firem). Jedním systémem tak lze např. ovládat měřicí (spotřeba tepla, médií) a řídicí (regulační) systémy, elektrickou zabezpečovací a požární signalizaci, průmyslové systémy, digitální kamerové systémy, žaluzie, rolety, výtahy, osvětlení, vytápění, vzduchotechniku, klimatizaci i např. tiskárny nebo kávovary apod.

Propojení a komunikaci mezi všemi prvky systému je možné zajistit i pomocí systému LexCom Office nebo Infra+ na ethernetovém (TCP/IP) rozhraní.

Kam pro informace

Podrobné údaje o produktech zmíněných v článku lze nalézt na firemních extranetech na adresách http://www.design.schneider-electric.cz a http://www.aut.schneider-electric.cz

Ing. Robert Šimčík, Ing. Petr Motýl,
marketing, Schneider Electric CZ, s. r. o.

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Technická podpora
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com

Praha - Thámova 13, 186 00 Praha 8
tel.: 281 088 111, fax: 224 810 849

Brno - Mlýnská 70, 602 00 Brno
tel.: 543 425 555, fax: 543 425 554

http://www.schneider-electric.cz

Inzerce zpět