Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Kompaktní PLC Easy Control

číslo 7/2006

Kompaktní PLC Easy Control

Relé Easy se těší všeobecné popularitě a tyto malé, programovatelné řídicí přístroje jsou oblíbeny uživateli po celém světě. Celá řada byla v posledních letech rozšiřována a modernizována, byly přidány I/O a komunikační moduly. Na tuto úspěšnou řadu navazuje firma Moeller vyšší řadou, řadou kompaktních PLC – Easy Control (easy Control™).

Integrace do systému

Nové PLC, Easy Control EC4-200, vyplňuje mezeru mezi řadou relé Easy a automaty Xsystem (XC100, 200). Nabízí velký výpočetní výkon, možnost připojení prostřednictvím standardních průmyslových sběrnic (CANopen, Profibus-DP, AS-Interface atd.) a možnost jednoduchého a levného lokálního rozšíření.

Obr. 1.

Obr. 1. Kompaktní PLC Easy Control EC4-200

Velkou výhodou pro uživatele je programovací software Easy Soft Codesys, který je vytvořen v souladu s mezinárodním standardem IEC 61131-3 a obsahuje všech šest programovacích jazyků definovaných touto normou: IL, LD, FBD, ST, CFC a SFC. Možnost simulace běhu programu bez připojeného automatu a jednoduché a přehledné ladicí funkce jsou v dnešní době již samozřejmostí.

Rozsah provozních teplot automatu je od –25 do +55 °C.

Vysoký výkon ve své třídě

Řada automatů EC4-200 je navržena pro použití v malých a středních úlohách. Uvnitř je šestnáctibitový procesor s výkonem 300 µs/1 000 instrukcí, pro program je k dispozici 256 a pro data 224 kB paměti. Automaty se dodávají v několika variantách. V základu však mají všechny dvanáct digitálních vstupů (čtyři z toho je možné použít jako analogové vstupy 0 až 10 V s rozlišením deset bitů) a šest reléových nebo osm tranzistorových výstupů, popř. s analogovým výstupem. Automat má vestavěné dva rychlé čítače (max. 50 kHz), které lze konfigurovat jako inkrementální čidlo (max. 40 kHz). V základní sestavě jsou také dva sériové porty (RS-232) a rozhraní pro CAN. V závislosti na typu může být k dispozici také Ethernet. Existuje varianta s displejem i bez něj, stejně jako u relé Easy.

K uchování naměřených dat je určena výměnná paměťová karta RS-MMC se standardním souborovým systémem (FAT16). Paměťovou kartu lze použít také ke spouštění programu nebo operačního systému – skutečnost, že program bude spuštěn přednostně z MMC, dává možnost aktualizovat program i bez nutnosti propojení přístroje s PC. EC4-200 je vybaven hodinami reálného času, k zapisovaným datům je tedy možné přidat časovou značku. Přístroj neobsahuje baterii a tudíž nevyžaduje žádnou údržbu.

CANopen, Easy-net a Ethernet

Rozhraní Easy-net (easy-NET™) je známé pro svou robustnost a jednoduchost. Umožňuje propojení až osmi stanic (Easy 800, MFD-Titan) do sítě maximální délky 1 km.

Je-li požadavkem standardní komunikační protokol, je ve všech automatech EC4-200 implementován protokol CANopen.

Pro integraci do již existujícího systému obsahují přístroje řady EC4-200 také rozhraní pro Ethernet s možností komunikace protokolem Modbus/TCP. K dispozici je též OPC server.

Závěr

Kompaktní PLC řady EC4-200 nabízí vysoký výkon, který ve spojení s intuitivním a výkonným programovacím softwarem, založeným na Codesys, nabízí široké možnosti pro aplikace citlivé na poměr ceny k výkonu.

Ing. Jan Beránek,
Moeller Elektrotechnika

Moeller Elektrotechnika s. r. o.
Komárovská 2406, 193 00 Praha 9
tel.: 267 990 411
fax: 267 990 419
e-mail: office.praha@moeller-cz.com
Třebovská 480, 562 03 Ústí nad Orlicí
tel.: 465 519 611
fax: 465 519 619
e-mail: office.usti@moeller-cz.com
http://www.moeller.cz