Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Nedostatek kvalifikované pracovní síly přiměl polského výrobce komponent pro stavebnictví DWD Group investovat do pořízení kolaborativního robotu. Z důvodu vysoké poptávky a požadavku na krátké dodací lhůty zde chtěli nahradit manuální svařování zcela autonomním systémem, který bude moci bezpečně pracovat po boku stávajících zaměstnanců.
S ohledem na složitost procesu i specifickou výrobu v malých sériích se v DWD rozhodli využít svařovací systém vyvinutý dánskou společností RO-Buddy s robotickým ramenem UR10e od Universal Robots (UR). Celá pracovní stanice se vejde na běžný svařovací stůl.
Programování robotu UR10e zvládne po krátkém tréninku úplně každý. Ve svařovacím systému RO-Buddy byla tato výhoda zúročena díky platformě URCaps. URCaps je softwarová nástavba mezi svařovacím zařízením a samotným robotem UR, která umožňuje programovat a ovládat celý systém prostřednictvím ovládacího tabletu Universal Robots. Programování pohybů hořáku je intuitivní a rychlé, což uživateli dovoluje manuálně učit robotické rameno různým pohybům. Celé řešení bylo navrženo tak, aby bylo možné kolaborativní robot v případě potřeby od svařovacího stroje snadno odpojit a využít jej pro jiné činnosti ve výrobě.
Zaměstnanci firmy DWD se naučili kolaborativní robot programovat i přes to, že s tím neměli žádné předchozí zkušenosti. O ještě větší zjednodušení se postarali výrobní inženýři: přidali pět fyzických tlačítek, kterými obsluha pouze vybere příslušný program pro nejběžnější svary, a robot se pustí do práce.
„Snadné programování robotu a konzistentní kvalita svaru byly tím, co nás přesvědčilo o pořízení pracoviště RO-Buddy s robotem UR,“ vysvětluje Robert Mróz, spolumajitel firmy. O výhodách automatického svařování se zástupci firmy přesvědčili při ukázce připravené distributorem společnosti Universal Robots a systému RO-Buddy. Pod vedením specialistů na svařování měli zástupci DWD možnost robot naprogramovat a svařit ukázkové konstrukční prvky.
Pro robotické svařování zvolili inženýři DWD Group metodu MIG. Při programování robotu je možné nastavit všechny parametry a pokročilé funkce pro každou část daného svaru. MIGomat (poloautomatický svařovací stroj) v kombinaci s robotem UR10 také zajišťuje pevné a esteticky bezchybné svary. Je tak pro tento úkon efektivnější a rychlejší alternativou k metodě TIG.
Integrací robotického svařovacího systému dosáhla skupina DWD mnohem lepší organizace výroby a vysoké kvality svařování. Robot se bude firmě hodit i do budoucna, protože jí nebudou hrozit výpadky výroby z důvodu nedostatku svářečů. „Věříme, že investice do celého robotického systému se nám rychle vrátí,“ doplňuje Robert Mróz a zároveň dodává, že již krátce po pořízení vidí mnoho výhod, včetně zrychlení celé výroby při zachování kvality svařování.
Více informací o robotickém svařování zájemci najdou na https://bit.ly/3r37AxF.
(Universal Robots)
Svařování TIG a MIG
Metoda TIG je svařování netavící se wolframovou elektrodou (Tungsten Inert Gas) v ochranné atmosféře. Při této metodě hoří elektrický oblouk mezi elektrodou a základním svařovaným materiálem. Metoda se využívá např. při svařování trubek, při svařování složitějších konstrukcí nebo velmi tenkých materiálů. Robot vede hlavici, v níž je upnuta elektroda a jejíž součástí je keramická hubice přivádějící argon. Svařování může probíhat bez přídavného materiálu; jestliže se však přídavný materiál používá, je součástí pracoviště ještě automatický podavač přídavného drátu.
Metoda MIG je svařování odtavující se elektrodou v atmosféře inertního plynu (Metal Inert Gas). Při této metodě vzniká oblouk mezi nepřetržitě přiváděným svařovacím drátem, který je současně elektrodou i přídavným materiálem, a svařencem. Metoda MIG se používá při jednoduchém a rychlém svařování neželezných kovů: hliníku, mědi, titanu atd. Pro svařování ocelí se využívá metoda MAG (Metal Active Gas), při níž se místo inertního plynu, obvykle argonu, používá směs aktivního plynu, oxidu uhličitého nebo kyslíku, s argonem.
Robot tedy musí nést svařovací hlavici s keramickou hubicí, kterou proudí plyn, a podavač drátové elektrody.
Obr. 1. Využití kolaborativního robotu zkrátilo dobu výroby stavebních konstrukcí
Obr. 2. Robot UR10e jako součást pracoviště RO-Buddy svařuje hliníkové profily metodou MIG
Tab. 1. Srovnání metod MIG a TIG