Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Klávesnice pro potravinářské provozy

Zdraví člověka je chráněno mimo jiné přísnými hygienickými normami a předpisy platnými při výrobě potravin. Vztahují se na stroje používané v potravinářské výrobě, ale i na prostředky automatizace výroby. Nejviditelnějším důsledkem je vysoké krytí veškerého elektronického zařízení, které musí být omyvatelné horkou vodou s přídavkem dezinfekčního činidla, stejně jako jakákoliv jiná část výrobního zařízení. To bývá často problémem u operátorských rozhraní – MMI (Man-Machine Interface), tedy zařízení, prostřednictvím kterého člověk stroj ovládá. V praxi to nejčastěji bývá obrazovka, klávesnice a počítačová myš.
 
Podle zkušeností firmy FCC průmyslové systémy, která dodává hardware pro řídicí systémy v potravinářské výrobě, se integrátoři systémů pokud možno snaží vyhnout použití klávesnice nebo počítačové myši právě proto, že tato zařízení v komerčním provedení nelze odpovídajícím způsobem čistit a dezinfikovat. Je-li to možné, dává se přednost ovládání z dotykové obrazovky panelového počítače. Někdy se však použití klávesnice nelze vyhnout. Pro takový případ je možné zvolit speciální klávesnici vyvinutou pro potravinářské provozy od výrobce periferií průmyslových PC InduKey® Keyboard
Production GmbH & Co. KG, kterou FCC průmyslové systémy v ČR a v SR zastupuje. Z více než stovky vyráběných modelů průmyslových klávesnic jsou pro potravinářství určeny především uzavřené silikonové klávesnice dodávané s rozhraním PS/2 nebo USB.
 
Pro běžné potravinářské provozy jsou určeny klávesnice řady TKG-105 s krytím IP68 (obr. 1). Celá klávesnice je potažena vrstvou silikonu odolnou proti horké vodě a dezinfekčním prostředkům v běžných koncentracích. Například silikonová klávesnice TKG-105-IP68-Grey-PS/2-US má běžných 105 kláves (podobně jako klávesnice PC). V základní verzi lze volit anglické nebo německé rozložení kláves, na přání je možné doplnit i české znaky. Zákazník si může objednat i další modifikace: se samostatným číselným polem nebo s vestavěným polohovacím tlačítkem, které funguje jako joystick.
 
Silikonové klávesnice řady TKG-105 mají poněkud nižší zdvih kláves než běžné klávesnice. To je nutné proto, aby nebyl příliš deformován silikonový potah, jehož životnost by v důsledku toho byla kratší. Aby nedocházelo k nechtěnému stisku klávesy při letmém dotyku, je nižší zdvih kompenzován nutnou větší silou stisku. To je principiální rozdíl oproti ochranným fóliím, které lze dokoupit k některým komerčním klávesnicím. Ty jsou namáhány velkou deformací při vysokém zdvihu, a proto se brzy objeví trhlinky a fólií protéká do klávesnice voda. Komerční přídavné ochranné fólie lze tedy použít nejvýše k ochraně kláves proti ušpinění, nikoliv k seriózní ochraně se zaručeným stupněm krytí. Krytí IP68 znamená, že je klávesnici možné uchopit za kabel a ponořit ji celou do dezinfekčního roztoku.
 
Jestliže je žádoucí doplnit operátorské pracoviště i samostatnou myší, je k dispozici i myš s krytím IP68. Myš je optická, dvoutlačítková, neboť při požadavku vysokého krytí nemůže mít nyní již obvyklé kolečko. Na obr. 2 je ukázán model myši TKH-Mouse-IP68-Grey-Opt-PS/2. Již z typového označení jsou patrné její vlastnosti – vysoký stupeň krytí IP68 a připojení PS. Lze ale dodat i myš s rozhraním USB.
 
V provozech, kde se zpracovává maso a klávesnice je neustále ve styku s tukem, je nezbytné použít klávesnici řady TKG-086 (obr. 3). Potah klávesnic této řady je vyroben ze speciálního silikonu dlouhodobě odolávajícího působení tuku. Běžným silikonem totiž tuk prosakuje. Klávesnice má 86 kláves a vestavěný joystick; opět lze objednat několik jazykových a barevných modifikací, i variantu s podsvícením.
 
Klávesnice pro potravinářský průmysl tvoří jen malou část z nabídky odolných a speciálních periferií společnosti FCC průmyslové systémy. Firma dodává např. i klávesnice „antivandal“, odolávající i pokusům o zničení kladivem, klávesnice s antibakteriální úpravou povrchu pro medicínské prostředí nebo pro prostředí, kde se u klávesnice střídá více uživatelů, a mnoho dalších užitečných zařízení i doplňků. Informace o nich si lze vyžádat v kterékoliv kanceláři společnosti FCC průmyslové systémy.
Ing. Otto Havle, CSc., MBA
 
Obr. 1. Klávesnice řady TKG-105 s krytím IP68 pro běžné potravinářské provozy
Obr. 2. Počítačová myš s krytím IP68
Obr. 3. Klávesnice řady TKG-086 se silikonovým povrchem odolným proti působení tuku pro provozy, kde se zpracovává maso