Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Kamery využívající progresivní snímání

číslo 8/2006

Kamery využívající progresivní snímání

Evropská pobočka společnosti Sony rozšířila svoji řadu průmyslových kamer o nové vestavné kamery s progresivním snímáním. Kamery FCB-PV480 a FCB-PV10 obsahují též transfokátor s automatickým ostřením (10krát a 18krát).

Obr. 1.

Využitím metody progresivního snímání eliminující vlivy prokládání se řada kamer FCB-PV stává poutavou volbou pro uživatele, kteří potřebují pořizovat obrazy vysoké kvality. Progresivní snímání též zjednodušuje zpracování v aplikacích počítačového vidění. Kamery jsou schopny pořídit obraz s rozlišením VGA při osvětlení 1,6 lx, čehož je docíleno použitím snímacího senzoru Super HAD CCD s primárním filtrem barev a přibližně 300 000 pixely. Kamery disponují šířkou zorného pole až 48°.

Kamery FCB-PV480 a FCB-PV10 jsou navrženy tak, aby mohly být na potřebných místech snadno instalovány. Mají číslicový obrazový výstup s šesti volitelnými formáty YUV 4 : 2 : 2 a vysokorychlostní sériové rozhraní (až 38,4 kb/s) pro řízení kamery, hlášení alarmů atd. pomocí protokolu VISCA. V kombinaci s USB nebo převodníkem IEEE 1394 mohou být připojeny k počítači nebo číslicovému kodéru pro jejich využití v síťových aplikacích. Frekvence snímání je nastavitelná (25 nebo 29,97 snímků za sekundu).

Uvedené kamery obsahují mnoho dalších užitečných funkcí, např. funkci E-flip, která vykonává elektronické převracení obrazu pro správnou vizualizaci, funkci AE (auto exposure), možnost spustit alarm v závislosti na změnách intenzity světla ve vícenásobně detekovaných oblastech obrazu atd. Příjemnou skutečností je i spotřeba jen 1,6 W.

V České republice je distributorem těchto kamer společnost Neovision.

Neovision, s. r. o., tel.: 225 273 650, e-mail: neovision@neovision.cz, http://www.neovision.cz