Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Kamerový systém pro pražský okruh

Dne 20. září byl zahájen provoz na dlouho očekávané jihozápadní části silničního obchvatu okolo Prahy. Zatěžkávací zkoušce je nyní podrobován i kamerový systém, na jehož realizaci se podílely společnosti Schneider Electric (www.schneider-electric.cz) a Integoo (www.integoo.cz).
 
Kamerový systém sleduje a vyhodnocuje aktuální stav dopravy na dálničním okruhu, a výrazně tak přispívá k bezpečnosti při průjezdu dvou hlavních tunelů. Základem systému realizovaného firmou Integoo jsou otočné, na dálku řiditelné kamery Pelco Esprit. Ty se již používají v mnoha dopravních systémech v České republice, ale i po celém světě. Mají možnost pohledu nad horizont v úhlu až 33°, integrovaný, dálkově ovládaný stěrač předního skla a robustní provedení, které zajistí funkčnost kamery i při větru o rychlosti 145 km/h. Čip CCD je velmi citlivý i při špatných světelných podmínkách. Kamera má 35násobný optický zoom a její součástí je optická stabilizace obrazu pro eliminaci otřesů způsobených projíždějícími vozidly.
 
Na silničním obchvatu kolem Prahy je použito 23 těchto kamer, další již byly instalovány v jiných dopravních stavbách v České republice i po celém světě.
(ed)