Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Kamerový senzor s vestavěným dotykovým displejem

Společnost Banner, přední světový výrobce kamerových systémů, představila zcela nový kamerový senzor řady iVu series TG. Tento senzor kombinuje jednoduchost optických senzorů s inteligencí kamerových systémů. Díky tomu dovoluje elegantně řešit úlohy, kde standardní senzory již nestačí a kamerový systém je příliš nákladným řešením. Jde o první kamerový senzor s integrovaným dotykovým displejem. Díky intuitivnímu rozhraní mohou být inspekční parametry snadno nastaveny nebo upraveny, aniž je třeba použít PC. Uživatel zvládne senzor nastavit v průběhu několika minut i bez složitého zaškolování.
 

Tři pokročilé senzory v jednom kompaktním balení

Kamerový senzor iVu series TG je používán pro detekci typu, velikosti, orientace a tvaru ve třech aplikačních režimech. Pattern Match porovnává obraz s referenčním obrazem a zjišťuje, zda se shodují. V režimu Area je ověřována přítomnost a počet objektů, které jsou vytvořeny obrazovými prvky (pixely) rozdílného kontrastu. V režimu Area with motion lze ověřit přítomnost a počet objektů tvořených pixely rozdílného kontrastu, přičemž se objekty mohou pohybovat.
 

Jednoduchá montáž a nastavení

Pro uvedení senzoru do provozu stačí pouze čtyři jednoduché kroky: namontovat senzor a připojit ho, zvolit typ senzoru, pořídit správný obraz a nastavit inspekční parametry. To vše pomocí integrovaného dotykového displeje.
 

Pokročilé schopnosti, intuitivní ovládání, výkonné vyhodnocení

Prostřednictvím jednoduchého menu lze používat nástroje umožňující senzor rychle nastavit, určit oblast zájmu, nastavit parametry příslušného nástroje a zvolit minimální a maximální počet správných vzorů. Intuitivní rozhraní výrazně zjednodušuje nastavení pokročilých inspekční vlastností.
 

Obrazová kontrola s výstupem dobře/špatně

Bez složitého hardwaru a zdlouhavého nastavování poskytuje kamerový senzor iVu series TG výjimečný inspekční výkon ve velmi krátké době. Mezi hlavní součásti senzoru patří: dotykový displej, obrazový čip s velkým rozlišením, vysoce výkonný procesor, integrované osvětlení, čočka s možností zaostření nebo výměny, propojovací kabely a montážní úchytky vhodné pro typické použití. Pro jeho používání není třeba zvláštní školení ani odborné znalosti zpracování obrazu. Senzor iVu series TG detekuje přítomnost či nepřítomnost. Úlohy jsou založeny na systému, kdy je uložen referenční obraz nebo jeho velikost a systém provádí výpočty a rozhoduje s výsledkem dobře/špatně. Uplatní se např. v těchto úlohách:
  • detekce štítků,
  • přítomnost dílů a jejich orientace,
  • detekce údajů a výrobních kódů,
  • inspekce uzávěrů,
  • kontrola lisovaných výrobků,
  • kontrola kompletnosti balení,
  • kontrola přítomnosti otvorů,
  • inspekce balení blistrů,
  • kontrola matic po svařování.

Softwarový emulátor

Použitím softwarového emulátoru iVu je možné v režimu off-line nastavovat, vyhodnocovat, upravovat inspekční úlohu a zpětně nahrávat konfiguraci do senzoru prostřednictvím disku USB, a tím zajistit maximální dobu provozu stroje a zredukovat na minimum dobu nutnou na školení a podporu.
 
Martin Fišer, Turck s. r. o. 
Obr. 1. Inspekce pomocí kamerového senzoru
Tab. 1. Vlastnosti kamerového senzoru iVu series TG