Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Kamerový senzor Inspector – plnohodnotná kamera v senzorovém balení

Na letošním Hannover Messe představila firma Sick novou generaci senzorů obrazu Inspector (obr. 1). Tato nová kamera byla navržena s ohledem na kvalitu obrazových algoritmů, jednoduchost ovládání a robustnost. Výkonem se blíží o mnoho dražším inteligentním (smart) kamerám, ale cenou zůstává na úrovni standardních senzorů. Poprvé se u senzoru obrazu objevuje integrované difuzní kopulové (dome) osvětlení (obr. 2), vhodné zejména pro kontrolu výrobků s lesklým povrchem, kde při použití standardního prstencového osvětlení vznikají nežádoucí odlesky, které znehodnocují výslednou analýzu obrazu. K dispozici je však také verze se standardním osvětlením, složeným ze šesti výkonných bílých LED. Integrovány jsou též čtyři binární vstupy a tři výstupy spolu s ethernetovým rozhraním TCP IP.
 
Kamera umožňuje interní softwarové spínání, tedy algoritmus lokátoru objektů, jímž lze detekovat a kontrolovat objekty nezávisle na jejich pozici v zorném poli, nezávisle na natočení (±180°), a dokonce ve značné míře nezávisle na měřítku těchto objektů (±20 %). Po lokalizaci je možné pro každý referenční objekt určit až 32 dílčích inspekcí s algoritmy počítání obrazových bodů (pixelů), počítání obrazových bodů hran a s kontrolou kontur. Pro každou inspekci lze nastavit obdélníkovou nebo eliptickou oblast zájmu, kterou lze dále tvarovat použitím až deseti maskovacích oblastí.
 
Aby bylo možné vyhovět i těm nejnáročnějším požadavkům na rychlost inspekcí, lze nastavit libovolné rozlišení obrazového čipu až do hodnoty 384 ×384 pixelů. Podle náročnosti úlohy je možné dosáhnout snímkovací frekvence výrazně přesahující 100 Hz. Další novinkou je plná integrace emulátoru programovacího prostředí, který může být využíván zcela nezávisle, i bez připojené kamery. S výhodou je možné emulátor použít při úpravě již běžícího programu či při programování nových produktů bez zastavení výroby. Kameru lze monitorovat s využitím ethernetového rozhraní. K dispozici jsou statistiky provozu, stejně jako paměť s posledními 30 defektními výrobky. Pro programování je použit software platformy SOPAS (Sick Open Portal for Applications And Systems). Kameru je však možné zprovoznit i bez připojeného PC. Více informací je uvedeno na www.sick.cz
 
Ing. Radek Pelikán,
SICK spol. s r. o.
 
Obr. 1. Nové senzory obrazu Inspector mají funkce plnohodnotné kamery
Obr. 2. Verze senzoru Inspector s difuzním osvětlením