Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Kamerové systémy Sick/IVP

číslo 8/2006

Kamerové systémy Sick/IVP

Firma Sick, známá svými senzory a systémy používanými v oborech průmyslové automatizace, bezpečnosti, automatické identifikace a provozní analýzy, nyní může zákazníkům nabídnout také široký výběr kamerových systémů. Pod značkou Sick/IVP jsou na trhu špičkové produkty schopné řešit náročné průmyslové úlohy vyžadující sběr a zpracování obrazových dat v reálném čase: kamery pro snímání plošných (dvourozměrných, tj. 2D) i prostorových (3D) obrazů řad IVC v provedení smart a kamerové systémy Ranger a Ruler.

Kamery IVC 2D

Kamery řady IVC 2D bez problémů přesně měří rozměry plošných objektů, čtou data (den, měsíc, rok), sériová čísla, čárové i maticové kódy atd. Jsou nabízeny ve dvou stupních rozlišeních (640 × 480, 1 024 × 768) a ve třech řadách (Eco, Standard, Reader). Díky přítomnosti výkonného procesoru a paměti v robustním pouzdru kamery je použití počítače nutné pouze k její parametrizaci. Po naprogramování se kamera chová jako autonomní inteligentní senzor s rozsáhlou nabídkou použitelných výstupů.

Obr. 1. Kamera s prostorovým snímáním IVC 3D
Obr. 2. Vysokorychlostní kamerový systém Ranger
Obr. 3. Odolný kamerový systém Ruler
Obr. 4. Kontrola obsahu neprůhledného obalu s použitím tzv. rozptýleného laseru (viz text)

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Kamery IVC 3D

Jestliže k řešení úlohy již nestačí dva rozměry, lze použít kameru IVC 3D (obr. 1). Tato ojedinělá kamera s prostorovým snímáním používá jednoduché programovací prostředí IVC studio stejně jako kamera IVC 2D. Dokáže kontrolovat hrany měřeného objektu s rozlišením 0,015 mm až 5 000krát za sekundu. Jelikož jde o tzv. smart kameru (s vlastní inteligencí), není k vyhodnocování získaného 3D obrazu nutné používat nadřazený počítač.

Vysokorychlostní systém Ranger

Vrcholem nabídky firmy Sick jsou kamerové systémy Ranger a Ruler. Vzhledem k tomu, že kamera Ranger (obr. 2) je schopna snímat až 38 000 obrazů za sekundu, je k vyhodnocování 3D obrazu zpravidla nutné použít PC. Jádrem tohoto špičkového systému je patentovaný čip, který na ploše 9,8 × 14,6 mm obsahuje jak snímač obrazu vyrobený technikou CMOS s rozměry 1 536 × 512 obrazových bodů, tak i 1 536 A/D převodníků a procesorů typu RISC. Obr. 4. Ve verzi Ranger Multiscan je pro zvýšení robustnosti zpracování obrazové informace navíc integrován řádek s rozlišením 3 072 bodů. Podporovány jsou dva hlavní standardy propojení kamer s PC, a to rozhraní CameraLink a gigabitový Ethernet. Samozřejmá je také softwarová podpora hlavních typů převodníků obrazu (frame grabber), jako např. Labview, Matrox a Halcom.

Odolný systém Ruler

Kamerový systém Ruler je navržen k použití i ve velmi nepříznivých pracovních podmínkách (obr. 3). Na přání je dodáván s vyhříváním pro provozní teploty až –30 °C. Robustní pouzdro této kamery s krytím IP65 skrývá, stejně jako v případě kamery IVC 3D, laserový projektor tříd 2 nebo 3, optiku i vyhodnocovací elektroniku.

Ve zvláštních případech použití, např. v dřevařském průmyslu i jinde, lze využít tzv. rozptýlený laser. Tento patentovaný princip snímání umožňuje, při určitých vhodných materiálech sledovaných objektů, snadno detekovat rozdíly v zobrazení. Příkladem může být kontrola přítomnosti pilulek v neprůhledném obalu (obr. 4). S použitím uvedené metody byl získán třetí obraz zleva, kde jsou jednoznačně detekovány prázdné obaly.

Ing. Radek Pelikán, Sick spol. s r. o.

Sick spol. s r. o.
Ukrajinská 2a
101 00 Praha 10 - Vršovice
tel./fax: 257 911 850
e-mail: sick@sick.cz
http://www.sick.cz