Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Kamerové snímače komunikují se sběrnicí Profinet

Společnost SensoPart nyní vybavuje své kamerové snímače VISOR® dalším síťovým rozhraním: snímače podporují vedle protokolu EtherNet/IP také Profinet IO, a proto se mohou „dorozumět“ pomocí dvou nejčastěji používaných komunikačních standardů průmyslového Ethernetu.

 
V průmyslu jsou ve stále větší míře zaváděny komunikační sítě na základech Ethernetu. Jedním ze standardů, který zejména v současné době vykazuje vysoké tempo nárůstu počtu použití, je Profinet IO, otevřený protokol průmyslového Ethernetu vyvinutý firmou Siemens.
 
Jako jeden z prvních výrobců kamerových snímačů zareagovala na tento vývoj firma SensoPart Industriesensorik, která tímto rozhraním standardně vybavila kamerové snímače kompletní řady VISOR®.
 

Možnosti komunikace

Rozhraní LAN těchto snímačů v současnosti podporuje celkově tři ethernetové protokoly: Profinet IO, EtherNet/IP a TCP/IP. Rozhraní Profinet IO bylo vyvinuto zejména pro možnost připojit periferní zařízení v síti (např. snímače a akčních členy) k centralizovanému řídicímu systému.
 
Snímače řady Visor odpovídají požadavkům třídy shody A (Conformance Class A, CC-A) standardu Profinet IO, která udává možnost komunikace s nadřazeným řídicím systémem v reálném čase s dobou cyklu typicky 10 ms. Prostřednictvím komunikační sběrnice Profinet mohou být předávány všechny diskrétní vstupní a výstupní funkce, jako jsou spoušť, přepnutí požadované úlohy (job) nebo handshake, stejně jako všechna získaná data.
 

Snížené náklady na instalaci

Použití rozhraní Profinet významně snižuje náklady na instalaci rozsáhlých sítí s mnoha snímači a akčními prvky. Odpadá nákladná a časově náročná instalace kabelů k jednotlivým snímačům a podobná či shodná zařízení sítě mohou být snadno konfigurována prostřednictvím kopírování souborů z jednoho zařízení do druhého (přetažením myší, drag and drop).
 
Kamerové snímače se ke sběrnici Profinet připojují prostřednictvím současného konektoru LAN; hardware snímače zůstává beze změny. Snímače Visor, které jsou již v provozu, lze novou možností komunikace dodatečně vybavit v rámci aktualizace rozhraní.
 
Snímače vybavené tímto rozhraním již úspěšně prošly testováním předními výrobci automobilů a jejich dodavateli a získaly od společnosti Profinet and Profibus International (PI) certifikaci shody s protokolem Profinet.
Roman Krejčí,