Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Kabely a vodiče pro speciální použití

číslo 3/2003

Kabely a vodiče pro speciální použití

Všude kolem nás je stále dokonalejší technika. Součástí převážné většiny technických zařízení jsou kabely a vodiče v mnoha různých provedeních.

Firma Helukabel GmbH, jejíž součástí je i společnost Helukabel CZ, navrhuje, vyrábí a dodává kabely, vodiče a příslušenství pro všechny průmyslové aplikace a nabízí kabely a vodiče pro použití ve všech doposud známých prostředích.

Obr. 1.

Firma ročně vyrobí a prodá asi 25 000 km kabelů a vodičů, převážně určených pro zvláštní použití. Průřezy jednotlivých samostatných vodičů nebo žil v kabelu se pohybují od 0,1 do 500 mm2 (obr. 1).

Rozsáhlé a moderní sklady sortimentu, čítajícího více než 33 000 položek, umožňují expedovat objednané zboží ve velmi krátké době. Profesionální prodejní tým je k dispozici tak, aby pomáhal efektivně řešit veškeré požadavky zákazníků.

Mezi kabely a vodiči pro zvláštní použití, na jejichž vývoj a výrobu se firma Helukabel specializuje, lze nalézt kabely pro chemické provozy, rafinerie, pro venkovní instalace odolné ultrafialovému záření, bezhalogenové a s rozšířeným rozsahem provozních teplot.

Velká pozornost je věnována vývoji a výrobě pružných, snadno ohebných kabelů. V této oblasti firma vyniká. Její ohebné kabely a vodiče bez problémů vydrží až 8 milionů ohybových cyklů! Ve vlastních zkušebnách firmy jsou stávající i nové výrobky zkoušeny až na hranici jejich možností. Největší pozornost při vývoji a výrobě kabelů je věnována materiálům použitým k výrobě izolací žil nebo vodičů a materiálům pro výrobu pláště kabelu. Existuje asi 45 základních materiálů pro výrobu izolace žil a vodičů a asi stejný počet pro výrobu pláště. Pro vývoj a zkoušení těchto materiálů má firma vlastní laboratoře.

Rozhodující jsou požadavky nejen na elektrické vlastnosti kabelů, ale i na jejich netečnost vůči vlivům prostředí, ve kterém budou určité kabely používány. Je nutné řešit ochranu prostředí před kabelem i ochranu kabelu před agresivním prostředím.

Elektrické vlastnosti jsou převážně zajištěny správnou konstrukcí kabelu: např. průřezem a konstrukcí jádra, typem izolace žil, stočením jednotlivých žil s nejvhodnější délkou zkrutu a různými typy a kombinacemi stínění.

Cílem firmy je dodávat široký sortiment výrobků v krátké době a při dokonalém servisním zabezpečení.

Kabely a vodiče se běžně dodávají v přesných délkách podle požadavku zákazníka. Vysoká kvalita produktů i poskytovaných služeb je samozřejmostí.

(jm)

Helukabel CZ s. r. o.
Areál dolu MAX
273 06 Libušín
tel.: 312 672 620, 622
fax: 312 672 621
e-mail: prodej@helukabely.cz
http://www.helukabely.cz

Inzerce zpět