Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Jubilejní ročník veletrhu Productronica v novém uspořádání

Světový odborný veletrh pro vývoj a výrobu elektroniky pod názvem Productronica se koná každé dva roky v Mnichově. První ročník se uskutečnil v roce 1975, takže je tento veletrh pořádán již po 40 let. Letos se uskuteční v termínu 10. až 13. listopadu v novém uspořádání. Souběžně bude na mnichovském výstavišti probíhat odborný veletrh IT2Industry s doprovodnou konferencí, který se zaměří na inteligentní, digitálně propojené pracovní operace a proměny výrobního prostředí vlivem průmyslového internetu. Souběžné pořádání veletrhů Productronica a IT2industry demonstruje spojení klasické výroby a koncepcí Industry 4. 0.

 
Veletrh Productronica je odborně podporován sdružením německých výrobců komponent, strojů a zařízení VDMA (Verband Deutscher Maschinebau und Anlagenbau). Podle průzkumu tohoto sdružení je ve výrobě strojů a zařízení očekáván pro rok 2015 růst obratu o 2,8 %, a pro rok 2016 dokonce 6,3 %. Tato pozitivní čísla se odrazila i na zájmu o vystavování na letošním ročníku veletrhu. Vedle firem z německy mluvících zemí se na veletrh chystají také společnosti z Bulharska, Číny, Estonska, Francie, Velké Británie, Maroka, Nizozemí, Maďarska a USA. Letošního veletrhu se zúčastní deset vystavovatelů z ČR.
 
V roce 2011 své produkty na veletrhu předvedlo 1 220 vystavovatelů ze 39 zemí a veletrh navštívilo 38 500 návštěvníků
z 83 zemí.
 

Nové uspořádání veletrhu

Místo dosavadních devatenácti segmentů bude veletrh Productronica 2015 rozčleněn do šesti sektorů (clusters), které podávají ucelený přehled o vývoji a výrobě elektroniky:
  • PCB & EMS: výroba desek plošných spojů a služby pro výrobu elektroniky (EMS),
  • SMT: komponenty pro montáž, pájení, zkoušení a měření, pro zajištění kvality a dokončovací operace včetně logistiky a toku materiálu,
  • Semiconductor: výroba polovodičů a displejů, LED a diskrétních součástek, výroba fotovoltaických součástí, mikro- a nanovýroba, výroba v čistých provozech, zpracování materiálů,
  • Cables, Coils & Hybrids: výroba kabelů a konektorů, cívek a hybridních součástí,
  • Future Markets: informační technika pro výrobu, Industry 4.0, výroba baterií a akumulátorů, organická a tištěná elektronika, 3D tisk, výroba příměsí,
  • Overall production support: produkty a služby nezbytné pro celý hodnotový řetězec a k usnadnění rutinních úkolů.
V nově rozčleněném veletrhu budou umístěna přednášková fóra (tzv. Speakers Corners) v halách A1, B2 a B3. Také ocenění veletrhu, Productronica innovation award, bude udělováno v pěti kategoriích v souladu s novými sektory. Tato nezávislá ocenění budou udělována hned první den veletrhu, 11. listopadu 2015. Do soutěže mohou přihlásit všichni vystavovatelé jednak zcela nově vyvinuté výrobky, jednak existující výrobky, které byly technicky zdokonaleny.
 

Speciální výstava Electronics. Production.Augmented

V hale B3 ve stánku 133 se ve speciální přehlídce návštěvníci seznámí s tím, jak nástroje rozšířené a virtuální reality pronikají do prostředků pro ovládání a údržbu strojů na výrobu elektroniky. Tyto stroje (na rozdíl od spotřebních produktů) musí být obsluhovány a udržovány proškolenými a zkušenými pracovníky. Avšak i pro ně je výhodou, je-li obsluha intuitivní. To se odrazí ve zlepšení jak kvality výrobků, tak i produktivity a v důsledku toho také ceny. Na pěti strojích
na výrobu elektroniky si mohou návštěvníci zkusit, jak jsou lidé zapojeni do koncepce Industry 4.0 – využitím rozšířené a virtuální reality.
 
Uvidí, jak vypadají stroje uvnitř a co se přesně děje v běžně zakrytých místech stroje. Seznámí se s tím, že rozšířená a virtuální realita, kterou znají z počítačových her, navigací a chytrých telefonů, je velkým pomocníkem také ve výrobě elektroniky. Jde o další krok od vestavěných dotykových panelů k ovládání pomocí tabletu. Osobně si návštěvníci zkusí např. údržbu s využitím virtuální reality – když podrží kameru tabletu v blízkosti součásti stroje, kamera součást rozpozná a obraz se překryje příslušnými instrukcemi pro údržbu této součásti.
 

Diskuse o kybernetické bezpečnosti

V zahajovací den veletrhu Productronica 11. listopadu 2015 se v 11 hodin uskuteční CEO Roundtable – diskuse významných zástupců z průmyslu, vědy a politiky na téma bezpečnost informací a problémy, které přináší výrobcům. Diskutující se vyjádří mimo jiné k otázkám: Jak mohu získat přehled o bezpečnostní situaci? Jaký význam má bezpečnost informací pro firmy, u kterých se nepředpokládají žádné vysoce citlivé údaje? Diskuse se zaměří na kancelářskou výpočetní techniku (útoky viry, spamy) i na aspekty bezpečnosti informací v průmyslu (Smart Factory).
 

Další informace

Mezi doprovodné akce, které bude možné na veletrhu Productronica 2015 navštívit, patří soutěž v ručním pájení (IPC Handsoldering Competition) a interaktivní přednáškové fórum o čistých prostorách či putovní výstava o elektromobilitě.
 
Veškeré informace ohledně veletrhu jsou uvedeny na www.productronica.de. Odborníci, kteří se chystají veletrh navštívit, se mohou obrátit na firmu EXPO-Consult+Service (www.expocs.cz), která je výhradním oficiálním zástupcem veletržní správy Messe München Int. pro Českou republiku a Slovenko.
(ev)
 

Obr. 1. Elektronika v automobilech – významné téma veletrhu Productronica 2015