Firma JSP letos oslaví třicet let od svého vzniku. Navštívil jsem obnovenou konferenci Měření a regulace, jejíž čtrnáctý ročník se konal letos 23. února v hotelu Golf resort Kunětická hora, a následně i její sídlo v Jičíně, kde vznikl tento rozhovor. Hovořili jsme nejen o konferenci, o historii firmy a jejím současném vývoji, ale také o technickém vzdělávání v regionu a o změnách, které s sebou přinesla covidová doba. Mými partnery byli Helena Jandová, vedoucí marketingu, Vladimír Frýba, ředitel a jednatel, a Tomáš Obhlídal, obchodní ředitel firmy JSP, s. r. o.
Ohlédnutí za konferencí: osobní setkání jsou nezastupitelná
Máte za sebou tradiční konferenci Měření a regulace. Jak hodnotíte její obnovenou tradici? Byl zájem stejný jako před opatřeními proti covidu?
Helena Jandová: Konference je pro nás kombinací setkání se zákazníky a jejich vzdělávání. Představujeme zde naše nové výrobky, jejich principy a příklady použití. Pro zákazníky je to víc, než kdyby si novinky jen prohlédli na veletrhu. Během konference se dozvědí mnoho poznatků důležitých pro praxi. Současně je během přestávek dostatek času pro diskuse o tom, co zákazníci řeší a co od nás potřebují. Zákazníci si mohou promluvit s našimi specialisty, se zástupci partnerských firem a také diskutovat mezi sebou.
Proč jste jako místo konání vybrali právě hotel nedaleko Pardubic?
Helena Jandová: Tento hotel má výhodnou polohu téměř v centru republiky a je velmi dobře dopravně dostupný pro zákazníky z Čech i z Moravy.
Tomáš Obhlídal: Nejde nám o to, abychom z konference udělali obrovskou akci a naplánovali si, že každý rok budeme mít alespoň o dvacet návštěvníků víc. Snažíme se konferenci, její místo, čas i program, tvořit na míru těm zákazníkům, kteří pro nás mají největší potenciál. Proto byly letos přednášky zaměřené na aktuální témata, jako jsou měření spotřeby tepla a paliv nebo moderní způsoby měření teploty a tlaku.
Helena Jandová: Konference je určena pro pozvané zákazníky a partnery. Nechceme, aby to byla akce pro širokou veřejnost, i když věříme, že by o ni byl zájem, ale neměli bychom dost času, abychom se návštěvníkům individuálně věnovali.
Odkud byli účastníci, kteří letos na konferenci přijeli?
Helena Jandová: Z celé republiky, z Čech i z Moravy. Celkem naše pozvání přijalo 140 návštěvníků.
A z hlediska oborů?
Helena Jandová: V podstatě ze všech oborů procesní výroby, od potravinářství po metalurgii. Měli jsme účastníky z pivovaru i ze železáren, z inženýrských i z montážních firem.
Ohlédnutí do historie
Firma JSP letos slaví výročí 30 let od svého založení. S jakými cíli a vizemi vznikla a jak se její zaměření v průběhu let proměnilo?
Vladimír Frýba: Jsem ve firmě od roku 2012, o úplných začátcích mohu mluvit jen zprostředkovaně. Firmu založili v roce 1993 pánové Petr Bartoš a Jiří Lenděl. Původně to měla být firma čistě obchodní, zabývající se prodejem zboží v oboru měření a regulace. Velmi brzy se podařilo vyjednat výhradní zastoupení několika významných zahraničních partnerů. Postupně se přidala výroba vlastních elektronických výrobků, průmyslových snímačů teploty, byla zprovozněna kalibrační laboratoř (2004), realizovány první dodávky projektů na klíč a také montážní práce. S rozšiřováním nabídky byl spojen i nárůst počtu zaměstnanců; na přelomu let 2018 a 2019, kdy byly realizovány velké projekty, měla firma přibližně devadesát lidí.
V roce 2019 došlo ke změně vlastníka a firma patří do skupiny SPEL.
Jestli si dobře vzpomínám, firma začínala v Nové Pace, že?
Vladimír Frýba: Ano, z Nové Paky se firma přestěhovala do Jičína v roce 2005. Důvodem byla potřeba větších prostor i lepší dopravní dostupnosti. Nyní máme prostory v průmyslové zóně v Jičíně, kde se nachází výroba, a tady v Raisově ulici je vedení firmy, technická podpora a vývoj, obchodní oddělení a kalibrační laboratoř.
Co vlastně firma JSP sama vyrábí?
Vladimír Frýba: Zajišťujeme jak mechanickou, tak i elektrotechnickou výrobu. V elektrotechnické výrobě jde především o převodníky a napájecí zdroje. V oddělení mechanické výroby se zaměřujeme zejména na průmyslové snímače teploty. Ty čtenáři určitě znají, protože patříme mezi tři největší výrobce v ČR. K nim dodáváme veškeré příslušenství: jímky, návarky, šroubení. Vyrábíme také ventily pro regulaci tlaku či panely úpravy vzorků a chemické analýzy. S nimi se již čtenáři také seznámili, psali jste o nich v časopise Automa (pozn. red.: Instalace nového systému monitorování chemického režimu pro Elektrárny Opatovice. Automa, 2018, č. 12, https://automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/11881.pdf).
Kolik je momentálně ve výrobě lidí?
Vladimír Frýba: Ve výrobě máme dvacet zaměstnanců. Povahou se jedná o malou flexibilní manufakturu. Disponujeme například zařízením na laserové svařování.
Tomáš Obhlídal: Což souvisí s tím, že většina našich produktů není skladových, ale vyrábějí se na zakázku, přičemž mnohé z nich jsou unikátní – vyrobí se jen jeden kus.
Vladimír Frýba: Třeba sortiment snímačů teploty zahrnuje přes dvacet tisíc položek. Vyrábíme standardní snímače s běžnými rozsahy a přesnostmi, ale i speciální provedení pro náročná prostředí, například do chemického průmyslu, specifické snímače pro plastikářství a podobně – to jsou snímače s výrazně větší přidanou hodnotou.
Bavili jsme se o výrobě, ale JSP začínala jako obchodní firma a stále na českém trhu některé výrobce zastupujete. Můžete prosím připomenout, kteří to jsou?
Tomáš Obhlídal: Mezi nejvýznamnější patří určitě PR electronics, dánský výrobce kvalitních převodníků a oddělovacích členů (pozn. red.: sortiment a novinky této firmy budou představeny v příštím čísle). Dále bych zmínil německou firmu SIKA, předního výrobce snímačů průtoku, teploty, tlaku a kalibrační techniky. Z novějších zastoupení, o jejichž sortimentu jste nedávno psali, jde o společnost Aquametro, která se specializuje na přístroje a systémy pro měření průtoku a spotřeby paliv (pozn. red.: Průtokoměry Aquametro pro měření spotřeby paliv. Automa, 2022, č. 9-10, https://automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/14152.pdf). Daří se nám také úspěšně nabízet ultrazvukové průtokoměry a měřiče tepla britské firmy Micronics. S výše uvedenými máme dohodnuto výhradní zastoupení, ovšem spolupracujeme rovněž s mnoha dalšími výrobci z oblasti procesní přístrojové techniky, globálními i evropskými. Z nich bych mohl jmenovat například Siemens nebo Emerson.
Firma v době covidu
Jak jste přežili opatření proti covidu, potíže s dodávkami komponent a rostoucí ceny? Už se situace vrátila do normálu? Co jste se v tomto období naučili?
Vladimír Frýba: Krize zasáhla celý svět, dodavatelské řetězce tím byly výrazně ovlivněny a firma JSP nebyla ušetřena. Měli jsme problémy s dodávkami materiálů i zboží. Situace se už postupně stabilizuje, ale ještě zdaleka se nevrátila k normálu. Poznamenány byly i vztahy se zákazníky – nemohli jsme pořádat konference ani školení a osobní jednání se přesunula do virtuálního prostoru.
Neviděl bych situaci ale jen negativně. Před covidem jsme diskutovali o tom, že by někteří zaměstnanci mohli někdy v budoucnu pracovat z domova a mít přístup do systémů firmy na dálku. Velice rychle jsme se to naučili a adaptovali se na novou realitu. Navzdory všem problémům jsme situaci zvládli, sice s poklesem obratu, stále však s pozitivním hospodářským výsledkem.
Osvědčila se práce z domova?
Tomáš Obhlídal: Rozhodně u obchodníků ano. Na druhou stranu osobní kontakt je stále nejefektivnější formou spolupráce: co e-mailem vyřizujete týden, po telefonu nebo prostřednictvím virtuální schůzky na několikrát, to si při osobním setkání vyříkáte za pár minut. To platí uvnitř firmy i ve vztahu se zákazníky.
Jak vás ovlivnilo zdražování energií a surovin?
Helena Jandová: Velký problém pro nás byla a je bouřlivá cenová politika dodavatelů. Kde jsme byli zvyklí na ceníky platné na celý rok dopředu, najednou docházelo ke změnám každý měsíc.
Vladimír Frýba: Příčinou nebyl jen covid, ale i situace na Ukrajině a další globální problémy. Opravdu se nám stalo, že jsme potřebovali koupit specifický materiál, a když jsme ho sehnali, byla platnost nabídky patnáct minut, což hodně prověřilo pružnost našeho rozhodování.
Výroba a prodej
Jak jste na tom z hlediska výroby a prodeje? Kolik procent obratu tvoří vlastní výroba, kolik jsou distribuované položky, kolik zboží vyvážíte?
Tomáš Obhlídal: Přímý export tvoří zhruba třetinu obratu. Velké množství produktů je reexportováno: prodáme je české inženýrské firmě, která realizuje projekty u nás i v zahraničí, proto nemáme přesný přehled, kde naše snímače pracují. Celkově se na tržbách podílí ze 40 % naše vlastní výroba, 50 % je prodej zboží a zhruba 10 % tvoří služby. Poměr se ale v čase výrazně mění v závislosti na tom, jaké projekty a zakázky právě realizujeme.
Vzdělávání a motivace zaměstnanců
Kdo jsou vlastně vaši zaměstnanci? Jak se daří zaměstnance získávat a motivovat?
Vladimír Frýba: Z mého pohledu se setkáváme se třemi hlavními faktory motivace: finanční odměna, smysluplnost práce a pracovní kolektiv. Priority se liší podle úrovně pozice: na nejnižších pozicích jsou motivací téměř výhradně finance, u vyšších pozic roste vliv dalších zmíněných aspektů, i když i zde peníze hrají velmi důležitou roli.
Firma má aktuálně 65 zaměstnanců a 95 % z nich zde pracuje více než pět let. Šest zaměstnanců je ve firmě déle než pětadvacet let, osm zaměstnanců déle než dvacet let. To svědčí o tom, že pracovníky dobře motivujeme.
S náborem nových zaměstnanců je to opravdu složité. Nacházíme se v regionu, kde je silný automobilový průmysl a získat mladé kvalifikované odborníky je těžké.
Jak je to v regionu s odborným školstvím?
Vladimír Frýba: Přímo v Jičíně je Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola. Ovšem na rovinu, na průmyslovku se hlásí velmi často jen děti, které nebyly přijaty na gymnázium. I tak většina průmyslováků pokračuje na vysoké škole nebo alespoň na Vyšší odborné škole v Jičíně. Velká část studentů vyšší odborné školy má podepsanou smlouvu se svým budoucím zaměstnavatelem ještě dříve, než školu dokončí. Vysokoškolští absolventi, kteří vystudovali v Liberci nebo v Praze, se do Jičína málokdy vrátí.
Tomáš Obhlídal: V Nové Pace je Integrovaná střední škola, která byla dříve zaměřená přímo na měření a regulaci, protože to byl v Nové Pace tradiční obor. Bohužel studijní obory se postupem času změnily. Obecně platí, že zapracování absolventů stojí nemalé úsilí.
Potom je ale lepší vzít absolventa gymnázia, protože ten je více zvyklý učit se a pracovat na sobě, ne?
Vladimír Frýba: U mladší generace pozoruji, že už ani peníze pro ně nejsou dostatečnou motivací. Netouží po kariérním postupu, málokdy chtějí přijmout odpovědnost. Naštěstí se tento postoj v průběhu praxe mění k lepšímu.
Tomáš Obhlídal: Fakt, že obecně znalosti v oboru klesají, pozorujeme i u našich zákazníků. Dříve bylo zvykem, že poptávky přicházely přesně technicky specifikované, v současné době máme mnohdy problém zjistit, co vlastně zákazník požaduje. Při návrhu instrumentace zákazníkovi rádi pomůžeme, ale potřebujeme mít na druhé straně technicky zdatného partnera.
Abychom toto téma ukončili optimisticky, na poslední JSP konferenci jsme zaznamenali několik nových mladých posluchačů, kteří už tím, že na konferenci přijeli, dali najevo, že je jejich práce zajímá a že s námi chtějí spolupracovat.
Vladimír Frýba: Také v rámci JSP usilujeme o postupnou generační obměnu a aktuálně jsme přijali tři nové zaměstnance. Jsou jiní než starší generace, nepotýkají se s jazykovou bariérou, mnohem vstřícněji pracují s výpočetní technikou, dokážou si efektivněji vyhledávat nové informace.
Úspěšné projekty
Pojďme rozhovor ukončit ohlédnutím za některými úspěšnými projekty z poslední doby. Čím se můžete pochlubit?
Tomáš Obhlídal: Máme za sebou mnoho zajímavých a úspěšných projektů, ale otázku jste položil zcela správně: je víc toho, čím bychom se chtěli pochlubit, než toho, čím se pochlubit můžeme. Ne vždy máme od koncového zákazníka souhlas, abychom o realizovaných projektech veřejně hovořili. Ale zmínil bych například dodávku detektorů ropných látek, které jsme dodávali pro zákazníka z Bratislavy – článek o tomto řešení jste už v Automě prezentovali (poz. red.: Systém nepřetržitého monitorování výskytu ropných látek pro čistírnu odpadních vod. Automa, 2022, č. 5-6, https://automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/14000.pdf). Další zákazníky budu alespoň jmenovat: Třinecké železárny – Moravia Steel, U. S. Steel Košice, Ekol Brno, První brněnská strojírna nebo Autel. Systémy úpravy a chemické analýzy jsme v poslední době dodávali například do Elektrárny Mělník, Teplárny Přerov či Žilinské teplárenské.
Klíčovými obory jsou pro nás stále energetika a těžký průmysl. Nově se zaměřujeme také na potravinářství, zpracovatelský nebo automobilový průmysl: jak s dodávkami měřicí techniky, tak i kalibračních služeb.
Výhledy do budoucna
Jaký dárek si firma dá k třicátému výročí vzniku?
Vladimír Frýba: Koupili jsme pozemek v průmyslové zóně v Jičíně. Chtěli bychom opustit současné prostory a vybudovat nový moderní areál. Máme už připravenou projektovou dokumentaci a rádi bychom se co nejdříve pustili do výstavby.
Takže příště už pojedu na novou adresu?
Vladimír Frýba: Záleží na tom, kdy přijedete. Jestli za rok, tak přijeďte ještě sem, za dva nebo za tři roky už bych vás rád přivítal na nové adrese.
Děkuji Vám za rozhovor.
Rozhovor vedl Petr Bartošík.
Důležité milníky historie firmy JSP
1993 založení společnosti v Nové Pace (27. dubna)
1994 zahájení výroby elektroniky
1996 zahájení strojírenské výroby
1999 založení dceřiné společnosti JSP Slovakia
2003 certifikace ISO 9001
2004 zahájení provozu kalibrační laboratoře
2006 přestěhování celé firmy do Jičína
2007 první ročník konference JSP
2008 otevření školicího centra
2010 první ročník konference JSP SK
2011 certifikace ISO 14001 a OHSAS 18001
2011 akreditace kalibrační laboratoře
2015 AKL získala status autorizovaného metrologického střediska
2019 akvizice společnosti JSP do skupiny SPEL
2020 certifikace ISO 45001
Obr. 1. Čtrnáctý ročník konference JSP Měření a regulace v hotelu Golf resort Kunětická hora, únor 2023
Obr. 2. Vladimír Frýba, ředitel a jednatel, a Tomáš Obhlídal, obchodní ředitel firmy JSP, s. r. o.
Obr. 3. Sortiment firmy JSP – vlastní výroba
Obr. 4. Zařízení na laserové svařování pod mikroskopem