Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

JIC Ventures investuje do start-upu se softwarem pro arboristy

JIC Ventures, fond inovační agentury JIC, oznámil investici ve výši 100 000 eur do společnosti Arbo Technologies. Start-up zakladatele Ondřeje Kolaříka vyvíjí software pro efektivnější práci arboristů – odborníků, kteří pečují o dřeviny rostoucí mimo les.

Software od firmy Arbo Technologies pomáhá arboristům s lepší péčí o stromy. S ním dokážou mnohem rychleji a lépe analyzovat stabilitu stromu – odhalit reálný rozsah dutin nebo zda nehrozí třeba jeho pád. Právě vzrostlé a staré stromy jsou z hlediska adaptací na změny klimatu, ale i pro zachování biodiverzity velmi důležité. Zejména ve městech je třeba tyto stromy chránit. Start-up využívá softwarové nástroje ke sběru dat o stromech. Ty potom analyzuje, aby arborista mohl stromu poskytnout co možná nejlepší péči. Tak je možné stromům prodloužit život a zamezit jejich zbytečným úhynům nebo kácení.

JIC podporuje firmu už přes tři roky. „Na začátku s našimi experty definoval Ondřej Kolařík správné prodejní momenty, dělal předvýběr zahraničních trhů, kam je možné expandovat, a radili jsme mu i v oblasti grantů. Před dvěma lety už měl prvního investora – Y Soft Ventures,“ vysvětluje Radim Kocourek z JIC Ventures.

Cílem investice je dovést firmu k dalšímu většímu investičnímu kolu, ve kterém od investorů získá další až jeden milion eur.

[Tisková zpráva JIC, Brno, listopad 2023.]

(ed)