Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Jednodušší použití, spolehlivá vizualizace: nové provedení snímačů tlaku řady PN

Do standardní nabídky ifm electronic v sortimentu snímačů tlaku patří snímače typové řady PN s displejem. Požadavky uživatelů přinesly vývojovému týmu novou výzvu: zjednodušit nastavování spínacích mezí a urychlit zjištění aktuálních hodnot měřeného tlaku. To byl důvod, proč byla vyvinuta nová generace snímačů (obr. 1).

 
Při zachování rozměrů pouzdra byla zdvojnásobena velikost displeje s LED, který nově indikuje změny stavu prostřednictvím červeno-zeleného zobrazení, jež umožňuje změnou barvy velmi snadno rozeznat, zda je měřená hodnota v intervalu povolených hodnot nebo mimo něj. Na hlavici snímače jsou pro indikaci spínacího stavu ještě dvě stavové
LED, viditelné ze všech stran.
 
Inovováno bylo i rychlé nastavení spínacích mezí pomocí tří tlačítek. Kromě tlačítek „nahoru“ a „dolů“ mají třetí tlačítko, „enter“. To zjednodušuje navigaci a nastavení v uživatelském menu. Otočné procesní připojení k zařízení umožňuje i po montáži otáčet snímač v úhlu do 345°, aby bylo dosaženo co nejlepší čitelnosti zobrazení aktuálního stavu na displeji. V závislosti na rozsahu měření se používá kapacitní senzor tlaku s keramickou nebo kovovou měřicí buňkou. Snímače řady PN jsou odolné proti přetížení, mají krytí IP65/IP67, rychlou odezvu spínacího bodu (do 3 s) a měří tlak v rozmezí od –1 do 600 bar. K nastavení parametrů, přenosu naměřených hodnot a pro diagnostiku lze využít parametrizační systém s rozhraním IO-Link.
 
Uživatelé určitě ocení laserový popis typového štítku, který je vygravírován na pouzdru z korozivzdorné oceli. Tím je zaručena čitelnost i po mnoha letech provozu. Kromě toho je možné použít i maticový kód Datamatrix s odkazem na podrobný datový list na internetu, který je čitelný běžnými tablety a chytrými telefony.
Obr. 1. Inovované kapacitní snímače tlaku řady PN