Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Jednočipové mikropočítače BlueStreak

číslo 12/2004

Jednočipové mikropočítače BlueStreak

Sharp Microelectronics a Enea Embedded Technology spolupracují na optimalizaci jednočipových mikropočítačů SoC (System-on-Chip) BlueStreak, které se používají zejména v mobilních terminálech a zařízeních.

V první fázi firma Enea implementovala do 32bitových mikroprocesorů LH7A400 (Sharp) systém reálného času OSE ve verzi 5.0. SoC LH7A400, založený na jádru ARM­922T, jež má vestavěno množství periferií, jako jsou např. USB, externí DMA a sériová a paralelní rozhraní, včetně podpory rozhraní pro infračervený přenos dat. Vestavěný programovatelný řadič LCD podporuje všechny běžné druhy displejů (STN, TFT apod.) s rozlišením do 1 024 × 768 bodů, 64 000 barev a patnácti odstínů šedi. LH7A400 Blue­Streak je proto ideální pro náročná mobilní zařízení.

Důležitá je správa operačního systému. Dynamická správa programů umožňuje procesoru nahrávat programy např. do paměti typu flash, vykonávat je a udržet je v paměti dokonce i po hardwarovém rebootování. Po ukončení programu uvolní OSE 5.0 dostupnou paměť a defragmentuje ji. Systém je vybaven důmyslným systémem správy napájení, který spolu s vlastní malou spotřebou hardwaru zaručuje dlouhou životnost baterií, tak důležitou právě u mobilních zařízení.

Procesor LH7A400 s operačním systémem OSE 5.0 má také několik funkcí podporujících komunikaci: obsahuje duální zásobník TCP/IP a aplikace pro DHCP, DNS, Telnet, SSL, IPSec apod.

Přes množství funkcí je operační systém OSE 5.0 snadno konfigurovatelný a programovatelný. Sharp Microelectronics nabízí pro SoC BlueStreak také mnoho doplňujících komponent, jako jsou paměti flash, displeje atd.

(ed)

Inzerce zpět