Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Jedno speciální použití průmyslového PC Advantech

číslo 5/2003

Jedno speciální použití průmyslového PC Advantech

Firma ZAT Easy Control Systems působí – kromě svých hlavních aktivit v oblasti průmyslové automatizace – jako jeden ze tří aktérů trhu s komponentami firmy Advantech, a to téměř od svého založení. Za tu dobu byly realizovány dodávky standardních i zcela speciálních produktů Advantech do mnoha zajímavých oborů a firem. K nejzajímavějším obchodním případům poslední doby patří tzv. registrační stanice pro firmu Linde Technoplyn, a. s.

Obr. 1.

Toto zařízení je určeno pro sběr dat o tlakových lahvích pro plynové náplně. Koncepce a základní požadavky na provedení byly předem dány zákazníkem: odolné pojízdné zařízení do relativně těžkých provozů schopné pracovat mimo dosah napájení, zato s permanentním připojením na počítačovou síť; obsluha programového vybavení pomocí dotykového panelu; vybavení snímačem čárového kódu; výpočetní kapacita odpovídající požadavkům programů provozovaných v prostředí MS Windows 2000. K důležitým požadavkům patřil i závazek dodavatele na servisní zásah u zákazníka do 24 hodin, přičemž pracoviště (celkem jedenáct míst), kde má být systém instalován, jsou rovnoměrně rozložena po celé České republice.

Protože komponenty stavebnicového systému Advantech umožňují postavit průmyslový počítač vyhovující téměř všem požadavkům zákazníků, stalo se hlavním problémem technické řešení pojízdného boxu pro umístění počítače a dalších nutných součástí zařízení. Při konstrukci tohoto boxu musely být brány v úvahu nejen požadavky technické, ergonomické a environmentální, ale také to, že systém má být napájen z baterií běžného záložního zdroje po dobu nejméně jedné směny. Po vytipování šasi počítače (IPC6806, Advantech), monitoru (barevný plochý 15" displej FPM3150 firmy Advantech) a záložního zdroje (modulární UPS s externími bateriemi firmy APC) navrhli naši konstruktéři box se čtyřmi kolečky, s dvířky v zadní části pro přístup k počítači a záložnímu zdroji a se stavitelným sklopným rámem pro umístění displeje; rozměry boxu jsou š × h × v = 60 × 80 × 85 cm, materiál: korozivzdorný plech (obr. 1). Napojení na počítačovou síť bylo vyřešeno bezdrátovým síťovým adaptérem CISCO s externí anténou v horní desce boxu. Při úpravách v druhé fázi dodávky byly už jen doplněny a doladěny některé drobnosti (držák na štítky s čárovým kódem, dotykové pero včetně pouzdra, lepší ergonomie držáku čtečky, redukce počtu baterií).

Provoz tohoto zařízení má dvě fáze: nabíjení baterií, kdy je box připojen na síťové napájení standardním počítačovým napájecím kabelem, a vlastní provoz, kdy je po celou směnu systém napájen z baterií záložního zdroje a může se tak libovolně pohybovat v celém pracovním prostoru. Přestože hmotnost boxu včetně zdroje, baterií a počítače je poměrně značná (více než 160 kg) a terén pracoviště není ideální, obsluha je schopna bez větších problémů s boxem pohybovat podle potřeby (pro dokreslení funkčnosti uveďme, že se očekává zpracování přibližně 100 registrovaných lahví na jednom pracovišti denně). Programové vybavení InLabel (Linde Technoplyn, a. s.) je založeno na ovládání prostřednictvím dotykového panelu a snímače čárového kódu, což po zaškolení zvládá i pracovník, který předtím s počítačem neměl žádnou či jen malou zkušenost. Při naší návštěvě na jednom z pracovišť jsme na vlastní oči viděli, že i takto speciální a sofistikované zařízení obsluhují zdejší pracovníci stejně rutinně jako např. vrtačku, váhu či vysokozdvižný vozík.

Ing. Jaroslav Jančík,
ZAT Easy Control Systems, a. s.

Pokud tedy i vy budete mít požadavek na nějaké speciální provedení nebo neobvyklé použití průmyslové techniky firmy Advantech, obraťte se s důvěrou na naši firmu – jsme totiž mj. specialisté na speciality!

Zat Easy Control Systems, a. s.
Vejprnická 56
318 02 Plzeň
tel.: 377 381 524, 377 387 492
fax: 377 386 496
e-mail: easy@easy-ctrl.cz
http://www.easy-ctrl.cz

Inzerce zpět