Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Jeden tým Eaton na veletrhu Amper 2010

Pod novým názvem letos poprvé vystoupí na tradičním elektrotechnickém veletrhu Amper 2010 společnost Eaton Elektrotechnika. Pod jednotnou silnou značkou Eaton budou mít návštěvníci veletrhu možnost zhlédnout jak novinky z širokého sortimentu produktů společnosti Moeller, tak i původní produkty Eaton. Společný tým Eaton Česká republika najdou návštěvníci ve stánku č. 2A6.
 
Společnost Eaton Elektrotechnika na letošním veletrhu představí několik novinek. Patří mezi ně např. nové vzduchové jističe IZM. Nabídka jističů IZM26 je rozdělena podle velikosti do čtyř typů, lišících se jmenovitými proudy, které dosahují až 6 300 A. Naprostou novinkou jsou jističe IZMX16 – velmi kompaktní vzduchové jističe se jmenovitými proudy do 1 600 A, které mají výhody vzduchových i kompaktních jističů. Mají dobré vypínací schopnosti a značný výdržný proud jako běžné vzduchové jističe, ale díky své jedinečné konstrukci se svými rozměry, hmotností i cenou blíží jističům kompaktním. Dalšími novinkami, které společnost Eaton na veletrhu představí, jsou měřicí moduly pro výkonové jističe NZM nebo komponenty pro použití ve fotovoltaice.
 
Návštěvníci stánku Eaton nebudou ochuzeni ani o tradiční sortiment přístrojů pro domovní instalaci. K vidění bude ucelená nabídka svodičů přepětí i proudových chráničů Eaton. Stálé popularitě se těší i rozváděčový systém Profi Plus a skříňové rozváděče XVTL, které budou i letos k vidění ve stánku Eaton. Předvedeny budou ale i datové rozváděče nebo zdroje nepřerušitelného záložního napájení UPS, které nyní může Eaton Elektrotechnika nabízet díky spojení s koncernem Eaton Corporation.
 
Zahrnutím produktů koncernu Eaton do svého sortimentu se společnost Eaton Elektrotechnika zařazuje mezi silné firmy také v oboru vysokého napětí. „Eaton Elektrotechnika disponuje jedinečným řešením vysokonapěťových rozváděčů SF6 bez použití izolačního plynu, které jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí. Návštěvníkům našeho stánku představíme letos třívývodovou variantu vysokonapěťového rozváděče Xiria. Zájem jistě vzbudí i naše nové pole měření, u kterého je zjednodušena instalace měřicích transformátorů, a přípojnicové systémy Mempower,“ láká na další novinky Dušan Pirich, Country Sales Manager spojených prodejních týmů Eaton divize Electrical v ČR.
 
Překvapení pro návštěvníky veletrhu chystá společnost Eaton i v oblasti přístrojů pro průmyslové použití. Úplnou novinkou budou letos ve stánku Eaton indukční, kapacitní a optické senzory.
 
Mezi další zajímavé exponáty budou patřit měniče frekvence. Menší měniče M-Max do 7,5 kW byly představeny již v loňském roce, nově bude předvedena koncepce měničů HMax s výkony do 200 kW a také měniče frekvence SLX, SVX a SPX s výkonem až do 1 500 kW, vhodné pro rozsáhlejší a náročnějších použití v průmyslu. Kromě toho bude návštěvníkům stánku Eaton představen i nový elektronický motorový spouštěč PKE nebo řídicí panely MicroInnovation pro automatizační techniku.
 
Zajímavou expozici chystá společnost Eaton Elektrotechnika v oblasti automatizace budov. Na loňském veletrhu Amper byly poprvé představeny vypínače v novém designu pro klasickou domovní instalaci a letos zde budou k vidění i v bezdrátové variantě pro radiofrekvenční systém pro automatizaci technických zařízení budov Xcomfort. Room Manager. Centrální řídicí jednotka radiofrekvenčního systému Xcomfort umí nově měřit a předpovídat spotřebu energií (elektřiny, plynu nebo i vody). Předvedena bude i řídicí jednotka Room Manager vybavená rozhraním Bluetooth. Jestliže je v domě v dosahu jednotky Room Manager modem GSM anebo i postarší mobilní telefon, se kterým může komunikovat právě prostřednictvím rozhraní Bluetooth, mohou obyvatelé mimo domov ovládat na dálku pomocí SMS až deset spotřebičů nebo měnit režimy pro vytápění všech místností. Chybět nebude ani Mysteroius – neviditelný vypínač dokonale splývající s každým interiérem.
 
„Veletrh Amper je výkladní skříní naší branže – každý chce ukázat to nejlepší a nejzajímavější. I my chceme našim zákazníkům předvést, že jsme v uplynulém roce nezaháleli a připravili a vyvinuli pro ně celou řadu inovovaných či zcela nových výrobků. I díky našemu spojení s koncernem Eaton máme nyní mnohem širší portfolio produktů, než v dobách samotné existence firmy Moeller. Jsme přesvědčeni, že zákazníci naši schopnost zajistit komplexní řešení jejich potřeb na poli distribuce a řízení elektrické energie ocení. Všichni jsou srdečně zváni na náš stánek,“ uzavírá Dušan Pirich, Country Sales Manager Eaton v České republice. Více informací na www.eaton.cz a www.eaton.com.
Ing. Barbora Skulínková,
Eaton Elektrotechnika s. r. o.
 
Obr. 1. Největší jistič IZM63 z rodiny IZM26 v pevném (vlevo) a výsuvném (vpravo) provedení
Obr. 2. Vzduchové jističe IZMX16
Obr. 3. Optické senzory
Obr. 4. Bezdrátová radiofrekvenční tlačítka
Obr. 5. Elektronické motorové spouštěče PKE
Obr. 6. Do sítě SmartWire-Darwin lze zapojit spouštěče (nahoře) i ovládací a signalizační prvky (dole)
 

Komunikační systém SmartWire-Darwin
 
Pokrokový komunikační systém SmartWire-Darwin společnosti Eaton je navržen pro zapojení spínacích přístrojů do sítě. Přináší zcela novou koncepci fungování soustavy přístrojů v rozváděči. Systém nevyžaduje, aby byly v řídicím systému k PLC zařazeny moduly I/O, které jsou nezbytné v klasickém řešení, a odpadá také zdlouhavé zapojování řídicích vodičů. Mezi výhody systému SmartWire-Darwin patří podstatné zmenšení rozváděčové skříně, zdokonalená možnost diagnostiky, jednoduchá vzájemná zaměnitelnost a rozšiřitelnost.
 
Data jsou ze sítě SmartWire-Darwin do PLC vyšší úrovně předávána přes brány, které využívají standardní průmyslové sběrnice, jako jsou Profibus-DP nebo CANopen. Každá síť SmartWire-Darwin začíná touto bránou. Na jednu bránu může být k síti připojeno až 99 různých modulů. Klasické spínací přístroje se připojují pomocí rozšiřujícího modulu montovaného přímo na stykač DILM. Stejně jako spínací přístroje, mohou být pro komunikaci po síti SmartWire-Darwin přizpůsobeny také ovládací a signalizační přístroje RMQ M22 (obr. 6) firmy Eaton Elektrotechnika. Jde o přístroje s ovládací funkcí (tlačítka, spínače, vícepolohové přístroje), se signalizační funkcí nebo přístroje s ovládací a zároveň i signalizační funkcí. Signály z ostatních přístrojů, které nemají vestavěné připojení k síti SmartWire-Darwin, se zpracovávají prostřednictvím modulů I/O namontovaných u čidel. Všechna připojení ke komunikačnímu systému jsou zásuvná, díky tomu jsou vyloučeny chyby v zapojení, a tím se zkracuje doba uvedení do provozu. Pro správné vypracování návrhu jednotlivých komponent a příslušenství a pro správné vyprojektování sítě SmartWire Darwin je určen konfigurační software SWD-Assist.