Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Jaká rizika číhají na počítače v síti Internet?

Jaká rizika číhají na počítače v síti Internet?

Společnost Trend Micro, významný dodavatel antivirového a bezpečnostního softwaru, zveřejnila zprávu 2006 Threat Report and 2007 Forecast, která uvádí, s jakými internetovými „škůdci“ se uživatelé setkávali v roce 2006 a s čím je třeba počítat v roce 2007. Počet digitálních hrozeb se v roce 2006 meziročně zvýšil o zhruba 163 %. Útoky z webového prostředí vzrostly od prosince 2005 o 15 %, takže bylo zaznamenáno téměř půl milionu hlášení. Společnost Trend Micro identifikovala každý měsíc v průměru přes dva miliony různých spamů dopravovaných po síti Internet.

V roce 2006 sice téměř vymizely velké virové epidemie, ale místo nich se objevily propracované útoky mířící na velmi specifické skupiny uživatelů, např. na celé společnosti. Dále byly zaznamenány regionální útoky zasahující určitý stát nebo region pomocí pečlivě zhotoveného škodlivého kódu (malware), který využívá jistý typ události, jež by mohla být pro danou cílovou skupinu významná.

K provedení cílených útoků používají dnes útočníci s oblibou tzv. botnets. Na napadený počítač je tajně nainstalován program nazývaný „bot“, který obsahuje komunikační a řídicí modul a umožňuje neautorizovanému uživateli na dálku tento počítač ovládat a využít pro plnění různých příkazů. Ovládáním na dálku lze měnit kód programu, a tím i jeho funkce. Pro takto infikovaný počítač se někdy používá termín zombie (živá mrtvola) – stroj ovládaný útočníkem bez vědomí uživatele. Počítače (i mnoha různých uživatelů) infikované stejným botem jsou sdružovány do sítě, které se říká botnet a lze ji řídit prostřednictvím nástrojů vzdálené správy. Počet takto vedených koordinovaných útoků vzrostl od prosince 2005 průměrně o 15 %; každý měsíc se objevilo více než 140 000 botů.

V roce 2007 se očekává další nárůst útoků, které využijí ke škodlivým aktivitám internet. Útoky budou ve stále větší míře zaměřeny na stránky umožňující vytvářet tzv. sociální sítě (social networking sites), prostřednictvím nichž mohou uživatelé navazovat vzájemné spojení, spolupracovat, sdílet informace, vytvářet on-line komunity apod. Patří sem různé seznamovací stránky, diskusní skupiny apod. S rostoucí rychlostí připojení k internetu je stále běžnější stahování mediálních souborů, programů a aktualizací. Nic netušící uživatelé si stahují škodlivé soubory, které často vedou ke spuštění hned několika infekcí v počítači najednou.

V roce 2006 dosáhl vrcholu boj proti spywaru, což je vlastně špionážní software, který prohledává napadený počítač a informuje svého tvůrce o osobních informacích uživatele, ale také o tom, jaké aplikace má nainstalovány, jaké webové stránky prohlíží a komu posílá elektronickou poštu. Dokáže zjistit i jeho hesla a šifrovací klíče. Spyware se do počítače dostane většinou během prohlížení internetových stránek. Stejnou cestou se na počítač dostává i tzv. adware, využívaný k reklamě (advertisement). Když adware pronikne na počítač, sbírá informace o navštěvovaných stránkách a elektronických adresách, aby mohl následně do schránky uživatele posílat reklamní poštu a přesměrovávat odkazy nalezené vyhledávačem na jiné stránky.

(ev)