Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Jak na veletrh Metav

Přestože veletrhu kovoobráběcích strojů a automatizace Metav 2010 již byly v časo­pise Automa věnovány tři články, myslím, že neškodí si jej ještě jednou připomenout: nejen pro to, že jeho termín je letos oproti předcho­zím ročníkům změněn.
 
Tedy Metav se bude konat 23. až 27. února v Düsseldorfu (SRN). 680 vysta­vovatelů z 26 zemí zde představí bohatou nabídku výrobních strojů, zařízení a další související techni­ky, softwaru a služeb.
 
Na veletrh už zamířil i jeho nej­větší exponát: 16 m dlouhý, 11 m vysoký, 10 m široký a 250 tun vážící „drobeček“, naložený na dva­nácti těžkých kamionech. Jmenu­je se VTC 50/60E, je to vertikální soustruh a na Metav vyrazil z Rot­terdamu, kam ho dopravila loď z Jižní Koreje. Stroj, největší, jaký kdy byl na veletrhu Metav vysta­ven, vyrobila společnost Hankook Machine Tools z Changwonu a je určen pro německého zákazníka, firmu Kiel Flanschen GmbH. „Takhle velký stroj jsme v Evropě prodali poprvé,“ řekl Hee Jin Eun, ředitel německé obchodní společnosti Hee Jin Eun-Hofmann Werkzeugmaschinen, kte­rá obchod zprostředkovala: „Metav 2010 je pro nás vítanou příležitostí použít tento obří stroj jako referenci pro naše evropské zákaz­níky.“
 
V Siegenu, kde sídlí firma Kiel Flanschen, je už pro soustruh připravena nová výrobní hala. V tomto rodinném podniku se vyrábě­jí soustružené díly např. pro petrochemický průmysl nebo pro větrné elektrárny, dosud o průměru do 4,3 m, s novým strojem až 6 m, délkou až 2,5 m a hmotností až 50 t. Firma se investicí do nového stroje chystá na konjunk­turu, která bude, podle mínění jejího vedení, následovat končící krizi.
 
Stroj bude vystaven na veletrhu Metav ve stánku Hankook Machine Tools, hala 15, G06.
 
Na rozdíl od tohoto obřího stroje bude doprava návštěvníků na veletrh o poznání jednodušší. Především, na webové stránce www.metav.com je možné si se slevou za­jistit on-line vstupenku. Nabídku zvýhod­něného předprodeje lze využít do 15. února 2010. Vstupenka platí současně jako jízdenka na hromadnou dopravu v Düsseldorfu a okolí. Na webu najdou zájemci o návštěvu veletrhu také informace o ubytování a dopravě. Dopo­ručit lze leteckou dopravu: výhodné jsou ceny letenek u společnosti Lufthansa, podmínkou ovšem je nákup s dostatečným předstihem. Někteří návštěvníci možná využijí i nabíd­ku zlevněných jízdenek německých drah. Ty jsou sice určeny pro německé návštěvníky (v anglické verzi webových stránek veletr­hu Metav nabídku Bahn Spezial nehledejte), ale v kombinaci se zvýhodněnou přeshranič­ní dopravou do Německa to může být dobrá alternativa. V ceně zpáteční jízdenky 99 eur je také vstupenka na veletrh. Pohodlnější však je využít nabídku lůžkových vozů City Night Line. Jízdenku lze zakoupit po inter­netu u společnosti DB (www.bahn.de) a ceny také nejsou přemrštěné: nejlevnější zpáteční jízdenka s lehátkovým lístkem je za 158 eur, nejdražší jízdenka s lůžkovým lístkem de luxe za 348 eur. Do Düsseldorfu tak dorazíte v sedm ráno, a chcete-li odcestovat ještě týž den, vlak odjíždí v deset večer.
 
Kdo se nechce starat o vstupenky, dopra­vu ani ubytování, může se svěřit do péče spo­lečností, které se věnují veletržním zájezdům, např. BVV Fair Travel nebo Fractal.

(Bk)