Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Jak dál v oblasti průmyslových monitorů?

Automa 6/2000

Ing. Pavel Gruncl,
POWER products s. r. o. (distributor firmy CONRAC Elektron)

Jak dál v oblasti průmyslových monitorů?
Průmyslové monitory od CONRAC Elektron

Průmyslové monitory v současnosti tvoří samostatnou kategorii zobrazovacích zařízení, která vznikla spolu s použitím prvních počítačů v průmyslových systémech. Nejprve šlo o speciálně vyvíjené monitory, na tehdejší dobu s vysokým rozlišením, které byly nedílnou součástí dodávaných velkých řídicích počítačů nebo pracovních stanic. S rozvojem průmyslových počítačů na bázi PC a s jejich hromadným zaváděním do průmyslových systémů nastal rozvoj současné podoby průmyslových monitorů.

Obr. 1.

Jak charakterizovat průmyslový monitor?
Průmyslový monitor je určen pro přehledné a bezpečné zobrazování dat poskytovaných řídicím systémem, ať už je to řídicí systém stroje NC, automatu PLC řídícího výrobní linku nebo kompletní systém řízení výroby sledovaný z centrálního dispečinku.

Jelikož monitor je často součástí strojního zařízení nebo je umístěn přímo v průmyslovém prostředí, musí tomu odpovídat i jeho konstrukce. Základ průmyslového monitoru proto tvoří samonosná kovová konstrukce pro uchycení obrazovky a hlavních dílů. Podle daného použití monitoru je k dispozici několik typových provedení s definovaným krytím (IP). Uživatelům se nabízí: provedení RACK pro 19" zástavbu s čelním ochranným panelem, provedení METAL CABINET s celokovovým krytem pro použití ve velínech a základní monitorové šasi otevřené nebo s uzavřeným krytem pro další montáž, označované CHASSIS.

Konstrukce průmyslového monitoru a výběr součástkové základny umožňují zlepšit některé důležité technické parametry, jako jsou: pracovní teplota, odolnost proti prachu, vodě, mechanickým rázům a vibracím. To má samozřejmě i celkový vliv na zvýšení spolehlivosti a životnosti monitoru. Ani po obrazové stránce průmyslové monitory nezaostávají za svými kancelářskými kolegy. Jsou vybaveny moderními plochými obrazovkami s vysokým rozlišením (až 1 600 × 1 200 bodů) s malou roztečí mezi body, účinnou antireflexní úpravou obrazovky S-AGRAS, přesným ostřením obrazu s velmi dobrou geometrií. U nejnovějších typů průmyslových monitorů se používá stejného principu ovládání a nastavení z menu OSD, jako je tomu u běžných monitorů. Výjimkou není ani sériový port pro servisní nastavení a komunikaci.

Proč používat průmyslové monitory?
Často řešenou otázkou v podmínkách průmyslové automatizace je, proč nasazovat dražší průmyslové monitory než použít řešení s využitím standardních kancelářských monitorů. Zde se dostáváme k jádru problému. Průmyslové monitory jsou vyvíjeny přímo pro použití v průmyslových systémech, proto mohou lépe splňovat požadavky kladené na tato zařízení. Jde především o možnost efektivní mechanické zástavby do potřebných zařízení, např. provedení RACK monitorů pro 19" zástavbu mají normalizované montážní otvory, popř. jsou vybavena postraními výsuvnými ližinami pro uchycení. Není tak třeba komplikovaně řešit zástavbu kancelářského monitoru do dané aplikace, vyrábět potřebné díly pro uchycení, nebo dokonce upravovat samotný monitor.

Následují požadované technické parametry, jako je větší rozsah pracovních teplot monitoru, který je nutností pro spolehlivou funkci v průmyslovém provozu, v uzavřených skříňových rozváděčích apod. Dále to může být konkrétní požadavek uživatele na ochranu monitoru před vnikajícím prachem a vodou, popř. vyřešení ochrany před negativními vlivy elektromagnetického rušení. Také obsluha při své práci jistě ocení jednoduché a funkční ovládání monitoru, univerzální připojení (RGB, horizontální a vertikální synchronizace), 24hodinový provoz a dlouhodobý servis.

To vše je v protikladu k jednostranně účelové konstrukci velkosériově vyráběných kancelářských monitorů, které sledují vývojové trendy a požadavky zcela jiného trhu a od nichž nelze očekávat splnění zmiňovaných požadavků. Proto začleňování standardních kancelářských monitorů do průmyslových systémů sice může být levnější variantou, ta je však často vykoupena snížením parametrů spolehlivosti monitoru, zhoršením ergonomie práce obsluhy nebo zvýšením faktických nákladů na provoz.

Obr. 2.

Co dnes nabízí CONRAC Elektron?
Německá firma CONRAC Elektron se v oblasti zobrazovací techniky pohybuje již od šedesátých let. Přes kompletní vývoj a výrobu velkoplošných zobrazovacích tabulí se propracovala na jedno z předních míst mezi světovými výrobci monitorů a displejů pro průmyslové a speciální aplikace. Základ produkce průmyslových monitorů tvoří typy s úhlopříčkou 15", 17", 19" a 21" ve třech základních provedeních RACK, METAL CABINET a CHASSIS.

V loňském roce nabídl CONRAC Elektron uživatelům novou typovou řadu průmyslových monitorů CONRAC 98xx s obrazovkou 19" a 21", která sleduje nejnovější trendy zobrazovacích zařízení pro tuto oblast. Použitím nových plochých obrazovek se podařilo zmenšit konstrukční hloubku 19" monitoru na 410 mm a maximální zobrazované rozlišení vzrostlo na 1 600 × 1 200 bodů při 75 Hz. Nová konstrukce elektronických dílů umožnila použít je při pracovní teplotě v rozsahu –5 °C až +55 °C, snížila spotřebu energie a zvýšila jejich spolehlivost. Monitory řady 98xx uživatelům již standardně nabízejí některé zajímavé funkce. Je to např. Integrated Screen Saver neboli orbiting, což lze popsat jako hardwarové posunování obrazu po stínítku obrazovky, které ji tak chrání před tzv. vypalováním a prodlužuje její životnost. Dále je to funkce Auto Degauss – odmagnetování, které v časově nastavených intervalech automaticky vylučuje poruchy barevného podání, naindukované např. magnetickým polem. Uvedené funkce ocení zejména obsluhy nepřetržitých dispečinků, kde se s podobnými problémy často lze setkat. Pro rychlou diagnostiku správné funkce monitorů slouží i integrovaný testovací signál monitoru, který se po vyvolání z menu objeví na obrazovce a umožní kontrolu nebo nastavení monitoru přímo bez vstupního signálu.

Výrobce samozřejmě nabízí bohaté příslušenství pro průmyslové monitory: dálkové ovládání, automatické nastavení jasu, stínění proti elektromagnetickému rušení, napájení 24 V DC, speciální typy OEM nebo verze GL pro použití v mobilních nebo armádních systémech. Nedílnou součástí prodeje průmyslových monitorů CONRAC je až desetiletý pozáruční servis a typová stálost nabízených produktů, jež jsou vyráběny podle systému ISO 9001.

POWER products s. r. o.
Zastrčená 8
141 00 Praha 4
tel: 02/72 76 03 65
e-mail: info@pp.cz
http://www.pp.cz