Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Název IQRF Alliance označuje mezinárodní komunitu zájemců o bezdrátovou komunikaci IQRF. Sdružuje především vývojáře, výrobce, integrátory systémů, univerzity, vývojová centra a další profesionály v oboru. Program IQRF Smart School sdružuje školy (střední a vysoké), které jsou partnery IQRF Alliance. Školy tak svým studentům mohou poskytovat nejmodernější vzdělání v oboru bezdrátové komunikační techniky a jejího využití, např. v oboru chytrých domů nebo chytrých měst. Mají příležitost být u zrodu reálných projektů využívajících internet věcí (IoT – Internet of Things).
Program IQRF Smart School nabízí:
- bezplatné členství v IQRF Alliance, které je příležitostí ke kontaktu s průmyslovými partnery, z čehož plynou možnosti získávání aktuálních informací „od pramene“, praxe pro studenty a učitele, zadávání témat studentských prací (semestrálních a závěrečných projektů, diplomových a bakalářských prací), ale i účast na profesionálních vývojových projektech – např. Západočeská univerzita v Plzni spolupracuje s městem Písek na velkém projektu na téma Smart Cities,
- možnost účastnit se setkání aliance a zajímavých akcí – nejbližší je plánovaná konference CityCON, která se bude konat 11. až 13. října 2016 (zatím předběžný termín) a kde bude možné zjistit, kam směřuje vývoj internetu věcí a jeho využití,
- bezplatný přístup k výukovým materiálům, např. skriptům pro úvod do komunikace IQRF, a praktickým příkladům práce se specifickými periferiemi.
Každá škola v programu IQRF Smart School má možnost prostřednictvím svého učitele znalého problematiky – lektora certifikovat své studenty jako znalé komunikace IQRF (testy a požadavky na praktické znalosti jsou dodávány bezplatně).
V programu postupně roste počet sponzorů. Podmínkou sponzorství přitom je poskytnout vývojové vybavení pro účely vývoje a výuky zlevněné alespoň o 30 %, popř. zcela zdarma. Mezi sponzory jsou např. firmy Microrisc (tvůrce komunikační techniky IQRF), Microchip (dodavatel vývojové desky ChipKIT uC32), IQ Home (dodavatel senzorů a komunikačních bran) nebo Protronix (dodavatel snímačů CO2, teploty a relativní vlhkosti s bezdrátovým výstupem).
Školy také mají možnost účastnit se soutěže IQRF Wireless Challenge a přihlásit až tři školní projekty do kategorie student. Dále mají možnost se zviditelnit (a tím zvýšit svůj kredit) propagováním svých aktivit v oboru moderní bezdrátové komunikace IQRF – pro své akce (např. dny otevřených dveří) mohou použít logo IQRF Alliance nebo zapůjčené plakáty (roll-up). Také mohou prezentovat sebe a své projekty na webu IQRF Alliance – www.iqrfalliance.org/smart-school.
V programu je aktivně zapojeno již 22 škol z České republiky, Chorvatska a Rumunska, jedná se se školami v Beneluxu, Finsku, Maďarsku a Polsku. IQRF Alliance má zájem o další rozšiřování. V široké síti škol vznikne mnohem více příležitostí pro všechny členy. Školení dosud absolvovalo asi sedmdesát učitelů a uskutečnilo se několik exkurzí studentů v podnicích aliance.
(šm)