„Inteligentní“ textilie
Britská společnost Eleksen vyvinula metodu, jak vyrábět snímače a spínače z textilu. To znamená, že elektronické komponenty mohou být integrovány přímo do oděvů nebo třeba do dětských textilních hraček. Informoval o tom časopis Pictures of the Future, vydávaný firmou Siemens.
Textilní senzory mohou měřit např. tlak, který na ně působí, nebo vlhkost. „Inteligentní textilie„ jsou pružné, mohou být zpracovávány běžným šitím a lze je prát.
Firma Eleksen, kterou z větší části financuje Siemens Venture Capital, vyrábí klávesnice pro PDA nebo mobilní telefony, které lze svinout do ruličky (viz obrázek). V nemocnicích umožňují citlivé textilie sledovat, zda pacient leží na lůžku. Jinou aplikací mohou být sedadla v letadlech nebo vlacích s ovládacími prvky integrovanými přímo v polstrování. Dětská panenka využívající citlivé textilie se může rozesmát, je-li pohlazena, a rozplakat, je-li stisknuta příliš silně.
Látky jsou kombinací speciálních vodivých a běžných textilních vláken. Skládají se ze dvou vnějších vodivých vrstev, mezi kterými je izolační vrstva, v níž jsou vetkána jednotlivá vodivá vlákna. Vodivé vrstvy jsou napájeny z malé baterie a měří se napětí mezi nimi. Při stlačení látky se změní odpor mezi vrstvami a tím i měřené napětí. Změny napětí dovolují zjistit působící tlak a určit lze i místo, kde tlak působí. Inteligentní látka je přitom velmi odolná proti poškození nadměrným tlakem.
Vývojoví pracovníci firmy Eleksen nyní vyvíjejí citlivou textilii, která nebude tvořena třemi vrstvami, ale vše bude integrováno v jednotlivých citlivých vláknech. To by umožnilo snížit cenu citlivých textilií a otevřelo by to prostor pro další aplikace.
[Siemens Innovation News, listopad 2004.]
(ed)
|