Aktuální vydání

celé číslo

11

2019

Využití robotů, dopravníků a manipulační techniky ve výrobních linkách

Průmyslové a servisní roboty

celé číslo

Inteligentní snímače tlaku série PS400 a PS500

Inteligentní snímače tlaku série PS400 a PS500

Snímače tlaku jsou důležitým prvkem řídicích systémů v mnoha průmyslových odvětvích. Snímače tlaku od společnosti Turck s. r. o., nabízejí díky velkému výběru různých typů a vlastností široké možnosti použití. Tento článek se věnuje snímačům typových řad PS400 a PS500. Jejich základními vlastnostmi jsou:

  • variabilní rozsah a volba jednotek,
  • jednoduché nastavení a ovládání,
  • jasný, čitelný displej,
  • snadná montáž,
  • robustní design.

Variabilní rozsah a volba jednotek

Snímače tlaku PS400 a PS500 mají široký měřicí rozsah od –10 kPa do 40 MPa. Uživatel si může přímo na snímači zvolit zobrazení měřené hodnoty v různých jednotkách: barech, librách na čtvereční palec (psi), kilopascalech a megapascalech. Patentovaný systém „media stop“ chrání snímač proti poškození v případě, že vlivem příliš velkého tlaku média dojde k průrazu tlakového čidla snímače. Přesnost bodu sepnutí je 0,5 % z koncové hodnoty měřicího rozsahu.

Obr. 1.

Obr. 1. Snímače tlaku PS400 a PS500 lze montovat v libovolné poloze a zobrazení na displeji je možné elektronicky otočit o 180°

Snímače mají buď dva tranzistorové spínací výstupy, nebo jeden spínací a jeden analogový výstup, který umožňuje průběžně sledovat snímaný tlak.

Nastavení a ovládání snímače tlaku

Snímače se nastavují pomocí tří tlačítek umístěných přímo na přístroji. K prohlížení hodnot parametrů není třeba žádné pomocné zařízení. Pouhým stiskem prstů se ovládají tlačítka „mode“ a „set“. V programovací nabídce se tato tlačítka používají jako „up“ a „down“ a jsou určena pro nastavení požadované hodnoty parametrů. Tlačítko „enter“ je chráněno proti nechtěným zásahům vyvolávajícím změny v uložených datech tím, že je zapuštěno a pro jeho stisk musí být použit vhodný špičatý předmět, např. hrot propisovacího pera.

Jasný, čitelný displej

Díky jasnému a velkému sedmisegmentovému displeji je zajištěna dobrá čitelnost v každé poloze senzorů, a to i na velkou vzdálenost. Trvale je indikována jednotka, v níž je tlak zobrazován. K zobrazení vlastní hodnoty měřeného tlaku lze využít čtyři číslice displeje. Zobrazení je možné změnou nastavení snímače otočit o 180° (obr. 1).

Snadná montáž, robustní design

Po osazení šroubení odběru tlaku na strojní zařízení je na ně namontován vlastní měřicí senzor, který je zajištěn převlečnou maticí. Senzorem lze při montáži otáčet o 360° (typ PS 500), a docílit tak vhodné polohy displeje. Průměr pouzdra jen 34 mm umožňuje vestavbu snímačů tlaku i do velmi těsného prostoru.

Pouzdro, připojení měřeného média a elektrické připojení jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Krytí snímače je IP67. Snímač je také velmi odolný proti elektromagnetickému rušení.

Další informace

Společnost Turck s. r. o., v rámci svých služeb nabízí bezplatné vypracování návrhu řešení a jeho vyzkoušení u zákazníka.

(Turck s. r. o.)

Turck s. r. o.
Hradecká 1151
500 03 Hradec Králové
tel.: 495 518 766, fax: 495 518 767
GSM: 724 260 950, 602 145 538
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz