Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Inteligentní snímače tlaku

číslo 6/2006

Inteligentní snímače tlaku

Nové snímače tlaku najdou pro svou všestrannou použitelnost a velký rozsah měřených přetlaků od –0,1 do 40 MPa uplatnění v mnoha různých průmyslových úlohách při měření tlaku kapalin i plynů. Typické je jejich použití ke sledování tlaku v hydraulických mechanismech, systémech dodávky paliva, v různých upínacích přípravcích a systémech atd.

Obr. 1.

Základem snímačů je keramická měřicí buňka umožňující snímači dosáhnout přesnosti až 0,3 % z měřicího rozsahu. Vnější průměr pouzdra 34 mm dovoluje vestavbu snímačů i do velmi těsného prostoru. Čtyřmístný sedmisegmentový displej je dobře čitelný i na větší vzdálenost. Naměřený tlak lze zobrazit v barech, librách na čtvereční palec (psi), kilopascalech nebo megapascalech. Senzor je možné namontovat i vodorovně, software umožňuje otočit zobrazované hodnoty o 180°. K zabezpečení dat je tlačítko „enter„ zapuštěno a jeho stisknutí je možné jen pomocí vhodného špičatého předmětu. Pouhým prstem se ovládají tlačítka „mode„ a „set„.

Snímače řad PS 400 a 500 (přesnost 0,5 %) s robustním pouzdrem (IP67) z korozivzdorné oceli mají dva spínací výstupy nebo jeden spínací a jeden analogový proudový nebo napěťový výstup. Řada PC-M (přesnost 2 %) s pouzdrem ze slitiny lehkých kovů má tlakovou přípojku z korozivzdorné oceli s třídou ochrany 2. Snímače řady PT-1 (přesnost 0,3 %) charakterizuje pouzdro z korozivzdorné oceli, dvoudrátové připojení a analogový výstup 4 až 20 mA. Řada PC-1 (přesnost 0,3 %) odpovídá řadě PT-1, je ale vybavena dvouhodnotovým výstupem spínajícím podle specifikace zákazníka.

Turck, s. r. o., tel.: 495 518 766, fax: 495 518 767, e-mail: turck@turck.cz, http://www.turck.cz