Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Integrace rozváděčů

číslo 6/2004

Integrace rozváděčů

Firma Rittal patří k předním světovým výrobcům rozváděčů a jejich příslušenství, jako jsou stavebnice pro elektroniku, klimatizační prostředky a přípojnicové systémy. Kromě toho vyrábí rozváděče pro informační systémy a rozváděče pro venkovní použití. Nedílnou součástí nabídky produktů jsou i ovládací panely a stavebnice nosných konstrukcí pro ně. V posledních letech vzrůstá počet aplikací, kdy je v ovládacím panelu umístěn průmyslový počítač s monitorem a klávesnicí.

Obr. 1.

Nabízí se možnost dodávat panel jako kompletní hardwarový systém, do něhož koncový uživatel zavede aplikační program, připojí vnější periferní zařízení a systém může být uveden do provozu, aniž by bylo nutné kompletovat hardware od různých dodavatelů. Rittal, ačkoliv je prvotně zaměřen na výrobu mechanických dílů, tento trend podporuje nabídkou kompletních řešení, jež zahrnují perfektně zvládnutou mechanickou konstrukci i integrovaný počítačový hardware.

V dalších odstavcích budou popsány jednotlivé části systému.

Ovládací panel

Konstrukce a design ovládacích panelů prošly poměrně dlouhým vývojem od jednoduchých skříněk, odvozených od nástěnných rozváděčů, po současná uživatelsky specifická řešení, vyznačující se stavebnicovou konstrukcí vesměs z hliníkových profilů, promyšlenými doplňky, vysokým krytím a rozsáhlým příslušenstvím. Technologie výroby nejvíce používaných řad je založena na spojení přesně obrobených profilů nasucho, šroubovými spoji. To umožňuje vyrobit panel libovolné velikosti poměrně rychle a přitom dodržet jednotný, nadčasový design.

V současné době jsou k dispozici tři konstrukční řady ovládacích panelů ze slitin hliníku, jedna řada z korozivzdorné oceli a další typy z ocelového plechu.

Obr. 2.

Systém nosného ramene a podstavce

Stavebnice je založena na použití profilů ze slitin hliníku, popř. z korozivzdorné oceli, v celkem čtyřech provedeních. Obsahuje díly, jako jsou klouby, otočná upevnění panelů apod., které dovolují panelem libovolně pohybovat v horizontální rovině. Výhodou tohoto systému je robustní konstrukce, tuhost a velká nosnost (až 550 N na vyložení 3 m). Nosnost sníženou na 300 N při vyložení přibližně 1,5 m mají dva druhy nosníků s možností plynulého nastavení výšky panelu.

Průmyslový počítač s ovládací konzolí

Postupující miniaturizace rozměrů průmyslových počítačů umožňuje instalovat monitor i počítač přímo do ovládacího panelu. Firma Rittal v současné době rozšířila svou nabídku i o tato řešení. Příkladem může být kompletní dodávka hardwaru pro nákladní terminál (cargo) na letišti v Ruzyni, realizovaná ve spolupráci s firmou ZAT Easy Control.

Byl použit průmyslový počítač Advantech PCM 9575F, TFT displej Rittal 17" 6450020 s krytím IP65 a klávesnice Tipro také s krytím IP65. Požadavek na vysoké krytí je dán tím, že ovládací panel stojí na volném prostranství pod přístřeškem.

Výsledné řešení bylo v počtu dvou kusů uvedeno do provozu na konci roku 2003 jako součást dodávky kompletního odbavovacího systému firmy ALS. Provedení je zřejmé z obr. 1 a obr. 2.

Všechny typy ovládacích panelů si zájemci budou moci prohlédnout na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně ve stánku firmy Rittal (pav. Z). Další informace lze získat na adrese www.rittal.cz.

Lukáš Rychetský,
Rittal Czech, s. r. o.

Inzerce zpět