Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Inovovaný měnič Danfoss VLT AutomationDrive posiluje své místo na trhu

Měnič frekvence VLT® AutomationDrive je preferován pro svou všestrannost a respektován pro svou spolehlivost. Díky téměř půlstoletí zkušeností je sestaven tak, že funguje inteligentně a efektivně i v těch nejnáročnějších úlohách a prostředích. Nyní je však robustnější a inteligentnější než kdykoliv předtím. 

Mnohem robustnější konstrukce

Modulární a adaptabilní měnič frekvence VLT AutomationDrive (obr. 1) je vhodný do jakéhokoliv prostředí. Díky nové generaci kompaktního provedení skříní velikostí D a E a širšímu rozsahu provozních teplot od –25 do +50 °C bez snížení výkonu pracuje efektivně a spolehlivě i v těch nejnáročnějších úlohách a nejnáročnějších prostředích. Navíc kompletní řada měničů pro napětí 690 V, volitelné provedení robustního přídavného lakování plošných spojů a vysoká třída účinnosti znamenají, že s použitím robustního měniče frekvence VLT AutomationDrive je možné výborně vyřešit i ty náročnější úlohy, které je možné najít v chemickém a námořním průmyslu (tab. 1). 

Nabídky inovativních řešení

Měnič frekvence VLT AutomationDrive nabízí hardwarová i softwarová vylepšení, která maximalizují výkon a poskytují flexibilitu, jež se tak stanou pro zákazníka skutečným přínosem.

Integrovaný regulátor pohybu (IMC) poskytuje pokročilé funkce pro vysoce přesné polohování nebo synchronizaci s asynchronními nebo PM motory s připojením snímače do zpětné vazby nebo bez něj. IMC nejenže ušetří náklady, jestliže zákazník nevyžaduje dynamický výkon servopohonu – typicky v úlohách, jako jsou rotační stoly, řezací a balicí stroje –, ale také ušetří čas díky rychlejšímu procesu uvedení do provozu, který nevyžaduje žádné složité programování.

Navíc možnosti regulace pohybu Motion Control Options (MCO) poskytují způsob, jak nahradit mechanické ovládací prvky inteligentními, energeticky úspornými elektronickými řešeními, která vedou ke spolehlivým a vysoce kvalitním postupům se zvýšenou produktivitou a výkonem. Díky tomu je možné pomocí VLT Motion Control Option MCO 305 např. přidat elektronickou vačkovou hřídel, snížit náklady na provoz i na údržbu, nebo např. při použití VLT Synchronizing Controller MCO 350 zvýšit kapacitu paletizačních systémů.

Vyžaduje-li úloha vysokou úroveň bezpečnosti, VLT AutomationDrive nabízí také mnoho možností přizpůsobení měniče tak, aby těmto požadavkům vyhovoval. Existuje několik způsobů, jak splnit požadavky na bezpečnost systému: od standardní funkce bezpečného vypnutí krouticího momentu STO – Safe Torque Off (PL d, SIL 2), k bezpečnostním modulům VLT® Safety Option.

MCB 150 a MCB 151 obsahují několik možností monitorování bezpečných otáček, jako je např. funkce Safe Limited Speed (SLS), a po přidání modulu VLT® Safety Option MCB 152 je rovněž možné využívat protokol PROFIsafe.

Také bylo usnadněno bezpečné uvádění do provozu (nakonfigurování parametrů) pomocí vizuálních pokynů prostřednictvím nástroje VLT® Motion Control MCT 10, který zajišťuje bezporuchové zapojení a je zárukou toho, že bezpečnostní parametry budou správně přeneseny z PC do měniče. Nástroj MCT 10 též nabízí snadnou diagnostiku a vytvoření zprávy o uvedení do provozu, které je vyžadováno pro bezpečnostní přejímky. 

Bez problémů do budoucnosti

Jádrem Industry 4.0 jsou inteligentní továrny. Měnič frekvence VLT® AutomationDrive byl navržen s vestavěnou inteligencí, která zapadá do této nové koncepce. Plně využívá vše, co nabízí nový digitální věk:

  • webovou konfiguraci, elektronickou výměnu dat (EDI), transparentní správu objednávek,
  • dokumentaci „šitou na míru“ v závislosti na potřebách úlohy,
  • vysoce kvalitní design a odolnost díky integrovaným ochranným funkcím,
  • nezávislost a přizpůsobivost motoru a systému,
  • integrovanou inteligenci (např. integrovaný ovladač pohybu, funkce čerpadla) a funkční bezpečnost,
  • rozhraní k datům založeným na cloudu (např. Danfoss ecoSmart™).

Stejně jako u všech pohonů Danfoss je možné také měnič VLT AutomationDrive použít s optimálním motorem a s tou správnou sběrnicí. Jsou podporovány všechny běžné typy motorů – asynchronní, s permanentními magnety (IPM a SPM), synchronní reluktanční motor (SyncRM) a synchronní reluktanční motor s permanentním magnetem – což zaručuje, že bez ohledu na úlohu měnič frekvence VLT AutomationDrive splní požadavky uživatele a zaručí optimalizaci technických procesů v průběhu celého životního cyklu.

Více o VLT AutomationDrive FC 302 zájemci najdou na http://drives.danfoss.com/products/vlt/low-voltage-drives/vlt-automation-drive-fc-301-302/. Propagační videozáznam je na https://www.youtube.com/watch?v=DOaVEu7NqKI. O kompaktním provedení skříní velikostí D a E nové generace je možné si přečíst též na http://www.focusondrives.com/73-Smaller-The-Key-is-in-the-Cooling/. 

(Danfoss Drives)

Tab. 1. Oblasti použití měničů VLT Automation Drive

Obr. 1. Měniče jsou vybaveny funkcemi pro zvládnutí všech možných průmyslových úloh