Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Inovativní robotická pracoviště pro svařování

Inovativní robotická pracoviště pro svařování budou jedním z přitažlivých témat ve stánku společnosti Yaskawa na veletrhu Automatica v Mnichově (B4.321). Rozsáhlé inovace sortimentu výrobků, zejména nové typy robotů Yaskawa Motoman MA1440 a MC2000, reagují na přetrvávající tlak na efektivitu v automobilovém průmyslu i v souvisejících odvětvích.

 

Robot MA1440 unese dvakrát víc

Nové konstrukční vybavení šestiosého robotu Yaskawa Motoman MA1440 (obr. 1) bylo navrženo s ohledem na jeho zamýšlené využití v pracovištích obloukového svařování. Robot je díky němu ideální zejména tam, kde je třeba šetřit místem a zajistit krátké výrobní cykly.
 
Robot MA1440 ve srovnání se svými předchůdci zdvojnásobil svou nosnost na 6 kg a to umožňuje, aby byl vybaven výkonnými svařovacími hořáky, které dosud mohly být používány pouze většími roboty. Robot je určen pro specifické úlohy v automobilovém průmyslu a u dodavatelů pro automobilový průmysl. Flexibilitu jeho použití zvyšuje množství variant, jež jsou zákazníkům k dispozici.
 

Robot MC2000 s nejvyšší přesností ve své třídě

Robot Yaskawa Motoman MC2000 (obr. 2) je určen zejména pro úkoly vyžadující velkou přesnost. Ať už je to řezání laserem, svařování nebo povrchové úpravy, díky speciálním pohonům a převodovkám dosahuje robot MC2000 velké stability a přesnosti dojezdu do zadané polohy – větší než kterýkoliv jiný robot této třídy.
 
V průmyslové praxi se stále častěji používá metoda nazývaná remote laser welding, laserové svařování na dálku. Tato metoda, při níž je vzdálenost mezi laserovou hlavicí a svařencem obzvlášť velká, je náročná na přesnost pohybu robotu. Díky nosnosti 50 kg může robot MC2000 přesně manipulovat velkými laserovými hlavicemi. Laserové hlavice od firem Trumpf a Highyag lze programovat „on the fly“, tj. pomocí ručního ovládání za provozu robotu. Současné řízení laserové hlavice a pohybu robotu umožňuje kombinovat jejich rychlost při vytváření řezné kontury. Rychlost svařování je tak až 8 m/min.
 

Robot HP20D s velkou rychlostí a flexibilitou

Robot Yaskawa Motoman HP20D je manipulační robot s velkou rychlostí a flexibilitou použití. Vynikající opakovatelnost a dynamika umožňují použít jej v mnoha úlohách. Díky kompaktní konstrukci a vestavěnému systému pro detekci hrozící kolize lze robot provozovat i v těsných prostorech. Detekce kolize navíc zvyšuje bezpečnost, produktivitu a usnadňuje programování.
 
Pro úlohy, kde je požadován velký dosah, je určena verze HP20D-6 s nosností omezenou na 6 kg, ale s dosahem 1 915 mm. Uvedený robot lze použít nejen pro svařování, ale i pro manipulaci s díly, jejich zakládání do stroje, odkládání do kontejneru atd. Na obr. 3 odebírá obrobky z palety, aby je přesně umístil do upínacího přípravku obráběcího stroje.
 

DX200 – nová generace řídicích systémů pro roboty

Řídicí systémy DX200 umožňují současně koordinovaně řídit až osm robotů (72 os). Vyznačují se velkou flexibilitou a umožňují dosáhnout velké produktivity inženýrské práce a nízkých nákladů na programování. K dispozici je také jednotka pro úlohy se zvýšenými požadavky na funkční bezpečnost.
 
Při konstruování řídicího systému byl kladen velký důraz na jeho spolehlivost a prodloužení servisních intervalů (MTTR – Mean Time To Repair, střední doba do opravy). Velká spolehlivost je totiž v oborech, jako je automobilový průmysl, rozhodující vlastností.
 
K dispozici je také ruční programovací jednotka s barevným dotykovým displejem a operačním systémem Windows. Řízení ARM – Advanced Robot Motion umožňuje robot programovat jeho naváděním a učením. Tento způsob programování je ve srovnání s programováním off-line na počítači velmi rychlý a intuitivní a dovoluje v případě potřeby program snadno upravovat.
 
 
 
Obr. 1. Nové konstrukční vybavení šestiosého robotu Yaskawa Motoman MA1440 bylo navrženo s ohledem na jeho zamýšlené využití v pracovištích obloukového svařování
Obr. 2. Robot Yaskawa Motoman MC2000 je určen pro úkoly vyžadující velkou přesnost, ať už je to řezání laserem, svařování nebo
povrchové úpravy
Obr. 3. Příklad použití manipulačního robotu Yaskawa Motoman HP20D