Inovace ve strojovém vidění s firmou Sony
Společnost Sony patří nejen k předním dodavatelům kamerových systémů, ale i k novátorům v tomto oboru. Vyvíjí, vyrábí a dodává všechny klíčové prvky těchto systémů, a je tak spolehlivým partnerem mnoha výrobců finálních zařízení (OEM) a systémových integrátorů, dodávajících koncovým uživatelům specializované systémy strojového vidění podle jejich požadavků. Mezi společnosti, které se Sony spolupracují, patří i česká firma Neovision.
Sony nabízí jednoduché, levné a odolné kamery určené např. pro systémy strojového vidění v automatizaci výrobních strojů a zařízení, stejně jako speciální kamery pro použití v medicíně nebo pro vědecké účely. V oblasti analogové techniky jsou to především ultrakompaktní videokamery. Co se týče kamer s digitálním výstupem, jsou v sortimentu inteligentní kamery s vestavěným procesorem, kompatibilní s formáty IEEE 1394b (viz článek o této sběrnici na str. 36Na veletrhu Vision 2006 ve Stuttgartu představila společnost Sony, kromě dalších novinek, také novou inteligentní vysokorychlostní kameru XCI-V3. Jejímu popisu jsou věnovány další odstavce.
Cenově výhodná vysokorychlostní kamera
XCI-V3 je inteligentní kamera s monochromatickým výstupem VGA (640 × 480) s frekvencí snímání 60 snímků za sekundu. Díky kombinaci snímacího senzoru, převodníku (frame grabber) a vestavěného procesoru kompatibilního s x86 jde o cenově výhodnou kameru vhodnou především pro průmyslová inspekční zařízení, řízení robotů a širokou škálu dalších průmyslových aplikací strojového vidění.
Obr. 1. Inteligentní kamera XCI-V3 (Sony)
Inteligentní kamery představují v oblasti strojového vidění rychle se rozvíjející segment trhu. Na rozdíl od „konvenčních„ kamer mají vestavěný systém zpracování obrazu, takže výstupem jsou data, která již lze posílat po běžné počítačové síti do PC. Ačkoliv jsou inteligentní kamery ve srovnání s konvenčními dražší, tato jejich výhoda umožňuje ušetřit značné náklady při vývoji systémů strojového vidění: lze totiž využít běžnou počítačovou infrastrukturu.
XCI-V3 má přímý výstup na monitor, konektor USB a rozhraní 10Base-T/100Base-TX. Využívá metodu progresivního snímání a vyznačuje se funkcemi binning a částečného snímkování, které umožňují zmenšit objem zpracovaných dat určených k přenosu z kamery do počítače nebo zvýšit frekvenci snímkování až na 300 snímků za sekundu.
Vestavěný filtr pro předzpracování obrazu v reálném čase lze využít např. pro zvýraznění obrysů objektu změnou kontrastu a v důsledku toho lepší zobrazení detailů. Pro snímání rychle se pohybujících objektů je kamera vybavena vstupem externí spouště a funkcí opožděné expozice a vestavěný podprogram umožňuje přesnou synchronizaci s připojeným osvětlovačem.
Sony nabízí ke kameře vše, co uživatel potřebuje pro rychlý a snadný vývoj aplikací. Pro jednoduché úlohy lze využít vzorové aplikace, pro složitější úlohy je k dispozici kompletní vývojový software pro Linux i Windows XPe, doplněný obsáhlou příručkou. Důležité je, že software spolupracuje i s nástroji třetích stran.
XCI-V3 je v prachotěsném, robustním pouzdru o rozměrech 55 × 55 × 110 mm a je odolná proti rázům a vibracím. Její hmotnost je 400 g. Rozsah pracovních teplot je –5 až +45 °C.
Uplatní se zejména v inspekčních zařízeních v automobilovém průmyslu, při výrobě polovodičů, elektronických zařízení a ve strojírenské výrobě. Lze ji použít i v potravinářství, farmacii nebo medicíně.
Zájemci o bližší informace o této kameře se mohou obrátit na firmu Neovision.
(Bk)
Neovision, s. r. o.
Barrandova 409
143 00 Praha 4
Tel.: 225 273 650
Fax: 225 273 680
e-mail: neovision@neovision.cz
http://www.neovision.cz
|