Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Konkurenční boj neexistuje jen mezi vystavovateli, ale nově také mezi pořadateli veletrhů. A možná je to tak dobře. Každý rok představuje B&R mnoho novinek, které nejlépe vyniknou tam, kde se prezentuje i nejbližší konkurence. A letos to bude právě na veletrhu Amper v Brně. Tento článek si klade za cíl představit některé novinky, které budou ve stánku B&R v Brně k vidění.
Průmyslové počítače a operátorské panely
Power Panel 500 (obr. 1) je další a současně nejvýkonnější z úspěšné řady ovládacích panelů, které v sobě integrují řízení a vizualizaci. Je vybaven procesorem Intel®AtomTM a rozhraním pro gigabitový Ethernet. Vstupy a výstupy a pohony se připojují přes volitelné rozhraní na různé průmyslové sběrnice. V nabídce jsou dotykové displeje od 5,7"VGA až po 15" XGA.
Nové jednotky CPU X20 s procesory Atom™ mají velký výpočetní výkon, ale přesto jsou funkčně i provedením plně kompatibilní s již existujícími CPU. Se všemi taktovacími frekvencemi procesoru od 333 po 1 600 MHz pracují bez ventilátoru. Pracovní paměť se rozrostla na 128 až 512 MB a ethernetové rozhraní nyní zvládá i gigabitové komunikace.
Jádrem průmyslových počítačů Automation PC 810 a Panel PC 800 je nová deska CPU s procesorem Intel CoreTM2 Duo (obr. 2). Spolupráce 2,26GHz procesoru s čipovou sadou GM45 poskytuje dostatečný výkon pro náročné úlohy, jako je např. strojové vidění, za přijatelnou cenu. Na druhé straně výkonového spektra je deska CPU s procesorem Intel Atom. To vše v jednotném modulárním hardwarovém formátu B&R Automation PC.
Komunikace a jednotky I/O
OpenSafety je jednotný komunikační standard pro systémy zajišťující funkční bezpečnost strojů a strojních zařízení. Jde o první zcela otevřený protokol pro přenos bezpečnostních dat, nezávislý na výrobci bezpečnostního PLC i použité průmyslové sběrnici a vhodný pro všechny oblasti automatizace. Protokol OpenSafety byl vytvořen organizací Ethernet Powerlink Standardization Group (EPSG) a je certifikován TÜV Rheinland a TÜV Süd až do SIL 3. OpenSafety zaručuje doby reakce bezpečnostního systému v řádu jednotek milisekund.
Nové šestnáctikanálové moduly zvyšují hustotu systému distribuovaných I/O X20 o dalších 33 %. Poprvé je na trhu takovýto systém s odnímatelnou svorkou (obr. 3). Díky modulu je nejen nižší cena I/O kanálu a uspoří se místo v rozváděči, ale použitím odnímatelné svorky jsou také nižší náklady na oživení a údržbu.
Pohony a měniče
Řada měničů frekvence ACOPOSinventer P74 je novým členem ve skupině měničů Acopos. Díky „knižnímu“ formátu a kompaktnímu uspořádání šetří místo v rozváděči. Měniče do 1,5 kW mají šířku 45 mm a měniče do 4 kW 60 mm. Rozsah výkonů je od 0,18 do 15 kW. Navíc jsou k dispozici bezpečnostní funkce STO, SLS a SS1 a měniče lze použít v zařízeních do úrovně bezpečnosti SIL 3 a PL e. Díky rozhraní Ethernet POWERLINK měniče P74 dobře spolupracují s ostatními produkty B&R, určenými k řízení pohybu.
Převratnou změnu představují převodovky montované přímo na motor (obr. 4). Sestava motoru a převodovky je o 16 % kratší, o 18 % lehčí a o 22 % dynamičtější než při klasicky montované převodovce. Vstup převodovky je namontován přímo na hřídeli motoru, a tudíž není zapotřebí nejen vstupní hřídel převodovky, ale i vstupní příruba a ložisko. Motory jsou vybaveny absolutním snímačem polohy s rozlišením 218 poloh na otáčku. Díky malým hmotnostem a rozměrům jsou nové motory s přímo montovanými převodovkami vhodné k použití všude tam, kde je třeba velká dynamika v omezeném prostoru.
Nové servopohony ACOPOSmulti65 (obr. 5) mají krytí IP65, aby bylo možné je montovat přímo na stroj, co nejblíže k motoru. Pohony lze jednoduše spojovat do linie (daisy chain), v níž jsou data i energie od pohonu k pohonu přenášeny jedním, tzv. hybridním kabelem. V rozváděči je umístěn pouze napájecí zdroj. Stejnosměrný meziobvod je distribuován mezi pohony. V servopohonech ACOPOSmulti65 jsou integrovány bezpečnostní funkce STO, SS1 a SOS. Pomocí rozhraní Ethernet Powerlink a výstupu 24 V DC lze lokálně připojit I/O jednotky X67.
Pohony ACOPOSmulti65 s vyšším výkonem (nad 4 kW), kde energii nelze distribuovat v linii pomocí hybridní kabeláže, je možné spojovat do stromových topologií pomocí skříně vzdáleného připojení, také s krytím IP65. Na každou skříň lze připojit až čtyři pohony, každý do 30 kW. Skříň je opět vybavena rozhraním Ethernet Powerlink a napájením 24 V DC pro lokální připojení I/O.
Open Automation Technologies
Výrobcům prvků a komponent pro automatizaci nabízí B&R software a služby, které usnadňují připojení vlastních zařízení na síť Ethernet Powerlink a realizaci bezpečné komunikace OpenSAFETY podle IEC 61508. Veškerý software je distribuován bezplatně v rámci licence BSD Open Source.
Powerlink Slave Development Kit usnadňuje integraci sběrnice Ethernet Powerlink do koncových zařízení, čidel a akčních členů. Sestava obsahuje podklady pro vývoj, software, dokumentaci a školení. Příslušný software běží na FPGA od společností Altera nebo Xilinx. Navíc je v nabídce i testovací hardwarová sestava, pomocí níž lze jednoduše pomo realizovat síť Ethernet Powerlink a síťové připojení otestovat.
Powerlink Software Master je nástroj pro připojení na síť Ethernet Powerlink. Podporuje operační systémy Windows, Linux, QNX a VxWorks.
OpenSafety Slave je softwarový nástroj pro bezpečnostní komunikaci až do úrovně SIL 3 podle IEC 61508.
OpenSafety Master je software, který odpovídá za organizaci, sledování a nastavení parametrů bezpečnostní komunikační domény nebo celé bezpečnostní sítě, včetně přenosu bezpečnostních dat. Typicky je tento software provozován na bezpečnostním PLC.
Obr. 1. Ovládací panel Power Panel 500
Obr. 2. Jádrem průmyslových počítačů Automation PC 810 a Panel PC 800 je nová deska CPU s procesorem Intel CoreTM2 Duo
Obr. 3. Nový šestnáctikanálový modul X20 s odnímatelnou svorkou
Obr. 4. Motory s integrovanými převodovkami
Obr. 5. Měniče pro servopohony ACOPOSmulti65