Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Inovace rychlospojovacích komponent

Automa 11/2001

Gustav Holub

Inovace rychlospojovacích komponent

Expozice firmy Phoenix Contact na letošním veletrhu Hannover Messe v hale 11 zaujímala plochu 1 000 m2 a hlavní náplní byly moduly pro snímače a akční členy s přípojnými vedeními. V samostatném stánku v hale 9 byly na ploše 250 m2 instalovány prvky, komponenty a moduly tematicky zaměřené k mottu „Automatizace s úplným servisem“. Z rozsáhlé nabídky čtenáře seznámíme se čtyřmi novinkami.

Konektory pro velké proudy
Konektory Power Combicon 6 pro desky plošných spojů se vyznačují použitím velmi vodivých slitin, malým přechodovým odporem a s tím spojenou velkou proudovou zatížitelností. Konektor může při teplotě okolí do 50 °C vést každým pólem proud do 41 A. Ocelová pružina ve zdířce zaručuje bezpečné spojení i při výkyvech výkonu a teploty.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Konektory mají dva až osm pólů a při rastru 10,16 mm mohou pracovat do napětí 1 000 V. Šroubová přípojka pro pružné připojení vodičů do průřezu 6 mm2 a pevné připojení vodičů do 10 mm2 je vyrobena na principu tažné objímky. Základní pouzdro je k dispozici v horizontální i vertikální verzi. Spojení násuvné části a základního pouzdra zajišťuje šroubová příruba.

Rychlospojovací konektor pro sběrnice
V sortimentu konektorů je novinkou tzv. Quix-Bus QC1, který umožňuje bez přerušení propojit vodiče od jednoho modulu k druhému. Při vytažení jednoho konektoru zůstává funkce ostatních modulů zachována. Vodiče (bez odřezávání nebo odizolování kabelu) se jednoduše vloží do komůrky konektoru a ta se uzavře. Konektory jsou k dispozici se dvěma až dvanácti póly. Pomocí spojovací techniky Quix je možné ušetřit až 60 % montážní doby. Konektory v rastru 5 mm lze použít pro vodiče o průřezu od 0,34 do 0,75 mm2, v rastru 5,08 mm od 0,5 do 1,0 mm2.

Obr. 1.

Konektory Combicon s pružnou přípojkou
Konektory Combicon s pružnou přípojkou jsou k dispozici v rastrech 5,0 a 5,08 mm. Čtyři základní konstrukční typy mají stejné rozměry jako obdobné šroubové konektory. Pružinové konektory je možné kombinovat se všemi základními lištami Combicon. Připojit lze vodiče do průřezu 2,5 mm2. Připojení je velmi jednoduché. Vodiče se zavedou do svorky, která se poté uzavře. K uvolnění vodičů je určen otevírač, k jehož obsluze lze použít např. šroubovák. Konektor může být zatěžován proudem do 12 A při napětí 250 V. Konektory mají samostatný kontrolní bod. Varianta s postranními přírubami má zvýšenou odolnost proti otřesům.

Průchozí konektory pro desky s plošnými spoji
Lišty řady DFK-MSTB jsou kombinací konektoru průchozího stěnou krytu přístroje a horizontální nebo vertikální lišty pájené do desky plošného spoje. Lišty se pájejí spolu s deskou, pak se z vnitřní strany prostrčí hotová lišta stěnou krytu a přišroubuje se na ni. Vnitřek krytu je utěsněn pryžovou vložkou, která pomáhá zabezpečit krytí IP60. Na požádání jsou k dispozici konektory se šroubovou přírubou odolnou proti otřesům. Základní lišty s dvěma až dvanácti póly lze dodat ve vertikální i horizontální verzi. Provozní napětí je 250 V a proudová zatížitelnost 12 A.

S těmito novinkami a dalšími inovovanými výrobky rychlospojovací techniky Phoenix Contact se mohou setkat také návštěvníci specializovaného veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku ve dnech 27. až 29. listopadu.

[Tisková informace Phoenix Contact, srpen 2001.]

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 05/42 21 37 01
http://www.phoenixcontact.com